محدودیت برداشت آب از سد یامچی
 

اردبیل ـ خبرنگار اطلاعات: بهره‌برداری از سد یامچی به خط قرمز رسیده است و محدودیت برداشت از این سد را برای بخش کشاورزی اعمال می‌کنیم.

داوود نجفیان مدیرعامل آب منطقه‌ای اردبیل در نشست هم‌اندیشی مدیریت منابع آب در مشکین‌شهر که با حضور مبلغان،‌ روحانیون و جمعی از مدیران و مسئولان برگزار شد افزود: با توجه به اینکه ۱۲ کلانشهر کشور با مشکل تأمین منابع آب رو‌به رو است ما نیز برای پیشگیری از این مشکل برداشت منابع آب از سد یامچی و برخی دیگر از سدهای استان را محدود کردیم تا در بخش آشامیدنی و کشاورزی از آن استفاده شود.

وی با بیان اینکه با محدودیت منابع آب و استمرار خشکسالی استان اردبیل دچار چالش جدی در حوزه آب شده است، افزود: سیاست دولت تداوم توسعه و ساخت تاسیسات جدید آبی و سازه‌هایی همچون سد و شبکه نیست بلکه بیشتر تلاشمان بر این است تا مدیریت مصرف و صرفه‌جویی در سطح ملی و استانی ترویج پیدا کند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای اردبیل، اهمیت و ضرورت فرهنگ‌سازی در مصرف آب را یادآور شد و گفت: در دین اسلام نیز به امر صرفه‌جویی تاکید شده است اما نسبت به این امر اهتمام جدی نداریم.

نجفیان ادامه داد: ۱۳۲ میلیارد مترمکعب منابع آبی کشور به ۱۲۰ میلیارد متر مکعب رسیده و روان آب‌های ما نیز از ۸۰ میلیارد متر مکعب به کمتر از ۴۶ میلیارد متر مکعب رسیده است به گونه‌ای که با معضل جدی در تامین منابع آب آشامیدنی مردم رو‌به‌رو هستیم چه برسد به اینکه بخواهیم بخش کشاورزی را نیز سیراب کنیم.

وی به وضع نامناسب آب‌ها و منابع آب زیرزمینی اشاره کرد و گفت:‌ در اکثر دشت‌ها منابع آب زیرزمینی به پایین‌ترین میزان رسیده است به طوری که در این حوزه با افت شدید و حتی فرو نشست دشت‌ها رو‌به‌رو هستیم بنابراین وضع ایجاب می‌کنداز غفلت بیرون بیاییم و بیشتر به امر صرفه‌جویی و اجرای طرح‌های توسعه پایدار در این زمینه کمک کنیم.

او برداشت‌های بی‌رویه در دشت اردبیل را بحرانی جدی اعلام کرد و گفت: از صاحبان تریبون به ویژه روحانیون انتظار داریم مصرف بهینه آب را ترویج کنند و آن را به یک فرهنگ شایسته مزین کنند که ضرورت دارد در این زمینه مردم به آگاهی کامل برسند.

او با یادآوری اینکه مردم فقط ۶ درصد هزینه تولید و انتقال آب را پرداخت می‌کنند و ۹۴ درصد را دولت درمقابل سوبسید پرداخت می‌کند،‌گفت: اگر مردم ارزش و بهای آب تولیدی را بدانند قطعاً در بهینه مصرف کردن آن مشارکتی جدی خواهند داشت چرا که در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی انتظار داریم مصرف آب منطقی باشد.

نسخه مناسب چاپ