گره برجامی و آرد ذرت!
وحید حاج سعیدی
 

ما نفهمیدیم چرا یک عده فکر می کنند مملکت داری به همین راحتی است که پهنش کنی، بیل میشه یا نمی دونم دمش را بکشی، میل میشه! پدرآمرزیده ها،هرکاری برای خودش مراتبی دارد.
به این راحتی نیست که مثلاً یک شبه رتبه بندی فرهنگیان اجرایی شود و دو میلیون تومان به حقوق معلم ها اضافه شود. تعرفه گذاری خدمات پرستاری تصویب شود و پرستار هم مثل پزشک در قبال کار تخصصی دستمزد جدا دریافت کند، یا زبانم لال واردات خودرو آزاد شود و ارابه های نعش کش را ببریم پارکینگ اسد بوقی و به زباله دان تاریخ بسپاریم!
البته نه اینکه انجام این امور اجرایی نباشد، قطعاً هست، ولی درحین اجرای برنامه ها، دوستان با موانع و به اصطلاح گره هایی مواجه می شوند که بخشی از کار است و ممکن است اجرای پروژه یا طرح را سال ها به عقب بیندازد. گره هم در جریان هستید که لاکردار از قدیم الایام بوده و هست. بر اساس اسناد تاریخی، گره یک عارضه عمدی در طناب یا بند است که ممکن است کاربردی یا تزئینی یا هر دو باشد. تعدادشان هم زیاد است. گره مادربزرگ، گره دیواری و تاجی،گره کفن،گره سر ترک، گره سردست، گره هشت، گره ریف، گره مربع، دو نیمه ضربه، گره خفه‌بند، گره طناب دار، گره طناب دار سینمایی و …
قدیم ترها این گره ها کاربردهای زیادی داشتند و به ویژه برای نجاتگران، ملوانان و کوهنوردان، دارای اهمیت زیادی بودند و آشنا بودن با گره‌ها، در زندگی روزانه آنها نیز ضروری به نظر می‌رسید.اما درسال های اخیر، گره هایی ایجاد شدند که نه تنها ضروری نیستند بلکه فقط دست و پا گیرند.
البته برای ما معمولی ها … وگرنه برای برای یک عده اهمیت بسیار دارند. مثل گره برجامی که عزیزان مسؤول، آب خوردن و آلودگی هوا را هم به آن گره زده بودند و دنبال خودشان می کشیدند. یک سال و دو سال هم نه بلکه هشت سال خورشیدی! بعد هم هر افزایش قیمتی در کالاها و خدمات را ناشی از همین گره ها دانستند.
اما الان خدا را شکر، معیشت مردم به برجام و مذاکرات آن گره نخورده است، ولی افزایش قیمت کالاها و خدمات، کماکان به قوّت خود باقی است و پرگاز جلو می رود. گاز ورمه … گاز ورمه … آن هموطن ما هم تاثیری در این روند پرشتاب ندارد!
تا جایی که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هم بدون اینکه خنده اش بگیرد،عین سیامک انصاری(بازیگر)به دوربین خیره شده و فرموده:«هرگونه افزایش قیمت کالایی که امسال صورت گرفته است، همین امشب اصلاح شود و به قیمت سال قبل برگردد!»
البته این قدر عجله هم صلاح نیست و ما راضی به زحمت نیستیم که دوستان، شبانه
قیمت ها را بکشند پایین! تا آخر همین هفته هم اصلاح شود خوب است.
علی ایّ حال، با عنایت به اینکه این روزها تعداد گره های زندگی مردم از گره های فرش شفقی تبریز هم بیشتر شده، پیشنهاد می شود چند نفر«کارشناس گره»در بدنه دولت جاساز کنند یا به عنوان کارشناس به رسانه ملی دعوت شوند تا درمواقع لزوم با رعایت پروتکل های بهداشتی و با استفاده از آرد ذرت،به قول شاعر:«گره از کار فروبسته ما بگشایند».
مردم دستکم خیال شان راحت باشد که اگر افزایش قیمتی،گرانی یی، تورّمی چیزی هست، به هیچ معاهده یا مذاکره ای گره نخورده است و همین طور بیخودی و خودجوش است. به قول خدا بیامرز مهستی گنجوی، رباعی سرای بزرگ ایرانی:
در طاس فلک نقش قضا و قدر است
مشکل گرهی ست،خلق ازاین بی‌خبر است
پنـدار مـدار کیـن گــره بگشـایــی
دانستن این گـره به قـدربشـر اسـت

code

نسخه مناسب چاپ