رئیس دستگاه قضا: دادسراها در صف اول مبارزه با جرائم هستند
سرویس خبر: رئیس قوه قضائیه گفت: واحد‌های اجرای احکام نیازمند پشتیبانی و حمایت بیشتر هستند تا در اجرا و پیاده‌سازی عدالت هیچگونه خللی ایجاد نشود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست دیروز شورای عالی قوه قضائیه به دیدار سه‌شنبه گذشته کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب و بیانات حکیمانه و کاربردی معظم‌له در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و به معاونت راهبردی قوه قضائیه دستور داد که آن بخش از توصیه‌های کاربردی اخیر ایشان که به نحوی از انحاء مرتبط با مسئولان و کارکنان قضایی بویژه در حیطه‌های اخلاقی است را در قالب دستورالعمل جهت نصب‌العین بودن تدوین کند.

وی در ادامه به بازدید اخیرشاز تمامی شعب دادگستری و دادسرای شهرستان اسلامشهر اشاره کرد و با مفید و مؤثر دانستن این قبیل بازدید‌ها در امر آسیب‌شناسی روند‌ها و فرآیند‌ها و شناسایی مشکلات و کمبود‌های مراکز قضایی، دستورات مشخصی را برای رفع برخی مشکلات و معضلات احصاء شده در واحد‌های قضایی صادر کرد.

ضرورت تقویت دادسرا‌ها از جهات مختلف اعم از تجهیز نیروی انسانی و امکانات؛ نخستین دستور رئیس قوه قضائیه در این نشست بود.وی در این باره با بیان این که دادسرا‌ها در صف اول مبارزه با جرائم هستند به نقش این واحد‌های قضایی در رسیدگی و مقابله با جرائم و انجام تحقیقات مرتبط با پرونده‌های کیفری اشاره کرد و نقش دادسرا‌ها را در اتقان آراء محاکم و رضایتمندی مردم بسیار حائز اهمیت دانست.

قاضی‌القضات همچنین بر ضرورت تقویت شعب اجرای احکام تاکید کرد و واحد‌های اجرای احکام را بخش‎هایی دانست که تلاش‌های صورت گرفته در مراجع قضایی اعم از دادسرا، دادگاه بدوی و تجدیدنظر و دیوان‌عالی را به ثمر می‌نشانند لذا نیازمند پشتیبانی و حمایت بیشتر هستند تا در اجرا و پیاده‌سازی عدالت هیچگونه خللی ایجاد نشود.

محسنی اژه‌ای در ادامه نشست به مسئولان عالی قضایی دستور داد که بر نظارت‌های خود بر زیرمجموعه‌ها به طور میدانی و سیستمی بیفزایند تا در خلال این نظارت‌ها، روند‌ها و فرایند‌ها مورد آسیب‌شناسی قرار گیرند و مشکلات و موانع برای هرچه مطلوب‌تر شدن ارائه خدمات قضایی به مردم، رفع شوند.

رئیس قوه قضائیه ضمن قدردانی از زحمات شاهرخیان معاون مالی و پشتیبانی دستگاه قضا به وی دستور داد که با همکاری معاونت راهبردی، گام‌های بیشتری را برای رفع مسائل و مشکلات واحد‌ها و کارکنان قضایی بردارند و به صورت زمانبندی شده، ضمن تعیین شاخص‌ها و اولویت‌هایی مشخص، از تمامی مراکز قضایی کشور با کمک همکارانشان در معاونت مالی و پشتیبانی بازدید میدانی به عمل آورند تا آشنایی بیشتری با تنگنا‌ها و مشکلات واحد‌ها و کارکنان قضایی پیدا کنند.

وی در همین باره به معاون منابع انسانی قوه قضائیه هم دستور داد که با انجام بازدید‌های مستمر میدانی از مراکز قضایی ضمن بررسی نحوه چینش و توزیع نیرو‌ها در واحد‌های قضایی نسبت به رفع نیاز‌ها و مسائل کارکنان دستگاه قضا در حوزه‌های مختلف از جمله مسائل آموزشی، اقدامات مقتضی را انجام دهد.

رئیس قوه قضائیه همچنین به معاونت راهبردی دستگاه قضا دستور داد که در جهت تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت نسبت به اتخاذ تدابیر برای کاهش فرآیند رسیدگی به پرونده‌های قضایی، اقدامات بیشتری را در دستور کار قرار دهد.

وی در ادامه با توجه به آسیب‌شناسی انجام گرفته در جریان بازدید اخیر خود از دادگستری و دادسرای اسلامشهر به رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات دستگاه قضا دستور داد ضمن برنامه‌ریزی جهت انجام بازدید‌های مستمر از مراکز قضایی و احصاء مشکلات ناظر بر فرایند‌های الکترونیکی در واحد‌های قضایی، با همکاری معاونت‌های «راهبردی» و «منابع انسانی» نسبت به تجهیز زیرساخت‌ها و آموزش نیرو‌ها برای ارسال سیستمی اوراق قضایی اقدامات لازم را انجام دهد.

نسخه مناسب چاپ