ناطق نوری در همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور:
دروغ و تملق در حال نهادینه شدن است
 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که در کشور ما دموکراسی آمده است اما ابزار آن وجود ندارد، گفت: در شرایط فعلی بیشتر اصلاح طلبان و اصولگرایان قاعده بازی سیاسی را بلد نیستند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ناطق نوری دیروز در هشتمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور که در تهران برگزار شد، افزود: ابزار دموکراسی‌، حزب است که ما در کشورمان حزب تعریف شده با مواضع‌، مرامنامه و اساسنامه شفاف و روشن نداریم.

وی ادامه داد: در همه جای دنیا احزاب به صورت شفاف و تابلودار مشخص هستند، اما در کشور ما به قول رهبر معظم انقلاب قبیله ای عمل می‌شود نه حزبی.

وی اشکال دیگر دموکراسی در ایران را بلد نبودن قاعده بازی دانست و گفت: روزی تقسیم بندی ها چپ و راست بود. روزی طرفداران مستضعفین و سرمایه دار و چندی بعد گفتند که خط ۳ ، ۲ و یک، و الان هم اصولگرا و اصلاح‌طلب نامگذاری شده اند.

ناطق نوری اضافه کرد: بیشترین این‌ها چه اصلاح طلب ها و چه اصولگرایان قاعده بازی را بلد نیستند.

وی در توضیح این ادعا اضافه کرد: در هر جای جهان اگر حزبی پیروز شد‌، رئیس جمهوری ، معاونان ، مشاوران و وزرا از آن حزب انتخاب می شوند اما از یک سطحی به پایین تر که بدنه کارشناسی است ، تغییر نمی کند.

رئیس دفتر بازرسی دفتر رهبر معظم انقلاب اضافه کرد: در آنجا یا قانون است یا فرهنگ است که این کار انجام نشود ،اما در کشور ما اگر گروه چپ می آید تا مستخدم مدرسه را قلع و قمع می کند و اگر راست حاکم شود هم این گونه عمل می کند.

وی با بیان این که کار ما شبیه آن است که «می خواهیم بر روی یک سر کچل استاد شویم»، اظهار داشت: موضع من این است و هیچ وابستگی به این جناح و آن جناح ندارم.

ناطق نوری با یادآوری دوران وزارت کشورش در سال ۶۰ ، افزود: هر ماه یک بار با استانداران آن زمان جلسه دارم. پس بیایید و ببینید که استانداران آن زمان از اصلاح طلب ، اصولگرا ، معتدل و هرچه را که اسمش را بگذارید ، هستند.

ناطق نوری همچنین به دوران ریاست مجلس پنجم شورای اسلامی هم اشاره کرد و ادامه داد: بعد از این که رقابت ریاست جمهوری پایان یافت به رقیب خودم یعنی حجت الاسلام‌و‌المسلمین سید محمد خاتمی قبل از اعلام آراء تبریک گفتم و در مجلس هم گفتم تا دیروز رقابت بود اما از امروز رفاقت حاکم است.

وی به نقل از رئیس جمهوری اسبق کشورمان هم اشاره کرد و گفت: هرجا که می نشیند می گوید مجلس پنجم بیشترین کمک را به ما کرد.

ناطق نوری این اظهارات را در پاسخ به این سئوال که ما نفهمیدیم شما طرفدار چه جناحی هستید، مطرح و تاکید کرد: به این زودی ها هم متوجه نمی شوید و من این جناح بندی های کشور را به این معنا قبول ندارم.

انتقاد از نحوه اجرای کرسی های آزاداندیشی

رئیس دفتر بازرسی دفتر رهبر معظم انقلاب در پاسخ به این سئوال که روش و برخورد با فرقه های انحرافی در کشور چگونه است گفت: براساس آنچه که از اسلام و سیره اهل بیت مشخص است ،چنانچه موضوع انحراف، ایدئولوژیک و عقیدتی باشد باید با مباحثه و مجادله احسن با آن برخورد کرد.

ناطق نوری با بیان این که در مقام مشاور رهبر معظم انقلاب پیشنهادی به ایشان دادم که دارالحکمه در دانشگاه ها تاسیس شود توضیح داد: شاهد بودیم در دانشگاه ها بعضی از اساتید عقایدی دارند و در کلاس های درس آن‌ها را مطرح کرده و بعضا مورد پذیرش دانشجویان قرار می گرفت از این رو پیشنهاد دادیم دارالحکمه ای درست شود و امنیت آن از نظر کسانی که می‌خواهند در آنجا حرف بزنند تامین شود حتی اگر عقیده‌ای الحادی داشته باشند در آنجا مطرح و مناظره شود، مستمعین آن دانشجویان و اساتید باشند و همه این مذاکرات را هیات ژوری بررسی کند.

وی ادامه داد: اگر بحث جریان‌های انحرافی ایدئولوژیک است این راه حل پیشنهاد شد که رهبر معظم انقلاب هم آن را در قالب کرسی‌های آزاداندیشی مطرح کردند؛ هر چند به این موضوع انتقاد داریم که چرا کامل اجرا نشده است.

مرجع تشخیص انحراف سیاسی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: اگر جریان سیاسی انحرافی باشد سئوال اساسی و مهم این است که تشخیص انحراف این جریان با کیست؟

ناطق نوری با تاکید بر این که هر کسی حق ندارد به خودش اجازه دهد که به گروهی دیگر حمله و آن را انحرافی یا مانند آن توصیف کند افزود: شورای عالی امنیت ملی منافع ملی را بررسی می کند و این مباحث هم در آن‌ها بحث می شود که در راس آن رئیس جمهوری و همچنین روسای سایر قوا حضور دارند و این شورا باید تشخیص دهد که کدام جریان انحرافی است و چگونه باید برخورد شود.

ناطق نوری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که در دنیای امروز،ثروت و تکنولوژی سرمایه کشور محسوب نمی شوند تصریح کرد: آنچه که برای یک ملت سرمایه است اندیشه و فکر نیروی انسانی است.

وی خاطرنشان کرد: شاهد هستیم در کشورهای مستقل دانشجویان و اساتید با استعداد ایرانی حضور دارند که اگر برگردند چه بهتر و اگر شرایطی باشد که حضور آن‌ها در آن کشور برای تربیت دانشجویان سودمندتر باشد مایه افتخار خواهد بود چرا که ایرانی هرجا که باشد عشق به وطنش وصف ناپذیر است. ناطق نوری در پاسخ به سئوالی درباره موانع فیلترینگ برای توسعه علم گفت: بعضی گمان می کنند که مجمع در هر حوزه ای که مصلحت بداند می‌تواند ورود پیدا کند این در حالی است که مسئولیت مجمع تشخیص مصلحت نظام محدود است؛ مجمع در سه حوزه ورود پیدا می کند؛ در گام اول زمانی که بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی در مورد قانونی اختلاف نظر باشد بعد از این‌که آن قانون دو باره به شورای نگهبان رفت و برگشت، مجمع تشخیص حرف آخر را می زند.

وی اضافه کرد: کار دوم مجمع، بازوی مشورتی رهبر معظم انقلاب برای سیاست های کلان نظام است؛ کار سوم هم زمانی که کشور گرفتار مساله‌ای می‌شود که نه مجلس و نه شورای نگهبان هیچ کدام نمی‌توانند آن معضل را حل کنند برای این‌که نظام به بن بست نرسد رهبر معظم انقلاب تشخیص می‌دهند و مجمع برای آن معضل راه حل ارائه می کند.

بنای شرکت در انتخابات ندارم

ناطق نوری در پاسخ به سئوالی درباره شرکت در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی گفت: بنا ندارم در این انتخابات به عنوان کاندیدا شرکت کنم و تشخیص می دهم که چنین تکلیفی ندارم؛ بعد از مجلس پنجم اعلام کردم که در دنیای امروز رجال سیاسی برای کار سیاسی عمری تعریف می کنند و بعد از این‌که این عمر تمام شد آن‌ها به اتاق فکر می روند و جوانان سر کار می آیند. وی تصریح کرد: من ۲۰ سال نماینده مجلس بودم که دیگر کافی است؛ ما نسل اول انقلابیم و نباید مدام بیاییم و باید اجازه بدهیم دیگران هم حضور پیدا کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: خواست من این است که نسبت‌های بدی که داده می‌شود مورد رسیدگی قرار گیرد. عیب کار این است که این پرونده‌ها ابتر می‌مانند.

وی اضافه کرد: وقتی آدم وارد صحنه سیاسی می‌شود باید پیه این مسائل را به تن خود بمالد و مخصوصا اگر نخواهد تملق کسی را بگوید باید این هزینه ها را پرداخت کند اما مشکل کار این است که به این قضایا رسیدگی نمی‌شود. وی افزود: متاسفانه دروغ، چاپلوسی و تملق دارد نهادینه می‌شود و مساله دیگر این‌که نسل جدید نسبت به روحانیت و اسلام بدبین می شود.

نسخه مناسب چاپ