تسلیت آیت الله العظمی وحید خراسانی به شیخ زکزاکی
در پی حوادث خونین روز قدس در شهر «زاریا»ی نیجریه که به شهادت بیش از ۳۳ نفر از راهپیمایی‌کنندگان،‌ از جمله سه فرزند «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی این کشور منجر شد، «حضرت‌ آیت‌ا… العظمی وحید خراسانی» به ایشان تسلیت گفتند.

این مرجع تقلید شیعیان جهان عصر یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ در تماس تلفنی با شیخ زکزاکی، در ابتدا شهادت شیعیان شهر زاریا و نیز سه فرزند وی را به او تسلیت گفتند.

ایشان با اشاره به مصائبی که در راه ترویج حق به انسان‌های برگزیده وارد می‌شود فرمودند: در روایت است که اگر مصیبتی به انسان وارد شود و وی آیه استرجاع را بخواند خداوند سه مقام به آن فرد می‌دهد.

آِیت‌الله وحید خراسانی با قرائت آیه‌های ۱۵۶ و ۱۵۷ سوره مبارکه بقره(الذین اذا اصابتهم مصیبته قالوا انا لله و اناالیه راجعون ـ اولئک علیهم صلوات من ربّهم و رحمه و اولئک هم المهتدون) در تشریح آن سه مقام توضیح دادند: اولین مقامی که به فرد مصیبت زده داده می‌شود «صلوات از سوی خداوند» است؛ یعنی همان خدایی که بر پیامبر صلوات می‌فرستد(ان الله و ملائکه یصلون علی النبی … ـ احزاب، ۵۶) همان خدا به چنین فرد مصیبت دیده‌ای صلوات می‌فرستد.

این استاد عالی حوزه علمیه قم ادامه دادند: دومین مقامی که به چنین افرادی داده می‌شود «رحمت خداوند» است؛ همان رحمتی که درباره‌اش فرمود: «رحمه ربّک خیر مما یجمعون (زخرف،۳۲)»

یعنی:‌ رحمت پروردگارت از تمام آنچه جمع‌آوری می‌کنند بهتر است مرجع تقلید شیعیان با ذکر اینکه سومین مقامی که به مؤمنان مصیبت دیده اعطاء می‌شود « هدایت الهی» است افزودند: این هدایت،‌ هدایتی است از جانب خدا؛ یعنی هدایت الله شامل چنین افرادی می‌شود.

شیخ ابراهیم زکزاکی نیز در این مکالمه تلفنی از حضرت آیت ا… العظمی وحید خراسانی تشکر کردند و سلام شیعیان نیجریه را به ایشان رساندند.

نسخه مناسب چاپ