اجرای طرح کشاورزی حفاظتی برای پایداری تولید گندم از سال زراعی آینده
سرپرست مجری طرح گندم از تدوین و اجرای طرح ۵ ساله برای پایداری تولید این محصول و توسعه کشاورزی حفاظتی از سال زراعی آینده خبر داد.

به گزارش ایرنا، سهراب سهرابی افزود: این طرح ۵ ساله با هدف ارتقای بهره‌وری آب، افزایش عملکرد تولید در واحد سطح و پایداری تولید در اراضی آبی و دیم از سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ اجرا می‌شود. در قالب این طرح بیش از ۵۰ درصد اراضی آبی و ۵۰ درصد اراضی دیم گندم زیر پوشش کشاورزی حفاظتی با شیوه کشت مستقیم یا بی‌خاک‌ورزی و شیوه کم‌خاک‌ورزی قرار می‌گیرد.

وی درباره سطح فعلی اجرای کشاورزی حفاظتی در گندمزارهای کشور تصریح کرد: کشاورزی حفاظتی با شیوه کشت مستقیم در سطح حدود ۱۸۰ هزار هکتار اراضی آبی و ۸۵ هزار هکتار اراضی دیم اجرا می‌شود و اگر بخواهیم شیوه کم‌خاک‌ورزی را هم محاسبه کنیم، این اعداد افزایش می‌یابد.

سرپرست مجری طرح گندم گفت: در کشت مستقیم، عملیات کاشت بدون خاک‌ورزی صورت می‌گیرد و ماشین کارنده وارد مزرعه شده و کود و بذر را همزمان در خاک قرار می‌دهد و در این روش دیگر نیاز به شخم زدن زمین نیست.

وی اظهار داشت: در این طرح، حمایت‌هایی را به کشاورزان در اراضی آبی و دیمزارهای گندم ارایه خواهیم کرد؛ از جمله در زمینه خرید دستگاه‌های کشت مستقیم با نرخ سود ۴ درصد که هم‌اکنون هم در حال انجام است، ضمن آن که ۳۰ درصد قیمت ماشین‌های کارنده هم توسط دولت و ۷۰ درصد باقیمانده از سوی متقاضیان پرداخت خواهد شد.

سهرابی با بیان این که اعتبارات طرح ۵ ساله پایداری گندم پیش‌بینی شده است، ابراز امیدواری کرد: دولت و مجلس از این طرح حمایت کنند، زیرا اعتبارات و هزینه‌های اجرای این طرح نسبت به درآمدی که عاید کشور و کشاورزان می‌شود، عدد بزرگی نیست.

وی در ادامه با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین و تبعات آن در بخش تولید و بازار محصولات کشاورزی تصریح کرد: چاره‌ای به جز خوداتکایی در تولید محصولات استراتژیک نداریم.سرپرست مجری طرح گندم این محصول را مهم‌ترین تولید استراتژیک در تامین امنیت غذایی در کشور خواند و گفت: در ایران بیش از ۴۰ درصد انرژی و ۴۴ درصد پروتئین مورد نیاز مردم از طریق گندم تامین می‌شود و این محصول نقش کلیدی در امنیت غذایی دارد.

نسخه مناسب چاپ