هشدار عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره کاهش سن اعتیاد دانش آموزان
سرویس خبر: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس وضع فعلی مواد مخدر در کشور را نگران کننده دانست و تاکید کرد: متاسفانه سن اعتیاد به ۱۰تا ۱۲سالگی و مقطع راهنمایی رسیده است.

به گزار ایسنا ذاکر در یک برنامه رادیویی، با بیان این که ما در حوزه مبارزه با مواد مخدر و انواع مختلف آن نقص قانونی نداریم و قانون پاسخگوی این موارد هست، افزود: در مجلس می‌توانیم از مسئولان سئوال و محکم برخورد کنیم اما نهضت مبارزه با مواد مخدر باید از خود جامعه و دستگاه‌های اجرایی آغاز شود.

در ادامه دکتر صفاتیان پژوهشگر حوزه مواد مخدر گفت: نخستین تأثیر ممنوعیت کشت تریاک در افغانستان، گران شدن مواد مخدر و دومین تاثیر هم احتمال رشد مواد روانگردان و صنعتی با قیمت ارزان‌تر است.

وی ضمن بیان این که ورود مخدرهای جدید به کشور اعم از روان گردان‌ها و مواد توهم زا از حدود ۱۰سال قبل مطرح شده است، عوامل شخصی، خانوادگی و اجتماعی را در ورود مواد مخدر جدید به ایران موثر دانست و افزود: یکی از دلایل ورود مواد مخدر جدید به داخل کشور، وجود نیاز و تقاضا و کنجکاوی نوجوانان به امتحان کردن مواد است.

پژوهشگر حوزه مواد مخدر با بیان این که دستگاه‌های فعال در حوزه پیشگیری باید پاسخگوی این موضوع باشند ،ادامه داد: اجرایی ترین و قوی‌ترین دستگاه در این حوزه، ستاد مبارزه با مواد مخدر است. کمیسیون بهداشت و کمیسیون امور اجتماعی مجلس ، وزارت بهداشت ، صداوسیما و آموزش و پرورش هم از جمله دستگاه‌های پیشگیری از اعتیاد هستند اما سازمان ها آنگونه که باید به وظیفه اصلی خود عمل نمی‌کنند.

صفاتیان ادامه داد: زمانی که یک ماده جدید وارد کشور می‌شود ۳ سال طول می‌کشد تا دستگاه‌ها به نتیجه برسند در صورتی که در این سه سال خیلی از افراد درگیر این مواد مخدر جدید شده‌اند.

وی افزود: تفاوت مواد مخدر جدید با مواد مخدر سنتی مانند تریاک و هروئین این است که مواد مخدر جدید یک وابستگی روانی بسیار شدید ایجاد می‌کند و وقتی فرد گرفتار آن می‌شود، درمان خاصی برایش نیست.

صفاتیان در پاسخ به این سئوال که ممنوعیت کشت تریاک در افغانستان چه تأثیری بر کاهش قیمت تریاک و استقبال افراد از مواد مخدر جدید دارد؟ گفت: نخستین تاثیر ممنوعیت کشت تریاک در افغانستان، گران شدن مواد و دومین تاثیر هم احتمال رشد مواد روان گردان و صنعتی با قیمت ارزان تر است کمااین که اکنون قیمت تریاک حداقل بین ۳۰تا ۴۰درصد گران شده است.

پژوهشگر حوزه مواد مخدر که در یک برنامه‌ رادیویی سخن می گفت، تاکید کرد: اگرچه دستگاه‌ها در کمیسیون اجتماعی مجلس در این باره سئوال و جواب می‌شوند اما بنده در این سال ها تاثیری بر اصلاح قوانین و نظارت دقیق و برنامه‌های پیشگیرانه ندیدم که اگر تاثیرگذار بودند، شاهد این مسائل و مشکلات نبودیم. متاسفانه قوانین ما در حوزه مبارزه با مواد مخدر کامل نیست و بیشتر یک قانون مقابله‌ای است و باید اصلاح شود.

نسخه مناسب چاپ