تشییع پیکرآیت‌الله سیدمهدی موسوی بجنوردی برشانه‌های مردم تهران
 

آیت الله موسوی بجنوردی از علمای تهران و فرزند ارشد آیت‌الله میرزا سیدحسن موسوی بجنوردی و نوادۀ آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی در ۸۸ سالگی دعوت حق را لبیک گفت. «تحریر الأصول»، «کتاب الطهارة» و «کتاب البیع» از آثار منتشر شده مرحوم آیت‌الله بجنوردی است.پیکر این عالم ربانی دیروز همزمان با سالروز شهادت امیرالمؤمنان علی علیه‌السلام ، از مسجد الجلیل تهران واقع در خیابان شهید نامجو تشییع و برای خاکسپاری به مشهد انتقال یافت.

مراسم خاکسپاری این عالم بزرگوارهم امروز در جوار مرقد مطهر حضرت ثامن‌الحجح علی بن موسی الرضا (ع) برگزارمی شود.

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی، درگذشت فقیه عالیقدر آیت‌الله حاج سید مهدی بجنوردی را تسلیت گفتند .

متن پیام رهبرمعظم انقلاب به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

درگذشت فقیه عالیقدر و متعبّد مرحوم آیةالله آقای حاج سید مهدی بجنوردی رضوان الله علیه را به خاندان مکرّم ایشان و بیت شریف مرحوم آیةالله حاج میرزا حسن بجنوردی اعلی الله مقامه و دیگر وابستگان و ارادتمندان و مستفیدان از محضر ایشان تسلیت عرض میکنم و علوّ درجات این عالم جلیل القدر را که عمری با سلامت نفس و تقوا و طهارات در نجف و تهران گذرانیدند از خداوند متعال مسألت میکنم.

سیّدعلی خامنه‌ایر۲اردیبهشت ۱۴۰۱

در پیام رئیس جمهوری هم آمده است:

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت عالم پارسا حضرت آیت الله سید مهدی موسوی بجنوردی(طاب ثراه) فرزند مرحوم آیت‌الله حاج میرزا حسن بجنوردی (اعلی الله مقامه) موجب اندوه و تأثر خاطر شد.این فقیه وارسته پس از سال‌ها مجاهدت، زندگی پر برکت خود را با اخلاص و ساده زیستی در مسیر ترویج معارف اسلامی، تالیف آثار متعدد، تربیت شاگردان فراوان و خدمت به مردم و انقلاب سپری کرد و کارنامه ارزشمندی برجا گذاشت.اینجانب درگذشت ایشان را به حوزه‌های علمیه، علمای اعلام، شاگردان، علاقه‌مندان و بیت مکرم و اخوان محترم‌شان، تسلیت می گویم و از درگاه خداوند برای ایشان رحمت واسعه و همجواری با اجداد طاهرینش و برای بازماندگان صبر و سلامتی مسألت دارم.

پیام تسلیت حاج سیدحسن خمینی

آیت الله سید حسن خمینی هم در پیامی درگذشت آیت الله حاج سید مهدی موسوی بجنوردی را تسلیت گفت.

متن پیام به این شرح است:

بسمه تعالی

حضرت آیت الله آقای حاج سید محمد موسوی بجنوردی دامت برکاته

جناب آقای دکتر سید محمد کاظم موسوی بجنوردی دامت افاضاته

با کمال تأسف درگذشت فقیه ارجمند و عالم والا مقام حضرت آیت الله آقای حاج سید مهدی موسوی بجنوردی را خدمت شما و بیت مکرم و آقازاده های معظم و دامادهای بزرگوار آن فقید سعید تسلیت عرض می نمایم.

دانش گسترده و زیست پارسایانه آن مرحوم در کنار انتساب به بزرگانی همچون آیات عظام سید ابوالحسن اصفهانی و میرزا حسن بجنوردی از ایشان نمونه ای ارزشمند در علم و تقوی بر ساخته بود.

خدای متعال ایشان را با اجداد صالحین خود محشور گرداند و به حضرات مستطالب عالی صبر و اجر مرحمت فرماید.

سید حسن خمینی

آیت الله سید مصطفی محقق داماد هم ارتحال

آیت الله سید مهدی موسوی بجنوردی را تسلیت گفت.

متن پیام به شرح زیر است:

«العلماء باقون مابقی الدهر

بدینوسله رحلت عالم ربانی وفقیه صمدانی آیت الله حاج سید مهدی موسوی بجنوردی طاب ثراه را به اطلاع می رساند. ایشان که فقیهی بزرگ واصولی سترک و از بیوتات صالحه روحانیت شیعه بودند و در کمال قناعت و مناعت عمر عزیز خود را به تالیف، تعلیم و تربیت گذراند.

اینجانب این ضایعه مولمه را به ارباب فضیلت و تقوی و بیت شریف مرحوم آیت الله العظمی بجنوردی اعلی الله مقامه و سایر بیوتات وابسته، آقازادگان و اخوان گرام آیت الله حاج‌سید محمد بجنوردی و استاد سید کاظم بجنوردی تسلیت عرض می کنم، برای روح بلند آن مرحوم رضوان واسعه حق متعال و برای کلیه بازماندگان سوگوار صبر جمیل و اجر جزیل مسألت دارم.

سید مصطفی محقق داماد»

در پیام محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این مناسبت

آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خبر رحلت فقیه وارسته، حضرت آیت الله سیدمهدی موسوی بجنوردی موجب تألم و تأسف شد. ایشان با تقوا پیشگی، اخلاق‌مداری و اخلاص در عمل، به تربیت شاگردان مبرز و برجسته و نیز تالیف آثار ارزشمند دینی همت گمارد. اینجانب فقدان این فقیه اهل بیت علیهم السلام

را به محضر حضرت ولیعصر روحی و ارواحنا فداه، رهبر معظم انقلاب اسلامی، بیت شریف و اخوان گرامی، صمیمانه تسلیت می گویم و در لیالی استجابت دعا و شب های

گرانسنگ قدر، از درگاه حضرت احدیت علو درجات و رحمت واسعه برای آن فقید سعید مسألت دارم.

مجمع روحانیون مبارز هم به این مناسبت پیام تسلیتی صادر کردکه چنین است :

بسم الله الرحمن الرّحیم

إنّا لله و إنّا الیه راجعون

ارتحال فقیه وارسته آیة الله حاج سید مهدى موسوى بجنوردى موجب تاسّف گردید ،ضایعه فقدان آن عالم عالیقدر را به خاندان محترم بجنوردى بویژه به برادران محترم آن مرحوم، آقایان آیة الله سید محمد بجنوردى و مهندس سید کاظم بجنوردى و به همه علاقمندان ، تسلیت مى گوییم ، از خداوند متعال براى آن فقید سعید رحمت واسعه الهى و براى بازماندگان اجر جمیل در این مصیبت را مسئلت داریم

درپیام دکتر علی اکبر ولایتی هم می خوانیم:

خبر درگذشت عالم ربانی آیت الله حاج سید مهدی موسوی بجنوردی موجب تأثر و تأسف فراوان گردید.اینجانب این ضایعه تاسف بار را به بیت شریف به ویژه دکتر سید کاظم بجنوردی تسلیت عرض نموده، برای روح بلند آن فقید سعید رحمت واسعه الهی و برای کلیه بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می‌نمایم.

درپیام دکتر مخبر معاون اول رئیس جمهوری به این مناسبت آمده است:ارتحال عالم ربانی و فقیه عالی‌قدر حضرت آیت الله حاج سید مهدی موسوی بجنوردی موجب تأثر و اندوه فراوان شد.این عالم بزرگوار که از شاگردان آیات عظام سید محسن حکیم، سید محمود شاهرودی، میرزا حسن بجنوردی و شیخ حسین حلی در نجف اشرف بود، آثار ارزشمندی همچون «تحریر الأصول»، «کتاب الطهارة» و «کتاب البیع» را از خود به یادگار گذاشت و شاگردان زیادی برای خدمت به اسلام و انقلاب تربیت کرد.این ضایعه را به حوزه‌های علمیه، بیت شریف آن مرحوم و شاگردان و علاقه‌مندانش تسلیت می‌گویم و از درگاه احدیت برای روح آن فقید سعید علو درجات و همنشینی با اولیاء الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.

​جمعی از علما و اعضای دفتر امام خمینی هم درگذشت آیت الله سید مهدی موسوی بجنوردی را به آیت الله

سید محمد موسوی بجنوردی و دکتر سید محمد کاظم موسوى بجنوردی تسلیت گفتند.

به گزارش جماران؛ متن پیام به این شرح است:

بسمه تعالی

حضرت آیت الله آقای حاج سید محمد موسوی بجنوردی دامت برکاته

رحلت فقیه فرزانه و عالم وارسته مرحوم آیت الله آقای حاج سید مهدی موسوی بجنوردی رحمت الله علیه را خدمت حضرت عالی و برادر مکرمتان جناب آقای دکتر سید محمد کاظم موسوى بجنوردی و بیت مکرم و خانواده معزز آن فقید سعید تسلیت عرض می نماییم.

خدای متعال آن مرحوم را مشمول غفران واسع خود گرداند و به حضرت عالی و بازماندگان و داغ دیدگان ثواب صبر صابران را مرحمت فرماید.

شیخ حسن صانعی،سید مهدی امام جمارانی،علی اکبر آشتیانی،محمدعلی انصاری،مجید انصاری،حمید انصاری،محمد حسین ایوبی،علی اکبر احسانی،حسن امام جمارانی،جواد امام،مسیح بروجردی،علی کمساری،محمدعلی رحمانی،سید سراج الدین موسوی،قدرت الله علیخانی،محمد مقدم،عبدالواحد موسوی لاری،محمدرضا رحمت،محمدعلی جماعتی،محمد ساعدی،رضا فدایی،محمدعلی نظام زاده،حسین حسنخانی،محمدرضا رحمانی،صادق شریعتی،محمد شریعتی وعلی یونسی

نسخه مناسب چاپ