اجرای قانون پایانه های فروشگاهی؛ به زودی
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور چگونگی اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی در آینده‌ای نزدیک و فراهم شدن زیرساخت‌های اجرای مالیات بر عایدی سرمایه را تشریح کرد.

به گزارش ایرنا، داود منظور در صفحه توئیتر خود نوشت: کمکم به شروع اجرای قانون پایانه فروشگاهی نزدیک می شویم. با اجرای این قانون شاهد تحولی بزرگ در شفافیت فعالیت های اقتصادی و نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده خواهیم بود و به علاوه زیرساخت های لازم برای اجرای مالیات بر عایدی سرمایه فراهم خواهد شد.

وی همچنین در بازدید از مرکز تنظیم مقررات نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان تاکید کرد: اجرای این قانون از اولویت‌های اصلی و نقطه عطفی برای نظام اقتصادی کشور است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی در دومین بازدید میدانی سال جاری و در جمع مدیران و کارکنان مرکز تنظیم مقررات نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، ضمن تقدیر از اقدامات صورت گرفته در طراحی و تولید سامانه پایانه‌های فروشگاهی توسط متخصصان داخلی، این قانون را از اقدامات بزرگ وزارت اقتصاد و مطالبه توامان دولت و مجلس بیان کرد.وی با اشاره به اهداف و مزایای متعدد اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان خاطرنشان کرد: مهم‌ترین رکن اجرای این قانون، ایجاد شفافیت اقتصادی است که سازمان امور مالیاتی را قادر می‌سازد اشراف واقعی نسبت به مبادلات اقتصاد و درآمد اشخاص پیدا کرده و فعالیت‌های اقتصادی را به طور کامل پایش کند.

منظور افزود: رصد داده ها و فعالیت‌های اقتصادی و اشراف اطلاعاتی قطعا به دریافت مالیات منصفانه کمک می‌کند و با وصول هوشمند مطالبات از فرار مالیاتی جلوگیری می‌شود.معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه اجرای قانون پایانه فروشگاهی می‌تواند تحول بزرگی در شفافیت و انضباط مالی و اصلاح نظام مالیاتی کشور به وجود آورد، تصریح کرد: با اجرای این قانون، بستر و زیرساخت های لازم برای اجرای پایه‌های مالیاتی جدید از جمله مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد و همچنین تغییر سیستم مالیاتی از منبع محور به فرد محور فراهم می‌شود.

وی بیان داشت: مجموع این عوامل کمک خواهد کرد تا بتوانیم در آینده، درآمدهای مالیاتی را به گونه ای افزایش دهیم که بودجه کشور به طور کامل از محل درآمدهای مالیاتی تامین شود و با شناسایی مودیان جدید، وصول صحیح مالیات و ایجاد شفافیت و اجرای عدالت مالیاتی، نظام مالیاتی به جایگاه متعالی‎ خود ارتقاء یابد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی بیان کرد: تولید سندهای تحلیل کسب و کار مورد نیاز برای تولید سامانه پایانه های فروشگاهی موجب پیشبرد کار گروه مشاور و خروج این پروژه از بن بست شد.

نسخه مناسب چاپ