تشکیل پرونده قضایی برای برخی مدیران سابق وزارت راه و کشاورزی
مدیرکل نظارت بر سامانه های مبارزه با قاچاق کالا و ارز از تشکیل پرونده قضایی برای وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و جهادکشاورزی و برخی سازمان‌ها به خاطر کوتاهی در اجرای تکالیف مربوط به تکمیل سامانه‌ جامع تجارت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حمیدرضا دهقانی نیا در برنامه میز اقتصاد گفت: در وزارت جهاد کشاورزی برای سه نفر از معاونان سابق به واسطه اخلال و تاخیر در ارسال اطلاعات تشکیل پرونده شده که این افراد براساس تبصره (۲) ماده (۵) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به ۲ سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شده اند.

وی افزود: در وزارت امور اقتصاد و دارایی و مشخصاً در گمرک همین اتفاق افتاده و برای رئیس کل سابق گمرک به اتهام ارسال اطلاعات خلاف واقع، ناقص و با تأخیر به سامانه جامع تجارت حکم قطعی صادر و اجرا شده است.مدیر سامانه جامع تجارت هم با اشاره به تکمیل زیرساخت‌های نرم افزاری در حوزه تجارت خارجی و داخلی گفت: متأسفانه در حوزه تبادل اطلاعات که نیاز به تعامل بین دستگاهی وجود دارد هنوز به درصد قابل قبول نرسیده ایم.

محمد شیرازیان با بیان اینکه در حوزه شناسه کالا وزارت جهادکشاورزی، سازمان غذا و دارو، گمرک و دبیرخانه مناطق آزاد به صورت کامل به چرخه نپیوسته اند، افزود: برخی از دستگاه‌ها شناسه‌های داخلی خودشان را دارند و در تناظر با شناسه کالا عقب هستند و نیاز به پیگیری بیشتری دارند.وی نبود زبان مشترک را از جمله موانع همسان سازی سیستم بیان کرد و افزود: در تبادل اطلاعات باید گام به گام پیش برویم و اکنون تا سطحی از یکپارچگی رسیده ایم، اما از نظر ما قابل قبول نیست. پس از اظهار کالا در گمرکات ما هم بلافاصله اطلاعات را از طریق سرویس‌های تبادل اطلاعات به سامانه جامع تجارت ارسال می‌کنیم.همچنین خانم هایده باقری پور درباره این که گمرک چند درصد کار‌ها را به پایان رسانده است، افزود: هم اکنون در حوزه محتوا حدود ۷۰ درصد از اطلاعات را داریم و در سایر موارد هم باید شناسه کالا مستقر شود.

سرپرست دفتر فناوری اطلاعات گمرک با بیان اینکه گمرک کار تکمیل سامانه را به پیمانکار سپرده است، گفت: متأسفانه قرارداد توسعه برای باقی مانده کار‌ها بسته نشده و ما در حوزه تبادل اطلاعات همچنان مشکل داریم.

در ادامه این برنامه مدیر سامانه جامع تجارت به عقب ماندگی چندساله برخی دستگاه‌ها اشاره کرد و گفت: با دستور معاون اول رئیس جمهوری به زودی این عقب ماندگی‌ها جبران خواهد شد.

شیرازیان درباره این که کدام دستگاه‌ها با عقب ماندگی تکمیل چرخه سامانه مواجه اند، گفت: در حوزه تکالیف دوره ای، دبیرخانه مناطق آزاد از پنج تکلیف مورد نظر سه مورد را انجام نداده و گمرک، سازمان غذا و دارو و وزارت جهادکشاورزی هم از زمان بندی تعیین شده همچنان عقب هستند.همچنین رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در ارتباط تلفنی با این برنامه با بیان اینکه گمرک نباید معطل یک پیمانکار برای راه اندازی سامانه‌ای با این اهمیت بماند، گفت: طبق گزارش‌هایی که ما دریافت کردیم، مهمترین دستگاهی که عقب ماندگی‌های بزرگی در اتصال به سامانه جامع تجارت دارد، سازمان گمرک است. ظاهراً مشکلات و ایراداتی که در کار با پیمانکار دارند، باعث این تأخیر شده است لذا از وزرای صنعت و اقتصاد خواستیم هرچه سریعتر این مشکل را کل کنند.حسن شجاعی تاکید کرد: به زودی گزارشی از عقب ماندگی دستگاه‌ها در اتصال به سامانه تهیه و در صحن مجلس شورای اسلامی قرائت خواهیم کرد ؛ضمن اینکه متخلفان این روند را هم به افکار عمومی معرفی خواهیم کرد.

نسخه مناسب چاپ