نظامیان اسرائیلی روزه‌داران را در مسجدالاقصی به گلوله بستند
سرویس خارجی: نظامیان رژیم صهیونیستی با هجوم به صحن های مسجد الاقصی، نمازگزاران و معتکفان را به گلوله بستند و ۱۵۱ فلسطینی در جریان این یورش زخمی شدند و همزمان سازمان ملل خواستار انجام تحقیق فوری درباره خشونت نظامیان رژیم صهیونیستی علیه نمازگزاران فلسطینی در مسجد الاقصی شد.

منابع رسانه ای از یورش نظامیان صهیونیست به نمازگزاران در مسجد الاقصی خبر دادند. وزارت بهداشت فلسطین هم گزارش داد که ۱۵۱ فلسطینی در جریان درگیری با نظامیان صهیونیست در مسجد الاقصی، زخمی شدند. این وزارتخانه اعلام کرد که نظامیان رژیم صهیونیستی از گازهای اشک آور و گلوله‌های جنگی علیه فلسطینیان حاضر در مسجدالاقصی استفاده کردند. رسانه‌های فلسطینی هم خبر دادند که نظامیان صهیونیست برای چندمین بار با فلسطینیان در مسجد الاقصی درگیر شدند. طبق گزارش منابع خبری، نیروهای صهیونیست به سمت فلسطینیان حاضر در صحن مسجد الاقصی گلوله شلیک کردند. هلال احمر فلسطین در بیانیه‌ای حال شماری از فلسطینی ها را وخیم اعلام کرد. پایگاه خبری «عرب۴۸» هم اعلام کرد که نیروهای صهیونیست تمامی ورودی‌های مسجد الاقصی را بستند و به نمازگزاران اجازه ورود به صحن مسجد را نمی‌دادند. بر اساس این گزارش، پس از شلیک بمب صوتی و گلوله به سمت فلسطینیان، جوانان حاضر در محل با سنگ‌ به آن‌ها پاسخ دادند. در این حال دهها هزار فلسطینی در مسجدالاقصی پس از اقامه نماز جمعه علیه صهیونیست‌ها شعار دادند. مسجدالاقصی پس از اقامه نماز جمعه گذشته، شاهد تجمع دهها هزار نفری فلسطینی‌ها و شعار علیه رژیم صهیونیستی بود. طبق آمار اداره اوقاف اسلامی فلسطین، حدود ۱۵۰ هزار فلسطینی از مناطق مختلف این سرزمین از جمله کرانه باختری و مناطق اشغالی ۱۹۴۸ خود را به مسجدالاقصی رساندند. پس از اقامه نماز، فلسطینی‌ ها اقدام به سر دادن شعارهایی در حمایت از اماکن مقدس مسلمانان و در ضدیت با صهیونیست‌ها کردند و شعار می‌دادند: «خیبر خیبر یا یهود، جیش محمد بدأ یعود» «ای یهودیان، خیبر را به یاد آورید، ارتش محمد بازگشته است.» یا «بالروح بالدم، نفدیک یا اقصی» (ای اقصی، با جان و خون خود فدای تو می‌شویم.)

از سویی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) به دنبال حمله نظامیان صهیونیست به نمازگزاران و نگهبانان مسجد الاقصی در بیانیه‌ای برای انتفاضه سراسری دفاع از الاقصی در دهه سوم ماه رمضان فراخوان داد. حماس خواستار بسیج عمومی ملت فلسطین در همه سرزمین‌های فلسطینی شد و گفت: فلسطینیان باید برای رویارویی با رژیم اشغالگر و شهرک‌نشینان آن انتفاضه بزرگی به راه اندازند و روزهای باقیمانده از ماه مبارک رمضان را با عزیمت به سمت مسجد الاقصی در آنجا اعتکاف کنند. همزمان رژیم صهیونیستی از گسترش دامنه درگیری‌ها به دیگر شهرهای فلسطین اشغالی در پی تشدید تنش‌ها در قدس اشغالی و مسجدالاقصی ابراز نگرانی کرد. تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که «عامر بارلیو» وزیر امنیت این رژیم به پلیس توصیه کرده تا حد امکان از ورود به صحن‌های مسجدالاقصی خودداری کنند و تصمیم‌گیری برای هرگونه ورود به این مسجد نیز برعهده رئیس پلیس منطقه خواهد بود. «کوبی شبتای» رئیس پلیس رژیم صهیونیستی هم به افسران پلیس گارد مرزی دستور داده که به دلیل ترس از گسترش خشونت‌ها در شهرهایی مثل أم‌الفحم و الناصره، این نیروها در حال آماده‌باش باشند و احتمال فراخوانی آن‌ها وجود دارد. در چنین شرایطی رسانه‌های عبری زبان اعلام کردند که دو موشک از غزه به سمت شهرک‌های اراضی اشغالی شلیک شد.

درخواست تحقیق سازمان ملل

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار انجام تحقیق فوری و شفاف درباره حمله خشونت‌بار نظامیان رژیم صهیونیستی علیه نمازگزاران فلسطینی در مسجد الاقصی شد. سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو گفت: خشونت‌های نیروهای امنیتی اسرائیل علیه فلسطینیان در مجاورت مسجدالاقصی از ۱۵ تا ۱۷ آوریل(۲۶ تا ۲۸ فروردین) به مجروح شدن ۱۸۰ نفر از جمله ۲۷ کودک منجر شد. وی تاکید کرد که پلیس رژیم صهیونیستی در مدت مذکور حدود ۴۷۰ فلسطینی از جمله ۶۰ کودک را نیز دستگیر کرده است. در این بیانیه نگرانی عمیق این سازمان از تشدید خشونت‌ها در اراضی اشغالی فلسطین اعلام شد. همزمان کمیته وزرای خارجه عرب در نشست فوری خود در اردن بر ضرورت توقف فوری تجاوزات صهیونیستی در قدس و مسجدالاقصی تأکید کرد. کمیته وزرای عرب که مسئولیت اقدام بین‌المللی برای مقابله با اقدامات و سیاست‌های غیرقانونی رژیم صهیونیستی در قدس را برعهده دارد، نشستی فوری در امان پایتخت اردن تشکیل داد تا تجاوزات اخیر این رژیم در مسجدالاقصی و قدس را بررسی کند.

موضع ایران

سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل با اشاره به تحولات اخیر در سرزمین‌های اشغالی، خواستار اقدام فوری جامعه بین‌المللی بویژه سازمان ملل در حمایت از مردم بی دفاع فلسطین و توقف اشغالگری و تجاوزات رژیم صهیونیستی شد.

نسخه مناسب چاپ