آغاز خروج غیرنظامیان از «ماریوپل»؛ پنتاگون: شهر همچنان در کنترل اوکراین است
سرویس خارجی: دو روز پس از دستور رئیس جمهوری روسیه برای محاصره نیروهای اوکراینی در شهر بندری ماریوپل، معاون نخست وزیر اوکراین از گشوده شدن یک کریدور بشردوستانه از «ماریوپل» خبر داد و گفت تلاش می‌شود غیرنظامیان از این شهر بندری خارج شوند.

«ایرینا ورشچوک» معاون نخست‌وزیر اوکراین گفت: ما برای تخلیه زنان، کودکان و سالمندان تلاش خواهیم کرد. گفته می شود تلاش‌های قبلی برای تخلیه شهر موفقیت‌آمیز نبود و مقامات اوکراینی و روس یکدیگر را مسئول آن می‌دانند. وزارت دفاع روسیه هم اعلام کرد برای برقراری آتش‌بس انسانی در کارخانه فولاد «آزوف‌استال» واقع در شهر ماریوپل آمادگی دارد. وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: غیرنظامیان پس از خروج از این مجموعه می‌توانند به اختیار خود به نواحی تحت کنترل اوکراین یا روسیه عازم شوند و اگر سربازان اوکراینی نیز تسلیم شوند، جان خود را حفظ خواهند کرد. وزارت خارجه اوکراین با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی مدعی شد: صدها غیرنظامی، کودک و مدافعان اوکراینی مجروح در پناهگاه‌های کارخانه فولاد «آزوف‌استال» گیر افتاده‌اند و آن‌ها تقریباً هیچ غذا، آب و داروی ضروری ندارند. در این حال به گفته وزیر دفاع روسیه، نیروهای این کشور کل شهر ماریوپل در اوکراین به جز کارخانه «آزوف‌استال» را تحت کنترل خود درآورده‌اند. «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه به پوتین گفت کل این شهر به استثنای کارخانه فولاد مذکور که حدود ۲۰۰۰ شبه‌نظامی اوکراینی هنوز در آن مستقر هستند، به تصرف نیروهای روس درآمده است. یک فرمانده روس هم اعلام کرد مرحله دوم «عملیات ویژه» در اوکراین شروع شده و هدف آن اتصال کریمه به دونباس و سپس نواحی شرقی مولداوی است. این درحالی است که به رغم اعلام پیروزی روسیه در ماریوپل، سخنگوی پنتاگون گفت آمریکا معتقد است که ماریوپل هنوز مورد منازعه است. جان کربی اعلام کرد ارزیابی‌های آمریکا همچنان حاکی از آن است که ماریوپل سقوط نکرده و اوکراینی‌ها در آنجا مقاومتی فعال داشته و از شهرشان دفاع می‌کنند. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا همچنین گفت خواستار آن هستیم که اوکراین در جنگ پیروز شود و روسیه بر هیچ بخشی از سرزمین‌های اوکراین سیطره نیابد.

در چنین شرایطی رئیس‌جمهوری اوکراین با اشاره به هزینه هنگفتی که جنگ در این کشور برای کی‌یف داشته، مدعی شد روسیه نمی‌تواند در شرق و جنوب اوکراین به حداقل پیروزی برسد. ولودیمیر زلنسکی» گفت کی‌یف به هفت میلیارد دلار در ماه برای جبران خسارات اقتصادی ناشی از حمله روسیه به کشورش نیاز دارد. نخست وزیر اوکراین هم در سخنانی گفت که بازسازی اوکراین ۶۰۰ میلیارد دلار هزینه در پی خواهد داشت. از طرفی رئیس‌جمهوری آمریکا گفت یک جایگزین برای تحریم‌های سختگیرانه‌ای که واشنگتن علیه روسیه اتخاذ کرده است، جنگ جهانی سوم خواهد بود. جو بایدن گفت: شما دو گزینه دارید: اینکه جنگ جهانی سوم را شروع کنید و به جنگ فیزیکی با روسیه بروید، یا راه دوم و اینکه مطمئن شوید کشوری که برخلاف قوانین بین‌المللی عمل می‌کند در نهایت بهای انجام این کار را می‌پردازد. صدراعظم آلمان هم ضمن هشدار درباره درگیری مستقیم روسیه و ناتو، اعلام کرد تحریم انرژی روسیه تأثیری بر اتفاقات اوکراین ندارد. «اولاف شولتز» هشدار داد که درگیری مستقیم روسیه و ناتو می‌تواند به جنگ جهانی سوم منجر شود. «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس هم اعلام کرد که جنگ اوکراین ممکن است تا پایان سال آینده میلادی به درازا بکشد. در چنین شرایطی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، برخی اعضای اتحادیه اروپا تهدید کردند که طرح تحریم جمعی نفت و گاز روسیه را وتو خواهند کرد. خبر دیگر اینکه وزارت دفاع روسیه تائید کرد که در پی حادثه رزمناو موشکی «مسکوا» یک نظامی کشته و ۲۷ نفر مفقود شدند، اگرچه در این حادثه ۳۹۶ خدمه نیز نجات یافتند. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یکی از نیروهای رزمناو مسکوا پس از انفجار در این ناو در هفته گذشته جان خود را از دست داد. این وزارتخانه با انتشار بیانیه‌ای درباره حادثه رزمناو مسکوا که ۱۰ روز پیش به وقوع پیوست، گفت: در ۱۳ آوریل، رزمناو موشکی مسکوا به دلیل انفجار مهمات ناشی از آتش سوزی آسیب جدی دید.

نسخه مناسب چاپ