امروز در تاریخ
پایان جنگ‌های پلوپونز با استفاده از تحریم اقتصادی
۲۵آوریل ۴۰۴ سال پیش از میلاد، دریاسالار لیساندر با کمک مالی و استراتژیک امپراتوری ایران که اتحادیه«دلیان» به ریاست آتن را محاصره دریایی کرده و آن را در قفس انداخته بود، بر این اتحادیه پیروز شد و با تسلیم شدن آتن به او، جنگ‌های پلوپونز پایان یافت. مورخان این پیروزی را به پای ایران نوشته‌اند که آتن را تحریم اقتصادی کرده بود و مانع واردات غله به آن «کشور ـ شهر» می‌شد.

خواستگاری ولیعهد از شاهزاده مصری پذیرفته شد
دربار سلطنتی ایران پنجم اردیبهشت ۱۳۱۷ اعلام کرد که خواستگاری ولیعهد وقت (محمدرضا پهلوی) از فوزیه شاهزاده خانم مصری (خواهر ملک فاروق) پذیرفته شده و به‌زودی نخست‌وزیر ایران در صدر هیأتی برای فراهم ساختن مقدمات کار و تعیین روز عقدکنان به قاهره خواهد رفت. این هیأت ۹ روز بعد عازم مصر شد.

تأسیس رادیو تهران
پنجم اردیبهشت ۱۳۱۹ رادیو تهران در محل بی‌سیم پهلوی (باغ بی‌سیم، خیابان شمیران، چهارراه سید خندان و در آن زمان خارج از تهران) و با استفاده از دو فرستنده ۲۰ کیلو واتی و دو کیلو واتی ویژه ارسال تلگرام آغاز به‌کار کرد و سه بار در شبانه‌روز به فاصله هشت ساعت از هم، اخبار داخله و خارجه و تفسیرهای مربوط را پخش می‌کرد. از آنجاکه نوار ضبط صوت ساخته نشده بود، برنامه‌های رادیو تهران، از موسیقی تا گفتار و نمایش، به صورت زنده پخش می‌شد و ابتکاری بود نه اقتباس از کشورهای دیگر.

شاه اعتراض را حق مردم دانست
پنجم اردیبهشت ۱۳۵۷، شاه ناگهان و به شکل غیرمنتظره اعلام کرد که از وقوع تظاهرات و اغتشاشات در کشور ناراحت نشده است، اعطای آزادی راهی است که خود او برگزیده است و حتی‌الامکان از آن راه بازنخواهد گشت، تظاهرات و اعتراض در دانشگاه‌ها هم اقتضای طبیعت دانشجویی و جوانی است، بگذارید حرف‌شان را بزنند و …. همان روز محافل نزدیک به دولت در تهران گفته بودند که شاه با بیان این جملات صریح همه مقامات، پلیس و نظامیان را غافلگیر کرد، بسیاری از حساب‌ها، پیش‌بینی‌ها و شنیده‌ها ابطال شد و باید منتظر واکنش مخالفان بود که احتمالا تعبیر بر ضعف او خواهند کرد.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ