بانک مرکزی: آمار رئیس‌جمهوری از کاهش ۱۳ درصدی نرخ تورم مستند است
معاون اقتصادی بانک مرکزی آمار اعلام شده از سوی رئیس‌جمهوری درباره کاهش حدودا ۱۳ درصدی نرخ تورم از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۰ را مطابق با آمارهای بانک مرکزی بیان کرد.

به گزارش مهر به نقل از ایبِنا، پیمان قربانی با تاکید بر اینکه آمار مربوط به تورم کماکان در بانک مرکزی تولید و به صورت ماهانه در اختیار مقامات و مسئولان اقتصادی کشور قرار می‌گیرد، گفت: نرخ تورم از ۱ر۴۷ درصد در سال ۱۳۹۹نهایتاً به ۳ر۵۹ درصد در شهریور ۱۴۰۰ رسید که در هفت دهه گذشته بی سابقه بوده است اما خوشبختانه از شهریور پارسال به بعد نرخ تورم ۱۲ ماهه در مسیری نزولی قرار داشته و با ۱ر۱۳ واحد درصد کاهش به رقم ۲ر۴۶ درصد در اسفند پارسال رسیده است.

وی با بیان اینکه بر این اساس، آماری که رئیس‌جمهوری درباره کاهش ۱۳ درصدی نرخ تورم بیان کرده، کاملاً صحیح و مستند به آمار بانک مرکزی بوده است، همچنین از کاهش چشمگیر نرخ تورم نقطه به نقطه در دولت سیزدهم خبر داد و افزود: نرخ تورم نقطه به نقطه که در شهریور۱۴۰۰ در سطح ۹ر۵۴ درصد قرار داشت، با ۴ر۲۵ واحد درصد کاهش به رقم ۵ر۲۹ درصد در اسفند پارسال رسیده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به نقش رشد پایه پولی در افزایش نرخ تورم طی سال‌های گذشته گفت: خوشبختانه روند رشد پایه پولی که در تیر پارسال حدود ۶ر۴۲ درصد شده بود با ۲ر۱۱ واحد درصد کاهش به ۴ر۳۱ درصد در اسفند گذشته رسیده است که حاکی از جهت‌گیری صحیح بانک مرکزی و دولت سیزدهم در این زمینه است.

وی در پایان تاکید کرد: بانک مرکزی برنامه جامعی بر اساس مدیریت پایه پولی در سال ۱۴۰۱ تدارک دیده است و امید می‌رود با مجموعه اقدامات مناسب در حوزه‌های سیاستی پولی و مالی، شاهد مهار مناسب نرخ تورم در آینده باشیم.

نسخه مناسب چاپ