کری خواستار ایجاد دولت وحدت ملى در افغانستان شد
سرویس خارجی: وزیر خارجه آمریکا بر لزوم ادامه همکاری نامزدهای انتخابات افغانستان و ایجاد دولت وحدت ملى تاکید کرد. جان کرى در گفتگوی تلفنی با «عبدالله عبدالله» و «اشرف غنی احمدزی» دو نامزد انتخابات ریاست جمهورى افغانستان، خواستار توافق در زمینه بازرسى کل آرا شد. در همین حال، بازشماری آرای انتخابات افغانستان بدون حضور ناظران تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله آغاز شد. در چنین شرایطی،عبدالله عبدالله ، نامزد معترض دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان «کریم خلیلی»، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان را متهم کرد که به نفع رقیبش در انتخابات مداخله کرده است.

ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله مدرک تازه‌ای از تقلب در انتخابات را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است. این مدرک حاوی یک نوار صوتی منسوب به کریم خلیلی است که در صحبتی اطمینان می‌دهد که اشرف غنی احمدزی در انتخابات پیروز خواهد شد.در عین حال، اعضای اتحادیه حقوقدانان افغانستان هم با اشاره به دخالت های کرزی در روند انتخابات تاکید کردند که رئیس جمهوری طبق قانون اساسی عمل نکرده است.

در تحولی دیگر،فرمانده پلیس ولایت «کنر» در شرق افغانستان اعلام کرد که روز گذشته ۲۳۵ راکت از خاک پاکستان به این استان اصابت کرد که براثر آن یک تن کشته و یک تن دیگر زخمی شدند. در این حملات همچنین خسارات مالی به شهرستان های «دانگام» و «سرکانو» وارد شد.در همین حال، مقامات محلی ولایت «نورستان» از کشته شدن چهار شبه نظامی طالبان توسط یک زن در این ولایت در یک درگیری چند ساعته خبر دادند. وزارت کشور افغانستان نیز اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۱ شبه‎ نظامی طالبان در این کشور کشته شدند. بر اساس این گزارش در بین کشته شدگان، چند فرمانده طالبان هم دیده می‌شود. از سوی دیگر، در پی کشته شدن یک نظامی خارجی در افغانستان، تلفات ناتو در سال جاری میلادی به ۵۵ تن رسید.

نسخه مناسب چاپ