سخنگوی قوه قضائیه: حکم ۱۷۰ سال حبس برای متهمان پرونده بانک سرمایه صادر شد
سرویس سیاسی– اجتماعی: سخنگوی قوه قضائیه درنشست خبری با رسانه ها درباره احکام صادره برای پرونده های دودانشجوی دانشگاه شریف ، بانک سرمایه ، متخلفان منابع طبیعی لواسان ، شرکت خودرویی مفتاح و پیگیری پروندعامل حمله توریستی درحرم رضوی وپتروشیمی میانکاله و کاهش اطاله دادرسی توضیحاتی داد.

دکترذبیح الله خدائیان در باره جزئیات حکم صادره برای دو دانشجوی بازداشتی دانشگاه شریف گفت: در مورد این دو نفر دانشجو می دانید که با عنوان اتهام افساد فی الارض تحت تعقیب قرار گرفتند ولی دادگاه این اتهام را محرز تشخیص نداد .

وی افزود:با توجه به اقدامات تخریبی ، ایجاد حریق و خرابکاری در تاسیسات عمومی جامعه ، این دونفر هر کدام به ۱۰سال حبس و به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و همکاری با گروهک معاند نظام به ۵سال حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس یعنی مجموعا به ۳۲سال حبس محکوم شدند که مجازات اشد یعنی ۱۰سال حبس برای هریک آنها‌ اجرا می‌شود.البته حکم قطعی نشده است .

۱۷۰سال حبس برای متهمان

خدائیان در رابطه با آخرین وضع پرونده بانک سرمایه و محمد امامی گفت: درباره بانک سرمایه پرونده های متعددی تشکیل و اخیرا منتهی به صدور حکم قطعی شد و کسانی که تحت تعقیب هستند مجموعا به ۱۷۰سال حبس محکوم شدند. در این رابطه محمد امامی به جرم اخلال کلان در نظام اقتصادی به ۲۰سال حبس و رد مال، انفصال از خدمات دولتی، سید احمد هاشمی شاهرودی به ۱۰سال حبس و رد مال و شهاب الدین قندالی به جرم معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به ۱۲سال و ۶ماه حبس محکوم شدند. یکی از همدستان هم به جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰سال حبس و رد مال محکوم شده ولی چون حکم غیابی است اسمش را نمی‌گویم.

وی افزود: ۶متهم هم به دو فقره حبس ۷سال و ۶ماه و ۱۳ماه و۱۷ روز محکوم شدند. ۱۵نفر هم هرکدام به ۵ سال حبس و رد وجوه محکوم شدند.

استعلامات در پرونده پتروشیمی میانکاله

خدائیان درباره وضع پتروشیمی میانکاله و توقف اجرای آن گفت: بعداز طرح موضوع پتروشیمی در فضای مجازی و جامعه از ناحیه معاونت عامه دادستانی کل مکاتبه ای با دادستان مرکز مازندران شد و در این مکاتبه با توجه به مصوبه هیات وزیران مبنی بر ممنوعیت استقرار صنایع شیمیایی در صورت دارا بودن فاضلاب صنعتی در تولید خواستار پیگیری شدند و قرار شد تا زمان مشخص شدن موضوع از ادامه عملیات جلوگیری شود و عملیات اجرایی متوقف شده است .

وی افزود:دادستان مربوطه هم استعلاماتی از منابع طبیعی استان و امور اراضی به عمل آورده است و منتظر پاسخ هستیم که آیا مجوزی از آنها اخذ شده است یاخیر. همچنین در خزمینه نحوه واگذاری زمین و تامین آب و مسائل زیستی و نوع و درجه خاک واگذار شده ابهاماتی است که باید روشن شود.

صدور کیفرخواست تا۱۰روزآینده

وی درباره آخرین وضع پرونده عامل حمله به چند روحانی در حرم رضوی گفت: تحقیقات در پرونده عامل حادثه حرم رضوی تمام شده است. تا ۱۰روز آینده پرونده با کیفرخواست به دادگاه ارسال می‌شود. طبق بررسی‌های به عمل آمده در این حادثه انگیزه شخصی نبوده و متهم تحت تاثیر تفکرات تکفیری این عمل را انجام داده است که البته همدستی نداشته است.

خدائیان درباره اقدامات قوه قضائیه برای حمایت ازکارآفرینان گفت: با اقدامات دستگاه قضا در سال گذشته از تعطیلی ۴۴۵واحد تولیدی جلوگیری و روند صدور مجوز ۲۸۶واحد تولیدی تسهیل شد. ۴۵۱پیشنهاد اصلاح ساختار، فرآیندها و رویه های ناکارآمد را داشتیم و بازدید از بیش از یکهزار واحد تولیدی انجام شد.

سخنگوی دستگاه قضا درباره ارائه خدمات حقوقی در مساجد افزود: قوه قضائیه طرحی با کمک معاونت اجتماعی و فرهنگی قوه قضائیه داشت باعنوان یک مسجد و یک حقوقدان که این موضوع در بیشتر مساجد باکمک مرکز وکلای قوه قضائیه به اجرا درآمده است .در روزهای اخیر ریاست قوه قضائیه بر حضور مسئولان دستگاه قضا در بین مردم تاکید کرده است و یکی از مکان‌هایی که مردم می‌توانند به مسئولان دسترسی داشته باشند، مساجد است.

مرکز وکلای قوه قضائیه در ماه رمضان ۳۰۰مورد وکالت مجانی برای مردم انجام داده است و ‌مسئولان قضایی نیز با حضور درمساجد پاسخگوی درخواست‌های مردم بودند.

خدائیان درباره کاهش اطاله دادرسی ها گفت: خوشبختانه با اجرای سند تحول ،هر ماه با کاهش اطاله دادرسی روبرو هستیم .سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین اقدامات پرونده بورس گفت: اعضای هیات مدیره و مدیرعامل بورس تهران در پرونده خرید، نگهداری و استفاده غیرمجاز از دستگاه‌های استخراج رمز ارز تحت تعقیب قرار گرفتند و این پرونده در دادسرا در جریان رسیدگی است. پرونده ای دیگر توسط سازمان بازرسی کل کشور در ارتباط با ۴نفر از اعضای هیات مدیره سازمان بورس که همزمان معاون آن سازمان بودند و رئیس وقت سازمان بورس و یکی از مسئولان وزارت اقتصاد تشکیل شده و هنوز به کیفرخواست منتهی

نشده است.

آخرین وضع پرونده‌های خودرویی

وی درباره آخرین وضع پرونده‌های خودرویی از جمله آذویکو و مفتاح رهنورد گفت: برخی از این پرونده‌ها هنوز به صدور حکم منتهی نشده است. در مورد شرکت آذویکو تاکنون سه جلسه دادگاه برگزار شده و نوبت بعدی دادگاه ۱۸اردیبهشت است.

وی ادامه داد: در مورد مفتاح خودرو بخشی از پرونده منجر به صدور حکم شد که مدیرعامل این شرکت در مرحله صدور حکم بدوی پرونده فوت شد و علاوه بر این ۱۶نفر دیگر در این پرونده به اتهام شرکت در کلاهبرداری یا معاونت در این جرم یا مساعدت در خلاصی متهم از مجازات به ۶ماه تا پنج سال حبس و رد مال محکوم شده اند. همچنین بخشی دیگر از پرونده در دادسرا مفتوح و هنوز به دادگاه ارسال نشده است.وی درباره پرونده کارکنان منابع طبیعی لواسان گفت: موضوع پرونده ارتشا بود وتعدادی هم به اتهام دادن رشوه تحت تعقیب بودند که ۱۹نفر از متهمان این پرونده که حکمشان قطعی شده است به ۶ماه تا ۵سال حبس محکوم شده اند. «رشید صفری» و «یدالله اکبری تالارپشتی» به ۵سال حبس و ۳سال انفصال، «سیف الله قدیمی» ۵سال حبس ، «غلام عباس وحید نیا» ۵سال حبس، «عبدالرضا قلی بیگیان» یک سال حبس و «علیرضا شیرزادی» رئیس وقت اداره امور اراضی سه سال حبس، «فرشاد شعبانی» سه سال حبس و باقی افراد ۶ماه، یک سال و کمتر یا بیشتر از آن محکوم شده اند.

نسخه مناسب چاپ