برداشت
شمشیر دو لبه موفقیت‌های کشتی در آسیا
داود مختاریانی- تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی کشورمان در مسابقات قهرمانی آسیا در اولان باتور مغولستان خوش درخشیدند و با کسب مدال‌های رنگارنگ بار دیگر قدرت ورزش اول کشور را در عرصه‌های بین‌المللی به رخ حریفان کشیدند.

قهرمانی کشتی آزاد و نایب قهرمانی کشتی فرنگی در مسابقات مغولستان برگ دیگری بر افتخارات کشتی اضافه کرد. این قهرمانی و قهرمانی‌های مشابه، اگر مدیریت نشوند شمشیر دولبه هستند. لبه خوب آن کشف استعدادهای جوان و آینده دار برای حضور مقتدر در مسابقات بزرگ جهانی است ولی لبه دیگر بی انگیزه شدن همین استعدادهای جوان و گم شدن آنها در باد قهرمانی قاره به دلیل بزرگ کردن بیش از حد این موفقیت است.

مسابقات بین‌المللی در سطوح مختلف برگزار می‌شوند و کشورها بر اساس اولویت روی این مسابقات سرمایه گذاری می‌کنند.

اولویت اول همه کشورها در بیشتر رشته‌های ورزشی، حضور با آمادگی کامل در مسابقات المپیک است و بعد از آن مسابقات قهرمانی جهان و سپس قاره‌ای. حتی بعضی از کشورها به مسابقات قهرمانی جهان و قاره‌ای به چشم مسابقات تدارکاتی برای رسیدن به آمادگی کامل در المپیک نگاه می‌کنند.

با این اوصاف همه فدراسیون‌ها و به‌خصوص فدراسیون کشتی که توانایی حضور قدرتمند در المپیک‌ها را دارد، باید مواظب باشند که ورزشکاران در باد عناوین قهرمانی جهان و آسیا نخوابند و از مسابقات المپیک غافل نشوند.

قهرمانی در المپیک عیار واقعی ورزشکاران را نشان می‌دهد، زیرا در این مسابقات همه کشورها در نهایت آمادگی و با بهترین ورزشکاران خود حضور دارند، در حالی که در مسابقات جهانی و به ویژه مسابقات قاره‌ای معمولاً کشورهای مختلف برای محک زدن ورزشکاران ناشناخته خود حضور می‌یابند تا برای قهرمانان المپیکی خود جانشین پیدا کنند.

در این دوره از مسابقات آسیایی بسیاری از ورزشکاران مطرح حضور نداشتند و کشورهای صاحب‌ نام با تمام داشته‌های خود حاضر نشده بودند، ولی دلیل ارزشمند بودن درخشش کشتی ما در این دوره از مسابقات آسیایی، میدان دادن فدراسیون به جوانان کم تجربه و جویای نام بود که خوشبختانه اکثر آنها از این آزمایش سربلند بیرون آمدند، ولی این پایان کار نیست.

در واقع این قهرمانی و قهرمانی‌های نظیر آن برای ورزشکاران جوان ما آغاز مسیر رسیدن به مدال المپیک باید باشد. متاسفانه بعد از درخشش جوانان ما در مسابقات آسیایی مغولستان، حجم زیادی تبریک و شادباش به سمت قهرمانان جوان ما سرازیر شده است که گویی آنها در مسابقات المپیک به قهرمانی رسیده‌اند.

فدراسیون کشتی و به ویژه بزرگان این رشته باید هرچه زودتر جلو خطر بزرگی را که در کمین آینده این جوانان است بگیرند، زیرا این حجم از بزرگنمای برای مسابقات آسیایی باعث اشباع قهرمانان جوان می‌شود و خود را در قله افتخار فرض می‌کنند غافل از اینکه هدف کسب مدارج بالاتر و مداومت برای حضور در عرصه ورزش قهرمانی و کسب افتخارات بیشتر و بزرگتر است.

نسخه مناسب چاپ