چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز پنجشنبه ۹وجمعه ۱۰ اردیبهشت‌ ماه ۱۳۶۱ (برابر با ۶ رجب ۱۴۰۲، ۳۰ آوریل ۱۹۸۲) نقل شده است
امام: قلم‌ها هستند که شهید پرورند

مسئولان و نویسندگان دایره انتشارات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دیروز به حضور امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران رسیدند.

در این دیدار، ابتدا یکی از مسئولان دایره انتشارات سپاه، گزارشی از عملکرد این دایره را به استحضار رهبر انقلاب رساند.

آنگاه امام‌خمینی رهبر کبیر مستضعفان جهان طی سخنانی خطاب به حاضران فرمودند: ابتدا باید از شما آقایان و سپاه پاسداران تشکر کنم که به حسب غالب، افراد متعهد و برای اسلام و جمهوری اسلامی خدمت می‌کنند، خداوند آنان را تقویت و شهدای آنان را با شهدای صدر اسلام محشور کند و بازماندگان آنان که همه هستند را تائید کند تا جمهوری اسلامی را که همه قدرت‌ها بر علیه آن قد علم کرده‌اند، به منزل برساند.

اهمیت انتشارات، مثل اهمیت خون‌هائی است که در جبهه‌ها ریخته می‌شود و «مداد العلماء افضل من دماء الشهداء» دماء شهدا، اگر چه بسیار ارزشمند و سازنده است، لکن قلم‌ها بیشتر می‌توانند سازنده باشند و اصولاً شهدا را قلم‌ها می‌سازند، و قلم‌ها هستند که شهیدپرورند.

۹ر۲ر۶۱

حمله بزرگ ایران

در ساعت نیم بامداد امروز حمله بزرگ رزمندگان اسلام در سراسر جبهه جنوب آغاز شد.

این حمله بنام عملیات بیت‌المقدس و با کلمه رمز یاعلی‌ابن ابیطالب«ع» بدستور قرارگاه مرکزی کربلا شروع و در اولین ساعات حمله خاکریزهای دشمن به تصرف نیروهای اسلام درآمد.

ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و ستاد مرکزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اطلاعیه مشترکی در این مورد صادر کردند.

متن اطلاعیه بشرح زیر است: … در آستانه اربعین شهدای عملیات فتح‌المبین، سی دقیقه پس از بامداد امروز عملیات بزرگ بیت‌المقدس با کلمه رمز «یاعلی‌‌بن ابی‌طالب» شروع و رزمندگان کفرستیز اسلام بر قوای متجاوز صدامی در جبهه‌های خونرنگ جنوب حمله بردند و با فریادهای دشمن‌ شکن و رهایی آفرین «الله‌اکبر» و «لااله‌الاالله» بار دیگر قدرت و قوت اسلام را در جبهه‌های نبرد همه اسلام علیه همه کفر متجلی ساختند. نیروهای رزمنده سپاه اسلام، متشکل از دلاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران و جان برکفان پاسدار و بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ساعات اولیه حمله موفق شدند اولین خاکریزهای دشمن را بتصرف خود درآورده و ضربات مهلک و خردکننده‌ای را بر قوای متجاوز و فریب‌خورده عراق درآورند.

پادگان حمید محاصره شد

براساس آخرین گزارشهای رسیده از جبهه‌های نبرد اسلام برعلیه کفر صدامی، رزمندگان دلاور ایران در اولین ساعات شروع حمله بزرگ و سراسری خود در جبهه جنوب بر جاده اهواز ـ خرمشهر مسلط شده‌اند و نیروهای دشمن در پادگان حمید بین اهواز ـ خرمشهر به محاصره نیروهای ایران درآمده‌اند.

نیروهای اسلام همچنین پیشروی خود را در جبهه هویزه با موفقیت آغاز کرده‌اند.

مرحله اول عملیات با موفقیت به پایان رسید

یورش رزمندگان اسلام به مزدوران بعثی در جنوب از ساعت ۱۲ و سی دقیقه دیشب با نام بسم‌الله قاصم‌الجبارین و یا علی‌ابن‌ ابی‌طالب آغاز شد.

به گزارش خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی مرحله اول این عملیات با پشتیبانی نیروهای ارتش جمهوری اسلامی و حمله رزمندگان به مواضع تعیین شده با موفقیت به انجام رسید. براساس این گزارش که در ساعت ۳۰ر۵ بامداد امروز مخابره شد، تا زمان مخابره خبر در این حمله تعدادی از مواضع، مهمات و سلاحهای گوناگون دشمن و مقدار زیادی از وسایل مهندسی آنان به‌دست رزمندگان اسلام افتاده است و تعدادی از متجاوزین بعثی نیز به اسارت نیروهای اسلام درآمده‌اند.

۱۰ر۲ر۶۱

code

نسخه مناسب چاپ