‏ رئیس مجلس: تولید داخلی مشکل دارد با ۵هزار دلار می‌توان خودرو با کیفیت وارد کرد
سرویس سیاسی – اجتماعی: رئیس مجلس درباره اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام در تصویب کلیات طرح واردات خودرو گفت: در موضوع واردات خودرو، این گونه نیست که فقط خودرو وارد کنیم بلکه به تولید در داخل کشور هم توجه می شود.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی دیروزمجلس در پاسخ به تذکر علی بابایی کارنامی نماینده ساری در انتقاد از وضع بازار خودرو گفت: مصوبه واردات خودرو بعد از آن که در مجلس مورد بحث قرار گرفت، در دو جلسه مفصل در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد که در آن جلسه بنده و رئیس کمیسیون صنایع و معادن حضور داشتیم. در نهایت کلیات طرح واردات خودرو با یکی دو بند اصلاحی تائید شد.

وی با تاکید بر اینکه بحث خودرو در کشور مهم است، گفت: در موضوع واردات خودرو، این گونه نیست که فقط خودرو وارد کنیم بلکه همان طور که در قانون آمده به موضوع تولید در داخل کشور هم توجه می شود اما اکنون روش تولید در کشور اشکالات فنی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مجلس با اشاره به جلسه مجمع تشخیص برای بررسی طرح واردات خودروگفت: در جلسه مجمع تشخیص مفصل توضیح دادم که چطور باید وضع خودرو را اصلاح کنیم. در شرایطی قیمت تمام شده خودرویی مثل پراید ۲۰۰میلیون تومان است که حتی با ارز حدود ۲۵هزار تومانی هم می توان خودروهایی با قیمت ۵هزار و ۵۰۰دلار با کیفیت بسیار عالی وارد کشور کرد.وی ادامه داد: این موضوع خواست مجلس بوده و مجمع هم همراهی کرده است.

موانع پیش روی مردم را برداریم

رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی دیروز هم گفت: همه ما باید با جدیت و تلاش بیشتر موانع پیش رو را در جهت مسائل اصلی مردم برداریم و با تدبیر و تلاش جهادی، انقلابیگری عقلانی را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

قالیباف اضافه کرد: راهپیمایی باشکوه ملت خداجوی ایران در روز قدس بیانگر آن بود که آتش فروزان آرمان قدس شریف در دلهای مردم روشن تر از هر زمان دیگر است. امت اسلام بر سر آرمان آزادسازی قدس شریف معامله نخواهد کرد و با لطف خدا به این هدف دست پیدا خواهد کرد.

ریل گذاری قانونی حمایت از کارگران

قالیباف با تبریک فرا رسیدن روز جهانی کار و کارگر به تمامی کارگران زحمتکش و شریف ایران اسلامی، گفت: کارگران محور اساسی توسعه و آبادانی کشور هستند و قدردانی از زحمات آنان فقط با تامین عادلانه حقوق، تضمین نیازهای معیشتی، طراحی نظام تامین اجتماعی فراگیر و مسئولیت پذیر ممکن است.

ما در مجلس یازدهم تلاش کردیم تا با برقراری امنیت مالی برای کارگران در بودجه ۱۴۰۱و تصویب قوانین تسهیل کننده کسب و کار برای تامین مطالبات برحق کارگران قدم برداریم و در ادامه مسیر نیز از آنجا که رویکرد این مجلس حمایت قانونی از فعالیت های تولیدی و بالا بردن هزینه فعالیت های غیر مولد و دلالی است، تلاش خواهیم کرد ریل گذاری قانونی حمایت از کارگران را با مشارکت خود کارگران تکمیل کنیم و در تدوین قانون برنامه هفتم توسعه مطالبات و دغدغه های کارگران به عنوان سیاست محوری مد نظر قرار گیرد.

وی با اشاره به دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فارس، این روز را به مردم شجاع و میهندوست ایران و عموم مجاهدان خلیج همیشه فارس و تمامی دریادلان شجاع نیروی دریایی ارتش و سپاه که در همه این سال ها نقش بی بدیل در تامین امنیت منطقه داشتنه اند، تبریک و تهنیت گفت.قالیباف با اشاره به اینکه نهم اردیبهشت مصادف با سالروز تشکیل شورای اسلامی شهر و روستا بود، همچنین اضافه کرد: با تصویب نهایی قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در شورای نگهبان، ضروری است نکاتی در این باره به عرض ملت شریف ایران برسانم.

رئیس مجلس افزود: همانطور که پیش از این گفته شد این قانون ریل گذاری لازم برای شکستن انحصارات شغلی و حلقه های بسته صنفی و پایان دادن به دوران تاریک رانت های شغلی و امضاهای طلایی را فراهم می کند. در صورت اهتمام دستگاه های اجرایی در عمل به این قانون، دیگر برای گرفتن مجوز یک کسب و کار ساده نیازی به پوشیدن کفش آهنی و بالا و پایین رفتن از پله های ادارات دولتی نیست و سرنوشت شغلی یک جوان به امضای یک مدیر دولتی منوط نخواهد شد.

وی سپس بابیان این که خاضعانه مراتب سپاس و قدردانی خود و نمایندگان مجلس را از لطف رهبر معظم انقلاب اعلام می دارم که بار دیگر برآیند کلی عملکرد انقلابی مجلس را تائید فرمودند گفت: این لطف ایشان قطعا مدال افتخاری برای مجلس است که سبب ثابت قدمی بیشتر مجلس در انجام وظایف خود خواهد شد؛ اما ضروری است به خود و دیگر همکارانم تذکر دهم که از این پس بار مسئولیت ما در حفظ اعتباری که ایشان به مجلس داده اند، بسیار سنگین تر از گذشته شده است.

همه ما باید با جدیت و تلاش بیشتر موانع پیش رو را در جهت مسائل اصلی مردم برداریم و با تدبیر و تلاش جهادی، انقلابیگری عقلانی را سرلوحه کار خود قرار دهیم تا با ریل گذاری دقیق و نظارت موثر راه را برای موفقیت دولت در جهت کارآمدی بیشتر برای حل مسائل اصلی مردم هموار کنیم.

توضیح قالیباف به نمایندگان درباره سفر خانواده‌اش به ترکیه

قالیباف دیروز در جلسه ای غیررسمی هم نکاتی را درباره سفر چند تن از اعضای خانواده‌اش به ترکیه مطرح کرد.

به گزارش ایسنا، بر اساس روایت‌هایی که از این جلسه مطرح شد، محور صحبت‌های رئیس مجلس شورای اسلامی به شرح زیر بوده است:

_ خوب است شما بدانید که وقتی بحث سفر مطرح شد من مخالف بودم و گفتم صلاح نیست ولی وقتی در نهایت تصمیم گرفتند این سفر را بروند، طبیعی بود که مادر هم باید برای مراقبت از دختر باردار همراه آنها می رفت.

_ برای خرید هم داستان سرایی ها کردند که اینقدر جنس زیاد خرید کردند که سبب درگیری پای کانتر فرودگاه شده و تهمت زدند و برای تخریب هشتک سازی کردند تا احساسات مردم را جریحه دار کند، در حالی که همه اینها دروغ بود.

_خیلی ها به من گفتند این سفر اتفاق ویژه ای نیست و سوءاستفاده ای هم از بیت المال صورت نگرفته و سفری شخصی بوده است. کاملا هم عادی و بدون تشریفات بوده و حتی از پروتکل ها هم استفاده نشده است ؛مگر شما از موقعیت خودت استفاده کردی، مگر با پاس سیاسی رفتند، مثل همه شهروندان دیگر یک سفر عادی رفتند لذا موضع گیری لازم نیست؛ ولی حرف من این بود که همین حد هم پذیرفتنی نیست. برای همین هم به آنها گفتم که از مردم عذرخواهی کنید و در همان ساعات اولیه، یعنی سحر همان روز، قبل از اینکه کسی بخواهد مطالبه ای مطرح کند، عذرخواهی هم انجام شد. این کاری بود که کمتر کسی انجام می‌دهد.

_ عده ای به دنبال پروژه سازی از این خطا بودند تا بتوانند اهداف سیاسی را دنبال کنند، لذا تخریب ها را ادامه دادند. اطلاعات آشکار و پنهان جای تردید نمی گذارد که این یک پروژه برای تخریب سیاسی بوده است.

_واقعا ازخصوصی ترین مسائل زندگی خانوادگی ما که نزدیک ترین افراد به ما از آن خبر نداشتند چگونه خبر دار شدند؟ اطلاعات محرمانه چگونه در زمان اندک در اختیار آنها قرار داده شده است؟ یک زمان گفتند دلیل سفر خرید بوده است ،بعد که دیدند این مساله اینقدر بزرگ نبود که بتواند چنان موج شود که ما را به انفعال بکشاند، گفتند دلیل سفر خرید ملک بوده و حتی برای آن جعل سند کردند.

_ مجلس در این دو سال کارهای بزرگی انجام داده است لذا تلاش زیادی می کنند که عنوان مجلس انقلابی را تخریب کنند. این تخریب ها هزینه ایستادن در جهت خواست مردم است. هرگاه کاری برای مردم انجام دادیم و سمت مردم ایستادیم، پروژه سازان دست به کار شدند.

_ از روزی که آقا ،مجلس را انقلابی خواندند، در داخل و خارج شروع کردند به تخریب مجلس. هدف این است که انقلابی بودن مجلس را تحت الشعاع قرار دهند. این مورد آخر هم در همان راستا ست. فقط این بار وارد حریم خصوصی شدند. نشان می دهد که دیگر هیچ حد و مرزی را قائل نخواهند بود.

_ البته این روزها دستگاه های امنیتی اقدامات خوبی را برای روشن شدن ابعاد ماجرا انجام دادند و من هم برای حفظ شأن و جایگاه مجلس تا آخر مساله را پیگیری خواهم کرد.

_ نکته آخر این که این اولین بار نیست که من را تخریب می کنندو آخرین بار هم نخواهد بود. همانطور که این مجلس را هم از ابتدا تا امروز تخریب کردند و باز هم تخریب خواهند کرد آنچه باید برای ما مهم باشد، این است که نگذاریم این حاشیه ها ما را از کار برای مردم بازدارد. ما به عنوان مجلس انقلابی باید با حفظ روحیه جهادی و انقلابی، کار مردم را در اولویت قرار دهیم و مخصوصا برای حل مشکلات معیشتی آنها شبانه روز تلاش کنیم.

حذف تدریجی قیمت گذاری انرژی

این گزارش حاکی است که نمایندگان مجلس درجلسه دیروز خود، وزارت نیرو را مکلف کردند تا با همکاری وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور برنامه حذف تدریجی قیمت گذاری انرژی در طول زنجیره تولید، انتقال و توزیع برق و انتقال یارانه به انتهای زنجیره قبل از عرضه به مصرف کننده نهایی را ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون تهیه کند و به تصویب هیأت وزیران برساند.

نمایندگان همچنین دولت را مکلف کردند در لایحه بودجه سنواتی نسبت به تهاتر بدهی سرمایه‌گذاران غیردولتی بخش برق اقدام کند.

به دنبال آن ،نمایندگان تصویب کردند که الگوی مصرف ماهانه برق خانگی متناسب با شرایط اقلیمی، معادل سطحی از مصرف تعریف شود که ۷۵درصد مشترکان خانگی آن اقلیم در دوره مشابه سال قبل کمتر از آن مصرف کرده‌اند.

تعرفه برق مشترکین خانگی با مصرف بالاتر از الگوی مصوب، برای میزان مصارف کمتر از الگو، مازاد بر آن تا یک و نیم برابر، مازاد بر آن تا دو و نیم برابر و میزان مصارف بیش از دو و نیم برابر به ترتیب با ضریب نیم (۵ ر ۰)، یک و نیم (۵ ر ۱)، دو و نیم (۵ ر ۲) و پنج (۵) برابر هزینه تأمین برق (متوسط نرخ قراردادهای خرید تضمینی برق از نیروگاه های حرارتی در سه سال قبل به علاوه هزینه انتقال برق و هزینه سوخت با تعرفه نیروگاهی) محاسبه و دریافت می شود.

تبصره ۱- در محاسبه صورتحساب برق ماه های گرم برای مشترکین مشمول این ماده در مناطق گرمسیر یک و سایر مناطق گرم، به ترتیب ضریب نیم (۵ ر ۰) و هشت دهم (۸ ر ۰) اعمال می شود.

نمایندگان ، ایرادات شورای نگهبان در طرح تغییر ساعت رسمی کشور راهم رفع و تصویب کردند.طبق مصوبه مجلس، به منظور رفع ایراد شورای نگهبان ماده واحده به شرح زیر اصلاح شد:قانون تغییر ساعات رسمی کشور مصوب ۱۳۸۶ر۵ر۳۱ نسخ می‌شود و دولت مجاز به تغییر ساعت رسمی کشور نیست.

به هیات وزیران اجازه داده می شود مطابق ماده ۸۷قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶ر۷ر۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی نسبت به تنظیم ساعات کار ادارات، سازمان ها و مراکز تابعه اقدام کند.تبصره – این قانون از تاریخ ۱۴۰۲ر۱ر۱ لازم الاجراست.این طرح در صورت تائید شورای نگهبان و سپس ابلاغ دولت به قانون تبدیل شده و از سال آینده اجرا می شود.

خبردیگراین که محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس از برگزاری انتخابات هیات رئیسه مجلس در ۴خرداد خبر داد.

بررسی تخلفات مدیران صنعت خودرو

نماینده پیرانشهر و سردشت در مجلس هم از تقاصای شماری از نمایندگان برای اعمال ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس به منظور بررسی اهمال و ترک وظایف قانونی مدیران میانی و ارشد صنعت خودرو و معرفی عاملان قبلی و فعلی وضع بسیار نابسامان موجود به قوه قضائیه خبر داد.

کمال حسین پور ادامه داد: صنعت خودروسازی کشور و مدیریت آن در دوره های گذشته و اکنون با راهبردهای کلان صنعت خودرو بیگانه بوده و با سوءمدیریت و عدم توجه به قوانین و اسناد بالادستی بر روی ریل اشتباه قرار گرفته ، روندی که کشور را با چالش ها و مشکلات فراوانی دست به گریبان کرده است.

در پایان جلسه هم، سیدمحسن دهنوی بیانیه ۲۳۳ نفر از نمایندگان مجلس را قرائت کرد که در آن از وزیر اطلاعات و رئیس سازمان اطلاعات سپاه خواستند که طراحان و مجریان پروژه‌های تخریب را شناسایی و با آنها برخورد لازم صورت گیرد.

نسخه مناسب چاپ