تقاضای صدور حکم حبس ابد برای حمید نوری در سوئد
سرویس سیاسی – اجتماعی: دادستان سوئد بعد از حدودبرگزاری ۹۰جلسه دادگاه، برای حمید نوری دادیارسابق قوه قضائیه درخواست مجازات حبس ابد کرد، این در حالی است که دادگاه به حمید نوری فرصت دفاع آخر از خود را هم نداده است.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حمید نوری آبان سال ۹۸، هنگام ورود به استکهلم سوئد در فرودگاه بازداشت و بلافاصله به سلول انفرادی منتقل شد‌. او بر اساس ادعا‌های واهی و متناقض منافقین، به زندانبانی آنها در سال‌های دهه ۶۰متهم شده است. نوری پس از بازداشت بر خلاف تمام قوانین بین المللی، تا ۴ماه اجازه تماس با خانواده‌ خود را نداشت و خانواده وی در طول این مدت از وضع او هیچگونه اطلاعی نداشتند .

دستگاه قضایی سوئد همچنین تا ۲سال به نوری که در سلول انفرادی نگه‌داری می‌شود، اجازه ملاقات حضوری با خانواده را نداد و این در حالی است که خانواده او چند بار برای دیدار با وی به سوئد سفر کردند، اما امکان دیدار فراهم نشد.در مجموع ۹۰جلسه‌ برگزار شده بیش از ۸۰شاهد که اکثرا از اعضای گروهک تروریستی منافقین هستند از طرف دادگاه این فرصت را پیدا کردند تا علیه نوری شهادت دهند، اما دادگاه به شهودی که داوطلب بودند به نفع نوری شهادت دهند این اجازه را نداد .

نوری همچنین از حق انتخاب وکیل محروم بوده و دستگاه قضائی سوئد به انتخاب خود برای او وکلایی را تعیین کرد که همراهی و همکاری لازم با وی را ندارند. وکلای خانوادگی نوری هم اجازه ارتباط و تماس و مشارکت در روند دفاع از ‌و‌ی را پیدا نکرده اند.

از سوی دیگر، دادستان سوئد با نقض بنیادین‌ترین حقوق دادرسی منصفانه صرفا اظهارات و مدارک علیه متهم را به دادگاه ارائه و از ارائه ادله و مدارک له متهم خودداری کرده است.نوری از حدود ۵۵۰ساعت دادگاه برگزار شده، کمتر از ۲۰ساعت فرصت دفاع از خود را داشته و از امکان شهادت شهود به نفع خود نیز محروم مانده است.حقوق شخصی نوری هم در طول دو سال و چند ماه گذشته بار‌ها و به شدید‌ترین وجه ممکن نقض شده است.

این نقض حقوق شخصی شامل ضرب و شتم توسط پلیس هنگام مطالعه کیفرخواست، نگهداری دائم در سلول انفرادی، عدم امکان ارتباط و ملاقات با خانواده و حتی محرومیت از معاینه توسط پزشک بوده است.حمید نوری به واسطه ضعف بینایی مدت‌ها ست از مسئولان پرونده درخواست کرداجازه دهند او توسط یک چشم پزشک معاینه شود، اما در کمال تعجب این اجازه نیز صادر نشده است و همچنان با ضعف بینایی شدید دست و پنجه نرم می‌کند.

نسخه مناسب چاپ