کوتاه از سراسر جهان
 

ادعای «علی‌اف»: روسیه از طریق قزاقستان، ترکمنستان و ایران به ارمنستان سلاح می فرستاد

فارس: رئیس‌ جمهوری آذربایجان مدعی شد که روسیه از طریق قزاقستان، ترکمنستان و ایران در جریان درگیری‌های باکو و ایروان بر سر قره باغ در سال ۲۰۲۰، به ارمنستان سلاح عرضه می‌کرد. «الهام علی اف» گفت جمهوری آذربایجان نامه‌هایی را به قزاقستان، ترکمنستان و ایران ارسال کرد و از این کشورها درخواست کرد تا هواپیماهای روسیه که حامل تسلیحات به ارمنستان در جریان جنگ قره باغ بودند را متوقف کنند. علی اف ادعا کرد که باکو از گرجستان درخواست کرده بود حریم هوایی و مسیر زمینی خود را به منظور جلوگیری از انتقال تسلیحات از روسیه به ارمنستان مسدود کند و گرجستان به درخواست جمهوری آذربایجان پاسخ مثبت داد اما سلاح‌هایی از طریق قزاقستان، ترکمنستان و ایران به ارمنستان ارسال شد.

شهادت یک شهروند شیعه نیجریه در سرکوب راهپیمایی روز جهانی قدس

ابنا: سرکوب تظاهرات روز جهانی قدس در نیجریه شماری شهید و مجروح برجا گذاشت. بر اثر تیراندازی نیرو‌های امنیتی نیجریه به تظاهر کنندگان در شهر کادونا یک نفر شهید و ده‌ها نفر مجروح شدند. پلیس نیجریه برای متفرق کردن شرکت کنندگان در تظاهرات روز قدس در شهر‌های زاریا و ابوجا هم از گاز اشک اور استفاده کرد.

بشار اسد متهمان پرونده‌های تروریستی را عفو کرد

ایسنا: رئیس جمهوری سوریه در آستانه عید فطر، حکم عفو عمومی را برای متهمان سوری جنایات تروریستی تا قبل از تاریخ ۳۰ آوریل به استثنای جرائمی که منجر به مرگ یک انسان شده، صادر کرد. دفتر ریاست جمهوری سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد، بشار اسد با صدور حکمی قانونی، تمامی جرائم تروریستی انجام شده از سوی شهروندان سوری تا پیش از تاریخ دیروز ۳۰ آوریل به استثنای جرائم منجر به مرگ را که در قانون مبارزه با تروریسم سال ۲۰۱۲ و قانون مجازات سال ۱۹۴۹ و اصلاحاتش به آن تصریح شده، مورد عفو قرار داد.

سه برابر شدن جاسوسی «اف بی آی» از مردم آمریکا

ایسنا: گزارش شفافیت سالانه جامعه اطلاعاتی آمریکا نشان می دهد که میزان جاسوسی پلیس فدرال آمریکا(اف بی آی) از آمریکایی‌ها در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال گذشته آن، سه برابر شده است. جامعه اطلاعاتی آمریکا اعلام کرد که در بازه زمانی دسامبر ۲۰۲۰ تا نوامبر ۲۰۲۱، دفتر تحقیقات فدرال(اف بی آی)، حدود ۳.۴ میلیون آمریکایی را تحت بازجویی قرار داد و علی‌رغم آنکه «اف بی آی» مدعی است که به دنبال هکرهای خارجی بود اما گروه ‌های آزادی مدنی می‌گویند این اقدام پلیس فدرال آمریکا، حمله گسترده به حریم خصوصی مردم آمریکا است.

حبس ابد برای تبعه انگلیسی داعش در آمریکا

ایرنا: «الکساندا کوتی» تبعه انگلیسی معروف به «بیتل» که عضو فعال داعش بود در برابر دادگاهی در آمریکا حاضر شد و به حبس ابد محکوم شد.این تبعه بریتانیا به دلیل نقش داشتن در قتل وحشیانه تعدادی از اسرای غربی و ژاپنی در سوریه، به حبس ابد محکوم شد. کوتی ۳۷ ساله، یکی از اعضای باند چهار نفره انگلیسی داعش بود که به دلیل لهجه بریتانیایی‌شان، توسط اسیرانشان به «بیتلز» ملقب شدند.گفته می شود که این گروه متشکل از محمد اموازی (معروف به جان جهادی)، اینه دیویس، الشافی الشیخ و کوتی بود.

بلومبرگ: آمریکا در حال جذب نخبه های روسیه است

مهر: شبکه بلومبرگ از تصمیم کاخ سفید برای جذب نخبه ها و دانشمندان روسیه از طریق ایجاد تسهیلات در دریافت ویزای آمریکا، خبر داد. بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش داد که دولت بایدن در حال بررسی امکان لغو تعدادی از شرایط روادید برای متخصصان واجد شرایط روسی است تا مهاجرت آنها به این کشور را تسهیل کند و در نتیجه آن، پتانسیل بخش فناوری‌های پیشرفته روسیه را تضعیف کند. دولت بایدن از کنگره خواسته است الزامات مدرک کار برای روس‌های دارای تحصیلات عالی را که خواهان ویزای کار آمریکا هستند، حذف کند.

کیم جونگ اون: از تسلیحات اتمی برای بازدارندگی استفاده خواهیم کرد

ایسنا: رهبر کره شمالی ضمن تحسین مقامات نظامی ارشدش به خاطر برگزاری رزمایش گسترده اخیر در پیونگ‌یانگ، هشدار داد کره شمالی در صورتی که تهدید شود ممکن است برای بازدارندگی از تسلیحات اتمی استفاده کند. کیم جونگ اون، از ارتش کشورش خواست خود را تقویت کند تا بتواند در صورت لزوم به طور پیشگیرانه و کامل همه تلاش‌ها و اقدامات تحریک‌آمیز از جمله تهدیدات اتمی نیروهای متخاصم را مهار و خنثی کند.

چین: ناتو به‌دنبال ایجاد آشوب در آسیاست

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد، ناتو اروپا را به هم ریخته و حالا به‌دنبال ایجاد آشوب در حوزه آسیا و اقیانوسیه است. «وانگ ونبین» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه انگلیس، ناتو را به دستور دادن به دیگر کشورها برای اطاعت از هنجارهای خود متهم کرد که شامل جنگ‌افروزی‌های بی‌محابا و ریختن بمب بر روی کشورهای مستقل و کشتن و آواره کردن غیرنظامیان بی‌گناه است. گفتنی است لیز تراس وزیر خارجه انگلیس مدعی شده بود در صورتی که چین مطابق قوانین بازی نکند، قادر نخواهد بود رشد خود را ادامه دهد.

نسخه مناسب چاپ