مدیرکل دفتر موسیقی:
تفکیک جنسیتی در کنسرت‌ها را نمی‌پذیریم
 

مدیرکل دفتر موسیقی از برگزاری جشنواره در مناطق آزاد کشور، موضوع تفکیک جنسیتی کنسرت‌ها در شهرستان‌ها، اجرای ژان میشل ژار در جزیره کیش و… سخن گفت.

به گزارش ایسنا، پیروز ارجمند درباره موضوع تفکیک جنسیتی کنسرت‌ها در شهرستان‌ها گفت: اگر ما بعضی مسائل را رسانه‌ای نمی‌کنیم به این معنا نیست که به آن موضوع اهمیت نمی‌دهیم بلکه ما به صورت قانونی مسائل را حل خواهیم کرد.

او ادامه داد: بحث تفکیک جنسیتی در کنسرت‌ها برای اولین بار در خراسان شمالی مطرح شد و باید بگویم که طرح چنین موضوعی نه از سوی وزارت ارشاد و نه از سوی نیروهای فشار است، بلکه این تصمیم از سوی نیروی انتظامی اتخاذ شده است. شورایی با عنوان شورای برگزاری کنسرت‌ها وجود دارد که این پیشنهادات را ارائه داده و مورد بررسی قرار می‌دهد که البته فقط در حد پیشنهاد بوده است.

مدیرکل دفتر موسیقی اضافه کرد: هر گونه تفکیک جنسیتی درکنسرت‌ها مورد تأیید ما نیست و در شأن مردم شریف ایران نیست.زیرا ما موظفیم به ساحت خانواده‌های ایرانی احترام بگذاریم. ما معتقدیم یکی از سالم‌ترین محیط‌ها، سالن‌های کنسرت است. اگر قرار باشد کنسرتی با تفکیک جنسیتی برگزار شود اصلا آن را برگزار نخواهیم کرد.

وی افزود: درست است که بعضی‌ها در سالن‌های کنسرت هنجارشکنی می‌کنند اما به نظر ما باید در این‌باره با فرد خاطی برخورد شود نه اینکه صورت مسئله را پاک کرد. ما با هر گونه برخورد انتظامی در سالن‌های کنسرت مخالفیم.او ادامه داد: مردم کشور ما شریف و فرهنگی هستند. خودشان مسائل را رعایت می‌کنند و باید به صورت فرهنگی با آن‌ها رفتار کرد و باز هم می‌گویم که این موضوع اصلا مورد تأیید ما نیست.

ارجمند که در نشست خبری جشنواره تابستانه کیش و مناطق آزاد سخن می‌گفت، اضافه کرد: مناطق آزاد قشم، کیش، انزلی، ارس، اروند و چابهار دارای ظرفیت‌های گردشگری هستند. دفتر موسیقی وزارت ارشاد از عید نوروز امسال برای اولین‌بار بر کنسرت‌های جزیره کیش نظارت کرد و بدون اینکه دست‌اندازی ایجاد کند از کنسرت‌ها حمایت کرد. در واقع سعی می‌کنیم از ظرفیت‌های مناطق آزاد و همین‌طور ظرفیت موسیقی بومی منطقه استفاده کنیم.

او اظهار کرد: هدف از برگزاری جشنواره تابستانه کیش و مناطق آزاد، شروع برنامه‌های قانونمند در این مناطق است. پیروز ارجمند همچنین بیان کرد: «با ژان میشل ژار» صحبت‌هایی کرده‌ایم و قرار است او قطعه‌ای را با نام «خلیج فارس» در جزیره کیش اجرا کند و قطعه پدرش را که همان «محمد رسول‌الله» است به روی صحنه ببرد. این برنامه همچنان پابرجاست، البته باید بگویم تمایلی به دعوت از هنرمندان پاپ غربی نداریم و معمولا از موسیقی کلاسیک و جدی استقبال می‌کنیم.این آهنگساز در بخشی از سخنانش به صدور مجوز اجرای موسیقی در سفره‌خانه‌ها اشاره کرد و گفت: از آنجا که سفره‌خانه‌ها برای اجرای موسیقی باید از دفتر موسیقی مجوز بگیرند این مجوز تنها به سفره‌خانه‌هایی اعطا خواهد شد که قلیان نداشته باشند، زیرا کشیدن قلیان در چنین محافلی و اجرای کنسرت در شأن موسیقی نیست.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست محمدرضا خانزاده که قرار است این جشنواره را در مناطق آزاد برگزار کند، توضیح داد: برنامه‌های جشنواره از این هفته یعنی ۱۵ مرداد در جزیره کیش استارت خواهد خورد و تا ۳۱ شهریور ادامه خواهد داشت.

نسخه مناسب چاپ