معرفی کتاب
 

مروری بر مبانی، روش و قواعد تفسیری حضرت آیت‌الله‌العظمی‌خامنه‌ای در تفسیر سوره توبه

ویراست اول کتاب «مروری بر مبانی روش و قواعد تفسیری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در تفسیر سوره توبه» از سوی نشر نسیم انقلاب وابسته به انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شد.

در مقدمه این کتاب آمده است: «از اولین فعالیت‌های حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) پس از بازگشت از قم به مشهد مقدس در سال ۱۳۴۳ علاوه بر تدریس فقه و اصول، برگزاری درس تفسیر و معارف اسلامی بود. این جلسات در طول سال‌های مختلف تا پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل فشارهای رژیم طاغوت در مواردی دچار وقفه یا تعطیلی شد.

از جمله این فعالیت‌ها، درس تفسیر قرآن توسط معظم‌له در سال ۱۳۴۷ بود که به درخواست چند تن از طلاب و در مسجد صدیقیها (مسجد بازار) آغاز شد. پس از مدت کوتاهی به دلیل استقبال مخاطبان و کثرت حاضران، محل برگزاری این جلسات به مدرسه علمیه میرزا جعفر از مدارس علمیه مشهور مشهد در جوار حرم مطهر امام رضا(ع) منتقل شد.

دستگاه امنیتی رژیم پهلوی پس از آگاهی از میزان استقبال از این جلسات با اعزام مأموران مخفی این جلسات را زیر نظر گرفت و نهایتاً این تحلیل که این درس محل اجتماع عناصر انقلابی و پرورش اندیشه و فکر انقلاب اسلامی است، از ادامه برگزاری این جلسات در آن مدرسه جلوگیری کرد. یکی از علل حساسیت رژیم نسبت به این درس، اقبال اقشار فرهیخته به آن و توجه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به مباحث روز و استفاده از مبانی قرآنی در فهم نیاز روز و شناخت معضلات جامعه بود.

جلسات تفسیر پس از آن در مسجد دیگری واقع در محله پایین خیابان مشهد ادامه یافت. حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای از زمان شروع درس تفسیر در سال ۱۳۴۷ تا سال ۱۳۵۳ دو بار ـ یکی در سال ۱۳۴۹ و دیگری در سال ۱۳۵۰ ـ توسط رژیم پهلوی دستگیر و زندانی شدند و با انتقال معظم‌له در سال ۱۳۵۳ به زندان کمیته مشترک ضدخرابکاری در تهران، این درس تعطیل شد. البته پس از آزادی ایشان در سال ۱۳۵۴ دروس فقهی، اصولی و معارفی معظم‌له مجدداً برقرار و با استقبال کم‌نظیر طلاب روبرو شد. در دوران برگزاری درس تفسیر، سوره‌های مبارکه مائده، انفال، توبه و بخشی از سوره مبارکه یونس مورد بحث و تفسیر معظم‌‌له قرار گرفت که از این میان، اکنون متن درس تفسیر سوره مبارکه توبه در حال آماده‌سازی برای انتشار است.

این متن که تقریر و نوشته حجج‌‌الاسلام حسن ربانی فردوسی و محمدباقر داودی از حاضران در آن جلسات است، توسط گروه پژوهش مورد مطالعه قرار گرفت و روش و قواعد تفسیری مورد استفاده معظم‌له در آن استخراج شد که ویراست اول آن در کتاب حاضر برای استفاده محققان علوم و معارف قرآنی و دیگر علاقه‌مندان منتشر می‌شود.این کتاب در ۵۰۰۰ نسخه منتشر شده است.

نسخه مناسب چاپ