قزوین در پیوستگی با طرح مردمی سازی یارانه آرد و نان
 

سرویس شهرستان ها:طرح مردمی سازی یارانه آرد و توزیع عادلانه نان با نصب کارتخوان های هوشمند در نانوایی ها از یک هفته گذشته پس از استان زنجان ، در استان قزوین در حال اجرا است. در این طرح شهروندان بدون افزایش قیمت نان و بر اساس سیستم هوشمند و اتصال نانوایی ها به دستگاه کارتخوان ،نان مورد نیاز خود را تهیه می کنند.

از مزایای اجرای این طرح به بهبود کیفیت نان ، نظارت دقیق و کنترل شده بر عملکرد نانوایی ها، اصلاح سیستم سهمیه بندی آرد، اصلاح و کنترل کم فروشی و گران فروشی و ممانعت از قاچاق و فروش آرد در بازار آزاد می توان اشاره کرد .

از دیگرمزایای نصب دستگاه های هوشمندفروش نان در نانوایی ها ، اصلاح سهمیه بندی آرد بر اساس نوع و میزان پخت نان است، به طوری که هر نانوا به نسبت فروش روزانه نان ؛ سهیمه و یارانه آرد خود را دریافت می کند.

نکته قابل تامل این که شهروندان از شیوه و مزایای اجرای طرح به ظاهراطلاع کافی ندارند و نیاز است که اطلاع رسانی گسترده تری در این رابطه انجام شود و در کنار آن، با اجرای این طرح برخی از نانوایان متخلف و کم فروش که آرد یارانه ای هرکیسه ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان را با ده ها برابر قیمت در بازار آزاد می فروختند؛ اجرای این طرح را مانع بزرگی بر سر راه کسب درآمدهای نا مشروع خود می بینند و در عین حال مجبورند نان با کیفیت بالاتر و در قطع و اندازه مناسب تر را در اختیار شهروندان قرار دهند.

دولت و یارانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی نانفرماندار قزوین در رابطه با مزایای اجرای طرح هوشمند سازی فروش نان در نانوایی ها به گزارشگر اطلاعات می گوید : در طول سال های گذشته ، آرد و نان یک حوزه پر خطر و مسئله دار بوده است و به واسطه یارانه سنگینی که از طرف دولت در این حوزه پرداخت می شود، رانت عظیم و زمینه مفاسد گوناگون در عرصه گندم و آرد به وجود آمده است.

عباس کاظمی با اشاره به پرداخت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه آرد از سوی دولت می افزاید : زنجیره گندم و آرد به واسطه یارانه های دولتی بسیار متعدد و متکثر است و این چرخه همواره دستخوش مشکلات گسترده همراه با انحرافات بزرگ مالی است، در حالی که یارانه آرد باید برای حمایت از مردم هزینه شود. وی با بیان این که آثار معیشتی یارانه باید در سفره های مردم دیده شود،اظهار می دارد : این در حالی است که در زنجیره آرد به واسطه فاصله قیمت آرد آزاد با آرد دارای تعرفه دولتی ، شاهد قاچاق گسترده این محصول به کشور های منطقه در شرایط بحران کمبود غلات در جهان هستیم ، به طوری که حجم زیادی از آردی که دولت با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی به کشور وارد می کند، در قالب صادرات محصولاتی مانند ماکارونی، کیک و کلوچه به کشور های دیگر صادر می شودکه درکنار آن فروش غیرقانونی آرد یارانه ای به قیمت هر کیسه یک میلیون تومان در بازار آزاد توسط برخی از نانوایان متخلف، ناراحتی و مشکلات گسترده ای را برای شهروندان به وجود آورده است.

فرماندار قزوین اصلاح چرخه معیوب توزیع گندم و آرد در کشور را راهکار مناسبی برای افزایش کیفیت نان و جلوگیری از فساد اقتصادی در این حوزه می داند و می گوید : دولت با اجرای طرح مردمی سازی یارانه آرد و نصب کارتخوان های هوشمند در نانوایی ها تلاش می کند تا چرخه معیوب توزیع نادرست آرد متوقف شود.

کاظمی یاد آور می شود : اولین اتفاقی که با نصب کارتخوان های هوشمند رخ می دهد، ایجاد مانع بزرگ برای قاچاق آرد است، به طوری که در این طرح آرد به قیمت آزاد و تمام شده در اختیار نانوایان گذاشته می شود و پرداخت یارانه آرد در زنجیره پایانی توزیع و پخت نان قرار می گیرد، تا نانوایان نان با کیفیت بالا و وزن مشخص و قیمت ثابت اعلام شده را در اختیار مردم قرار دهند.

مردم برای خرید نان محدودیت ندارند

فرماندار قزوین با تاکید بر این که هیچگونه محدودیت و تغییر قیمت نان برای مردم اعمال نشده است، اظهار می دارد : به ازاء هر تراکنش ،یارانه مربوط به نانوا در پایان هر روز محاسبه و به حساب او واریز می شود و در کنار آن ،به منظور تامین نیاز های مالی و جبران هزینه های جدید ، بابت هر قرص نان ۱۵ درصد هم به صورت تشویقی به نانوا پرداخت می شود.

وی تاکید می کند : در کنار مزایای در نظر گرفته شده برای نانوایان، در صورت مشاهده هر گونه تخلف ، کم فروشی ، مشاهده تراکنش های نا متعارف وتعطیلی بی مورد نانوایی ها ؛ قانونگذار مجازات های سنگینی برای نانوایان متخلف در نظر گرفته است .

وی روش پرداخت هزینه نان در طرح هوشمند سازی فروش آن را به وسیله کارت بانکی اعلام می کند و می گوید : با توجه به اینکه یارانه آرد بر مبنای میزان تراکنش ها پرداخت می شود ؛ در این طرح مردم باید از کارت بانکی استفاده کنند و از اینرو فروش نقدی نان امکان پذیر نیستودر صورتی که شهروندی کارت بانکی به همراه نداشته باشد، در مرحله اولیه اجازه داده شده است نانوا از طریق کارت بانکی خود به ازاء دریافت وجه نقد ؛ تراکنش را انجام دهد. وی در رابطه با وضعیت احتمالی قطع و مخدوش شدن دستگاه های کارتخوان توضیح می دهد : شرکت پشتیبانی کننده این طرح متعهد است تا زمان تثبیت طرح در سطح کشور ، به صورت شبانه روزی در هر استان و شهرستان خدمات دائمی ارائه کند، تا مراحل فروش نان مختل نشود.

کاظمی تاکیدمی کند : شهروندان در صورت مشاهده تخلف ، کم فروشی ، گران فروشی ، تعطیلی های بی مورد و یا ایجاد مشکل می توانند شکایات خود را از طریق سامانه های ۱۲۴ و ۱۳۵ رسیدگی به شکایات مردم سازمان های صمت و جهاد کشاورزی و نیز تعزیرات حکومتی اعلام کنند.

فرماندار قزوین به مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی ممنوعیت فروش نان های یارانه ای در مغازه هاو سوپر مارکت ها اشاره می کند و می گوید: برای رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری از تخلفات احتمالی هیچ فروشگاه و سوپر مارکتی اجازه عرضه نان های یارانه ای به صورت بسته بندی را ندارد.

محاسبه سهیمه آرد نانوایی ها بر اساس میزان تراکنش های روزانه

مدیر بازرسی و نظارت بر محصولات کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به فعالیت یکهزارو۶۱۴ نانوایی در سطح این استان می گوید : با توجه به استقبال خوب نانوایان از اجرای طرح هوشمند سازی فروش نان ، پیش بینی می شود که این طرح به طورکامل طی ۲ هفته آینده در استان قزوین اجرا شود.

مهدی ورسته می افزاید : در مورد کارتخوان های جدید هیچ محدودیتی وجود ندارد و شهروندان با هر کارت بانکی ، هر تعداد نان را می توانند بخرند. در این سیستم محدودیتی در سهمیه آرد نانوایی ها وجود ندارد و بر اساس تراکنشهایی که در هر شبانه روز انجام می شود، مبالغ یارانه به عنوان کارمزد به حساب نانوا واریز می شود.

وی در رابطه با برهم ریختگی اعداد درج شده در دستگاه کارتخوان توضیح می دهد: این شیوه درج اعداد و شماره ها در سیستم کارتخوان به دلیل رعایت مسائل امنیتی است، تا وارد کردن رمز کارت های بانکی قابل تشخیص نباشند.

هر نانوایی یک کارتخوان!

مهدی ورسته در رابطه با درخواست نانوایان برای افزایش تعداد دستگاه های هوشمند خاطر نشان می کند : برای هر صاحب جواز نانوایی یک دستگاه هوشمند تحویل داده و تلاش می شود تا زمان اتصال همه نانوایی ها به سیستم هوشمند، مشکلات ترافیکی شبکه حل شده باشد.

وی در مورد قیمت گذاری و محاسبه نان های کنجدی و دیگر نان های درخواستی مردم می گوید: محاسبه قیمت نان های کنجددار ، کوچک ، بزرگ و متوسط در دستگاه های هوشمند مشخص و برای هر مورد تعرفه تعیین شده است و مشتری می تواند گزینه مربوط به نوع نان مورد نظر خود را انتخاب و پول آن را بپردازد. از سوی دیگربا توجه به اصلاحاتی که با نصب دستگاه هوشمند در نانوایی ها صورت می گیرد و بازرسی و نظارت بر اجرای طرح و نیز ممانعت از فروش آرد و نان آزاد ، پیش بینی می شود میزان ذخایر آرد در سطح استان قزوین حتی افزایش یابد. مصطفی طاهری، نانوای شهرک مینودر در رابطه با وضعیت سهمیه بندی آرد یارانه ای در اجرای طرح هوشمند سازی فروش نان می گوید: با این کار وضعیت پخت مشخص می شود واز آن پس آرد مورد نیاز مردم در جاهای دیگر مورداستفاده قرارنمی گیرد.وی ادامه می دهد : برخی از نانوایی ها در طول روز چند ساعت پخت انجام می دهند و آرد مازاد را در بازار به قیمت های بالا می فروشند، در حالی که نانوایی های درستکار از ساعت های اولیه صبح تا شامگاه و در چند شیفت نان پخت می کنند. احمد یاری، یکی دیگر از نانوایان می گوید : با اجرای این طرح جلوی قاچاق آرد گرفته می شودو به ازاء هر تراکنش که مردم انجام می دهند، برای نانوا سهمیه آرد در نظر گرفته می شود.وی می گوید : با نصب کارتخوان هوشمند و مشخص شدن میزان تقاضای نان ، امکان دریافت سهمیه بیشتر آرد برای نانوایی ها به وجود آمده است و به راحتی می توانیم از سهمیه بیشتر آرد استفاده

کنیم.

ملیحه شریف خواه خبرنگار اطلاعات در قزوین

نسخه مناسب چاپ