ادامه حیات رژیم صهیونیستی بدون آمریکا ممکن است؟
 

تحلیلگران اعتقاد دارند وابستگی اسرائیل به ایالات متحده به اندازه‌ای عمیق شده است که با وجود تلاش‌های تل‌آویو برای کسب استقلال سیاسی و اقتصادی، تردیدهای جدی در مورد تداوم موجودیت این رژیم بدون کمک کاخ سفید وجود دارد.به گزارش ایرنا،روابط ایالات متحده و رژیم صهیونیستی تا اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی در واقع بسیار محدود و حتی سرد بود. سپس روابط دو طرف در دهه ۱۹۷۰ به یک رابطه کلاسیک حامی-مشتری تبدیل شد و در دهه ۱۹۸۰ تبدیل شدن به یک رابطه راهبردی و نهادینه را کلید زد که امروزه می‌شناسیم. دو طرف در بسیاری از عرصه های سیاسی، دیپلماتیک، نظامی و تسلیحاتی و حتی اقتصادی روابط تنگاتنگی با هم دارند و از این رو نظرهای متفاوتی در زمینه نوع رابطه و برتری یکی از دو طرف بر دیگری وجود دارد. درهم تنیدگی فراوان دو طرف موجب شده تردیدهای فراوانی در زمینه آینده رژیم صهیونیستی و حدنهایی حمایت آمریکا از آن مطرح شود.

حمایت همه‌جانبه سیاسی و نظامی آمریکا

حدود ۵ دهه است که روابط ایالات متحده و رژیم صهیونیستی از حالت دو بازیگر عادی روابط بین‌الملل فراتر رفته و تل‌آویو شریک استراتژیک و خاص واشنگتن به شمار می‌آید. حجم حمایت‌های بی‌دریغ آمریکا از اسرائیل در کنار میزان کمک‌های مالی و تسلیحاتی که به این رژیم سرازیر می‌شود در کل آماری عجیب را نشان می‌دهد.ایالات متحده بیشتر از هر مساله سیاسی برای حفظ رژیم صهیونیستی هزینه سیاسی پرداخت کرده است. از دهه ۱۹۷۰ تاکنون آمریکا بیشتر از ۸۰ بار از قدرت وتوی خود در شورای امنیت برای بی تاثیرکردن درخواست‌ها یا قطعنامه‌های آن استفاده کرده؛ به نوشته شبکه خبری «الجزیره»، از این تعداد ۵۳ مورد آن تنها بابت حمایت از اسرائیل و در مخالفت با قطعنامه‌هایی بوده که به گونه‌ای این رژیم را تحت فشار قرار می‌دادند یا محدودیتی را برای آن اعمال می‌کردند.از نظر اقتصادی و مالی نیز حمایت‌های آمریکا از اسرائیل بی‌سابقه بوده و این رژیم بزرگترین دریافت‌کننده کمک‌های مالی و نظامی از واشنگتن در هر سال بوده است.

بدون احتساب تورم تا چند سال پیش اسرائیل بیشتر از ۱۴۶ میلیارد دلار کمک از جیب مالیات‌دهندگان آمریکایی دریافت کرده بود. این روند همچنان ادامه دارد و به طور میانگین هر ساله تا حدود ۴ میلیارد کمک که بیشتر به اشکال تسلیحاتی و نظامی است، در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرد. بسته کمک‌های نظامی سالیانه که به تازگی بین دو طرف برای سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۸ توافق شده، رقمی نزدیک به ۱۷۰ میلیارد دلار است.آمریکا بیشتر این کمک‌ها را در قالب دکترین برتری نظامی و تسلیحاتی اسرائیل در خاورمیانه انجام می‌دهد تا این رژیم از به‌روزترین تسلیحات برخوردار باشد. در این چارچوب واشنگتن حتی حاضر نیست برخی تسلیحات که گمان می‌رود برتری تل‌آویو را به خطر می‌اندازد به کشورهای ثروتمند عربی که حاضر به پرداخت هر هزینه‌ای برای آن هستند، بفروشد .

ضعف‌های امنیتی و اقتصادی اسرائیل

در سالیان اخیر حجم زیادی از حمایت‌های مادی و سیاسی از طرف آمریکا برای اسرائیل هزینه شده به‌گونه‌ای که افکار عمومی آمریکا و در میان برخی نخبگان سیاسی این کشور نیز نارضایتی‌های فراوانی در این زمینه دارند به ویژه از زمانی که مشخص شد اسرائیل در ساختار سیاسی آمریکا جاسوسانی را داشته و برخی تسلیحات اهدایی آمریکا را به رقبای بین‌المللی واشنگتن فروخته است.

در هر صورت نگاه به شرق آمریکا و کاهش اهمیت خاورمیانه برای واشنگتن موجب شده رژیم اسرائیل تلاش کند به نوعی از کاخ سفید مستقل باشد. با این وجود دلایل گوناگون سیاسی، امنیتی و اقتصادی موجب شده همچنان اسرائیل برای ادامه حیات هنوز به آمریکا متکی باشد.در عرصه سیاسی باوجود دستیابی به توافق‌های صلح با برخی کشورهای عربی، اسرائیل هنوز در منطقه منفور است و به ویژه در میان افکارعمومی جهان عرب جایگاهی ندارد. از طرف دیگر اقدامات تجاوزکارانه صهیونیست‌ها در اراضی اشغالی به ویژه در مورد بیت‌المقدس از میزان اعتبار این رژیم در عرصه‌های جهانی کاسته است. در بُعد امنیتی نیز رژیم صهیونیستی سرزمینی کوچک و بدون عمق استراتژیک به شمار می‌رود که صهیونیست‌ها در هیچ مکانی از آن احساس امنیت نمی‌کنند زیرا حتی موشک‌های دست‌ساز فلسطینی‌ها از نوار غزه، همه سرزمین‌های اشغالی را در تیررس دارد.به تازگی انصارالله یمن نیز اعلام کرده موشک‌های آن می‌تواند اراضی اشغالی را هدف دهند. همین احساس ناامنی موجب شده تل‌آویو هر ساله مبالغ هنگفتی را بابت استقرار و توسعه سامانه‌های دفاعی که مهمترین آن‌ها گنبد آهنین است، هزینه کند. با وجودی که این سامانه از پیشرفته‌ترین فناوری‌های غربی تشکیل شده اما بازده کلی آن‌ها در مقابله با موشک‌های سطح پایین فلسطینی‌ها بسیار کمتر از حد انتظار است.

در ابعاد اقتصادی نیز اسرائیل دارای صنعت یا بخش اقتصادی مستقل و فراگیری نیست تا بتواند اقتصاد آن را تامین کند. مهمترین منبع درآمد و اسرائیل در حوزه خدمات خلاصه می‌شود که گفته می‌شود ۷۵ درصد تولید ناخالص ملی آن را در بر می‌گیرد. اصلی‌ترین حوزه نیز گردشگری است و سالانه میلیون‌ها نفر به اسرائیل سفر می‌کنند. اما نکته اینجاست که نبود امنیت و وقوع کوچکترین ناامنی باعث فرار گردشگری و از دست رفتن درآمدهای ده‌ها میلیارد دلاری این بخش می‌شود.گردشگری یکی از منابع اصلی درآمد اسرائیل است که تا پیش از کرونا سالانه ۵ میلیون گردشگر خارجی را جذب می‌کرد که از سال ۲۰۱۶ رشد ۲۵ درصدی را به همراه داشته و حداقل ۲۰ میلیارد دلار را به اقتصاد اسرائیل کمک کرده است .

تشدید تکاپوی تل‌آویو برای استقلال

هنگامی که نمایندگان روسیه و اوکراین چندی بعد از درگیری‌، در ترکیه به تفاهم اولیه درباره فهرستی از کشورهایی که می‌توانند در صورت انعقاد توافق به عنوان ضامن امنیت کی‌یف عمل کنند، دست یافتند، اسرائیل هم درکنار دیگر کشورهای آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه، ترکیه، آلمان، کانادا، ایتالیا و لهستان در این فهرست وجود داشت. این امر شاید برای اسرائیل نشانه‌ای از استقلال و اعتبار بین‌المللی باشد اما واقعیت‌ها از چیز دیگری حکایت دارند.

تارنمای مرکز پژوهشی «میدل ایست مانیتور» در تحلیل موقعیت اسرائیل و روابط با آمریکا آورده است: بلافاصله پس از شروع جنگ، مقام‌های اسرائیلی به سرتاسر جهان و بسیاری از کشورهایی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با درگیری ارتباط داشتند، رفت و آمد کردند تا این پروژه موقعیت ژئوپلیتیک اسرائیل را در خاورمیانه و اروپا بهبود ببخشد. در بخشی از این تحلیل آمده: برای سال‌ها، اسرائیل امیدوار بود خود را از وابستگی نامتقارن به واشنگتن رها کند. این وابستگی شکل‌های مختلفی داشت؛ کمک مالی و نظامی، حمایت سیاسی، پوشش دیپلماتیک و غیره. بسیاری از فلسطینی‌ها و دیگران بر این باورند که اگر ایالات متحده از حمایت از اسرائیل دست بردارد، اسرائیل به سادگی فرو خواهد پاشید. با این حال، ممکن است این دیدگاه حداقل در تئوری درست نباشد.

«مکس فیشر» در مارس ۲۰۲۱ در نیویورک تایمز نوشت: کمک ایالات متحده به اسرائیل در سال ۱۹۸۱ معادل حدود ۱۰ درصد اقتصاد اسرائیل بود در حالی که در سال ۲۰۲۰ کمک ۴ میلیارد دلاری کاخ سفید نزدیک به یک درصد اقتصاد آن بود. اما این یک درصد برای اسرائیل حیاتی است زیرا بسیاری از این منبع مالی به ارتش اسرائیل اختصاص داده می‌شود که به نوبه خود آنها را به سلاح‌هایی تبدیل می‌کند که به طور معمول علیه فلسطینیان و سایر کشورهای عربی استفاده می‌شود.

میدل ایست مانیتور نیز نوشت: به نظر می‌رسد استراتژی منطقه‌ای و بین‌المللی اسرائیل در چند جهت درحال پیشرفت است و برخی از آنها با راهبردهای واشنگتن مخالف هستند. با این حال، به لطف تداوم نفوذ اسرائیل در کنگره آمریکا، واشنگتن کاری برای پاسخگوکردن اسرائیل انجام نمی دهد. در همین حال، اسرائیل به طور کامل آگاه است که ایالات متحده نگرش سیاسی خود را در خاورمیانه تغییر داده و به سمت اقیانوس آرام و اروپای شرقی حرکت می‌کند، بنابراین استراتژی بلوغ و استقلال را در پیش گرفته است. با این حال رویکرد فوق با خطراتی نیز همراه است زیرا اگرچه اسرائیل اکنون قوی‌تر است اما همسایگانش نیز در حال قوی‌تر شدن هستند.

اهمیت بالای ایالات متحده برای امنیت ملی رژیم صهیونیستی اغراق نیست و واشنگتن به طور معمول نخستین و مهمترین پناهگاه تل‌آویو برای دریافت مشاوره استراتژیک است؛ به طور تقریبی آمریکا همیشه مهم‌ترین و ابزار اصلی رسیدگی به چالش‌هایی محسوب می‌شود که اسرائیل با آن مواجه است.نشریه «نیوزویک» نیز نوشت: حدود چهار دهه از این روابط ویژه می‌گذرد اما به نظر می‌رسد با همه تکاپویی که رژیم صهیونیستی برای افزایش توان خود انجام می‌دهد، مهمترین بهایی که اسرائیل پرداخت کرد از دست دادن استقلال بوده است. در واقع، وابستگی اسرائیل به ایالات متحده آن‌قدر عمیق شده که جای سوال دارد که آیا می‌تواند بدون کمک آمریکا زنده بماند یا خیر.

طبق نظرسنجی‌ها، بسیاری از آمریکایی‌ها باوجود روابط نامتقارن و کمک‌های گسترده آمریکا، نسبت به بی‌اعتنایی مداوم اسرائیل به ترجیحات سیاسی واشنگتن، انتقاد می‌کنند. این امر به ویژه زمانی که اسرائیل توسط یک دولت تندرو رهبری می‌شود، برجسته‌تر است.بر اساس این تحلیل، کمک‌های ایالات متحده در سال‌های اخیر حدود ۳ درصد از کل بودجه ملی و یک درصد از تولید ناخالص داخلی اسرائیل بوده که از نظر اقتصادی حذف این مبلغ برای تل‌آویو سخت خواهد بود و ممکن است بر بخش‌هایی همچون بهداشت و آموزش تاثیر بگذارد و به تنش‌های اجتماعی دامن می‌زند. تاثیر واقعی توقف کمک آمریکا بر بودجه دفاعی اسرائیل مشخص می‌شود. در سال‌های اخیر، کمک‌های ایالات متحده حدود ۲۰ درصد از کل بودجه دفاعی اسرائیل (شامل حقوق بازنشستگی، مراقبت و غرامت برای مجروحان و …) یا معادل ۴۰ درصد بودجه نیروهای دفاعی اسرائیل(IDF) و به اندازه کل بودجه تدارکاتی می‌شود.

اسرائیل از نظر امنیتی ضعف‌های شدیدی دارد و به دلیل نداشتن عمق راهبردی و اتکای بیش از حد بر درآمدهای گردشگری، انعطاف چندانی را در مباحث بودجه‌ای ندارد.به نوشته نیوزویک، برخلاف دشمنان اسرائیل که می‌توانند از منابع متعدد با محدودیت‌های سیاسی اندک تسلیحات تهیه کنند، اتکای اسرائیل به ایالات متحده حیاتی شده است. امروزه هیچ یک از دیگر تولیدکنندگان عمده تسلیحات _ انگلیس، فرانسه، روسیه و چین _ نمی‌توانند جایگزین ایالات متحده باشند. به طور قطع هیچ‌کس حاضر به تأمین این بودجه نخواهد بود، و هیچ کشور دیگری به اسرائیل در ساخت سپر و توانایی موشکی یا در عملیات‌های سایبری تهاجمی مشترک شرکت نمی‌کند. در واقع، ایالات متحده طبق قانون خود، متعهد به حفظ برتری کیفی نظامی اسرائیل است. شاید اسرائیل در ظاهر از یک ضمانت امنیتی واقعی از سوی ایالات متحده برخوردار است اما این ضمانت شکننده بوده زیرا اگر به عنوان نمونه در آینده خاورمیانه چند قدرت هسته‌ای وجود داشته باشند، مبنای بازی قدرت به طور کل تغییر می‌کند.

نیوزویک در پایان تحلیل جامع خود در پاسخ به این پرسش که آیا اسرائیل بدون آمریکا می‌تواند زنده بماند؟ آورده: حمایت کلی از اسرائیل در ایالات متحده شاید بالا باشد اما روندهای سیاسی و جمعیتی در این کشور تأثیر مخربی بر روابط آن دو در آینده خواهد داشت. شاید اسرائیل بتواند زنده بماند اما بدون تردید تداوم موجودیتش بی‌نهایت سخت‌تر می‌شود و امنیتی کمتر را در سرزمینی به شدت فقیرتر تجربه می‌کند؛ به همین دلیل هیچ جناحی در اسرائیل اکنون مایل به بازگشت به این سناریو یا حتی فکر کردن در مورد آن نیست.در همین رابطه،یک روزنامه عربی فرامنطقه ای در تحلیلی به تهدیدات اخیر رژیم صهیونیستی مبنی بر ترور یحیی السنوار و محمد الضیف پرداخت و نوشت، دولتی که سرنوشت آن منوط به تصمیم یک نماینده عرب در پارلمان است و درحال حاضر با شکست های داخلی و خارجی مواجه است شاید در اقدامی بزدلانه بتواند یک خبرنگار را ترور کند اما جرأت ترور مجاهدان را ندارد زیرا این امر به مثابه آغاز شمارش معکوس برای “موجودیت” آنان است.

به گزارش ایسنا، روزنامه رأی الیوم در تحلیلی به قلم عبدالباری عطوان، نویسنده سرشناس جهان عرب و سردبیر این روزنامه نوشت: قرار گرفتن نام یحیی السنوار، رهبر جنبش حماس در نوار غزه و رفیق راه او محمد الضیف، رهبر گردان های قسام در لیست ترور اسرائیل امر عجیبی نیست زیرا این دو مجاهد و دیگر رهبران جنبش ها و گروه های مقاومت به کابوسی ترسناک برای دولت اشغالگر صهیونیستی تبدیل شده اند به ویژه در این مرحله زمانی که رژیم صهیونیستی از تمام جهات با شکست های داخلی و خارجی مواجه است. دولت حاکم در اسرائیل اکنون به دلیل اختلافات و درگیری ها بر سر رهبری و زعامت با شکست بی سابقه ای رو به رو شده است و در مدت کمتر از دو سال در آستانه برگزاری پنجمین انتخابات خود است، علاوه بر این فعالیت ها و تحرکات برای انجام انتفاضه مسلحانه سوم در سرزمین های اشغالی افزایش یافته است.

در این تحلیل آمده است: کسی که شهیده شیرین ابوعاقله را ترور کرد از تلاش برای ترور مجاهدی مانند یحیی سنوار و رفیق او محمد الضیف (کسی که چندین بار مورد تعرض قرار گرفت) باز نمی ایستد اما هیچگونه عملیات ترور برای صهیونیست ها آسان نخواهد بود و هزینه سنگین مادی و انسانی به همراه خواهد داشت زیرا به طور عملی درهای جهنم را در داخل و خارج بر روی اسرائیلی ها باز خواهد کرد.نویسنده آورده است: نهاد امنیتی اسرائیل که عملکرد آن مایه فخر و مباهات دولت صهیونیستی و شهرک نشینان آن بود اکنون از شکستی ذلت بار وارد شکست دیگری می شود و پنج عملیات استشهادی اخیر در بئر السبع، تل آویو، خضیره و بنی براک که منجر به کشته شدن ۱۹ اسرائیلی شد که اغلب آنها ماموران امنیتی بودند و افراد دیگری نیز زخمی شدند، شکننده بودن این نهاد و سهولت نفوذ در آن را برملا کرد. در ادامه این تحلیل آمده است: یحیی السنوار رعب و وحشت را در دل رهبران اسرائیلی انداخته است زیرا او فردی شجاع و شهادت طلب است و از مرگ هیچ هراسی ندارد و مهمتر از همه این ها او به همراه رفیقش محمد الضیف قدرت تصمیم گیری برای جنگ افروزی و شعله ور کردن جنگ را دارد، همین ویژگی ها باعث شد که این دو مجاهد تصمیم شلیک موشک به سوی اسرائیل برای همراهی با مساله مسجد الاقصی و بستن تمام فرودگاه های اسرائیل و فراری دادن بیش از ۶ میلیون اسرائیلی به سمت پناهگاه ها به مدت بیش از ۱۱ روز را بگیرند. عطوان می گوید: یحیی السنوار به روشنی اسرائیلی ها را به چالش کشید؛ وی برای عرض تسلیت شهادت شیرین ابوعاقله به دفتر شبکه الجزیره در نوار غزه رفت و به طور زنده و مستقیم در آن جا صحبت کرد.

در این تحلیل آمده است: یحیی السنوار در سخنرانی اخیر خود به مناسبت اولین سالگرد نبرد “شمشیر قدس” بر دو مساله اساسی تاکید کرد که چه بسا عنوانی برای مرحله جدید مقاومت باشد؛ مساله اول این است که هرگونه حمله به مسجد الاقصی با پاسخ موشکی فوری مواجه خواهد شد و به پاس روح شهید یاسر عرفات “۱۱۱۱”حمله موشکی علیه هزاران معبد اسرائیلی در سرتاسر جهان انجام خواهد شد. مساله دوم شکست حصر غزه با ایجاد خط دریایی و پاسخ به هرگونه اقدام تخریبی اسرائیل در این راستا است. نویسنده می گوید: جنبش حماس در سال ۱۹۹۶ در راستای گرفتن انتقام خون شهید یحیی عیاش ۴ عملیات استشهادی انجام داد، به نظر شما در صورت ترور یحیی السنوار چند عملیات انجام خواهد داد و چند موشک شلیک خواهد کرد؟در پایان این یادداشت آمده است: اسرائیل اکنون همانند “کفتار پیر” بدون دندان و چنگال است، تهدید می کند اما از ترس پیامدهای وحشتناک این تهدیدات را اجرایی نمی کند. در این راستا می توان به تهدیدات اخیر این رژیم در ترور یحیی السنوار و همرزمانش اشاره کرد همچنین مانورهای نظامی در اواخر این ماه بازتاب دهنده ترس و نگرانی وجودی اسرائیلی ها است و این امر تلاشی در راستای اطمینان بخشی به شهرک نشینان هراسان است که برای یافتن پناهنگاهی امن به مهاجرت معکوس روی آورده اند. دولتی که سرنوشتش منوط به تصمیم یک نماینده عرب از حزب میرتس (گیدا ریناوی زعبی) است و تعداد کرسی های نخست وزیران آن در کنست به بیش از ۶ کرسی نمی رسد ممکن است در اقدامی بزدلانه شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی را ترور کند اما جرات ترور مجاهدانی مانند السنوار و الضیف را ندارد زیرا این اقدام به مثابه آغاز شمارش معکوس برای “موجودیت” آنان است.

نسخه مناسب چاپ