صالح آبادی: بانک مرکزی برای تنظیم بازار ارز اختیارات ویژه می گیرد
رئیس‌کل بانک مرکزی از واگذاری اختیارات ویژه‌ای به این بانک مرکزی برای تنظیم بازار ارز در آینده نزدیک خبر داد.

این مطلب را علی صالح آبادی دیروز در حاشیه جلسه دولت به خبرنگاران گفت و افزود: با پوشش کاملی که در بازارها انجام می‌دهیم، قطعاً آرامش در بازار ارز ایجاد می‌شود؛ البته بانک مرکزی از ظرفیت قوانین موجود استفاده می‌کند و به‌زودی اختیارات ویژه‌ای هم برای بانک مرکزی اضافه می‌شود و می‌تواند به تعادل در بازار کمک زیادی کند.

وی گفت: تلاش خواهیم کرد آنهایی که در بخش حواله و اسکناس تقاضای واقعی در بازار دارند پوشش کامل عرضه در بازارهای نیما و بازارهای متشکل ارزی را داشته باشیم.زیرا پوشش کامل عرضه و تقاضا در بازار می‌تواند آرامش را در بازار ایجاد کند.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: در دو ماهه ابتدایی امسال نسبت به دو ماهه ابتدایی سال گذشته حدود ۵ر۷ میلیارد دلار نفت، فرآورده، میعانات، گاز و پتروشیمی داشتیم که سال گذشته در همین مدت حدود ۵ر۴ میلیارد دلار بوده؛ یعنی بیش از ۶۰ درصد رشد در وصولی‌ها داشتیم.

وی با اشاره به اینکه وضعیت منابع ارزی کشور امسال نسبت به سال گذشته در تمام حوزه‌ها به مراتب بهتر شده است، افزود: در بانک مرکزی و در حوزه صادرات غیرنفتی با توجه به توان خوبی که داریم و عرضه خوبی که در بازار انجام می‌دهیم، تعادل را در بازار ایجاد می‌کنیم.

آغاز ثبت‌نام وام ودیعه مسکن

وزیر راه و شهرسازی هم به خبرنگاران گفت: بین ۴۰ هزار تا ۷۰ هزار میلیارد تومان برای ودیعه مسکن دهک‌های پایین پیش‌بینی شده و از امروز مردم می‌توانند در سامانه اخذ این ودیعه ثبت‌نام کنند.

رستم قاسمی گفت: در مورد بحث اجاره، بسته اجاره‌بها تهیه و در ستاد تنظیم بازار تصویب شده است که به موجب آن سقف ۲۵ درصدی برای افزایش نرخ اجاره‌بها در تهران و شهرهای بزرگ در نظر گرفته شده است.

وی افزود: آژانس‌های مسکن باید کارت‌های تخصصی و اعتباری از وزارت مسکن بگیرند و در سامانه مسکن ثبت‌نام کنند تا همه فعالیت‌ها رصد و کنترل شود و با وجود این سامانه می دانیم که به عنوان نمونه یک باب مسکن متعلق به چه کسی است و آن را با چه رقمی اجاره داده و حتماً باید اینها در سامانه ثبت شود.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی گفت: ۵۶۰ هزار واحد مسکونی خالی به وزارت دارایی معرفی شده است که از این میزان هزار واحد اعتراض کردند و در حال بررسی است و از مالکان مابقی خانه‌ها اعتراضی دریافت نشده است.

قاسمی با بیان این‌که حدود ۴۰۰ هزار خانه خالی جدید هم گزارش شده است، افزود: خانه‌های خالی به‌گونه‌ای باید دیده شود که اگر اجاره ندهند، ضرر سنگینی می‌کنند و اجرای این قانون فواید و آثار بسیار خوبی خواهد داشت.

وی در رابطه با آخرین وضعیت طرح احداث ۴ میلیون مسکن از سوی دولت سیزدهم توضیح داد: درباره نهضت ملی مسکن با رئیس جمهوری جلسه داشتیم و قرار است تولید مسکن در کشور در دو بخش دو میلیونی را آغاز کنیم و بر اساس آخرین آمار، بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد را از خاکبرداری تا سقف‌کاری ساختمانی در دست اجرا داریم.

قاسمی ابراز امیدواری کرد تا ۲۸ خرداد که سالگرد آغاز به کار دولت است،‌ این میزان به حدود ۲ میلیون برسد تا در پایان کار دولت این وعده محقق شود و تأکید کرد نخستین سری این واحدها هم از مهر امسال تحویل خواهد شد و پس از آن به‌تدریج واحدها ماهانه به صاحبانش واگذار می‌شود.

نسخه مناسب چاپ