رسانه‌های اسرائیل: انتخاب مجدد «نبیه بری»، شکست مخالفان حزب‌الله لبنان بود
سرویس خارجی: رسانه‌های صهیونیستی انتخاب مجدد «نبیه بری» به عنوان رئیس پارلمان لبنان را اولین شکست مخالفان حزب‌الله خواندند.

«نبیه بری» روز سه شنبه با ۶۵رأی از مجموع ۱۲۸رأی برای بار هفتم و متوالی به عنوان رئیس پارلمان لبنان و «الیاس بوصعب» نیز به عنوان معاوی وی (هر دو متحد حزب‌الله) انتخاب شدند.رسانه‌های رژیم صهیونیستی به این موضوع واکنش نشان داده و اعلام کردند که «مخالفان حزب‌الله و سید حسن نصرالله اولین شکست خود پس از انتخابات پارلمانی را متحمل شدند. این رسانه‌ها افزودند، اردوگاه متحد حزب الله یک دستاورد در پارلمان لبنان رقم زد و با انتخاب بری و الیاس بوصعب از متحدان حزب‌الله به عنوان معاون وی، اردوگاه مخالف حزب‌الله، امروز از انسجام کمتری برخوردار است.

وب‌سایت صهیونیستی «روترنت» نیز نوشت، علیرغم آنکه حزب‌الله در انتخابات اخیر بخشی از قدرت خود را از دست داد اما امروز می‌تواند نفس راحتی بکشد، بری برای بار هفتم رئیس پارلمان لبنان شد و معاون مسیحی وی الیاس بوصعب هم متحد حزب‌الله است. روزنامه «اسرائیل هیوم» هم نوشت، نبیه بری با یک رأی بیشتر از نصف اعضای پارلمان به عنوان رئیس انتخاب شد و وی که اولین بار در سال ۱۹۹۲به عنوان رئیس پارلمان انتخاب شد، از زمان جنگ داخلی لبنان، اتحاد خود با حزب‌الله را حفظ کرده است. این روزنامه افزود که با انتخاب بری، اولین امتحان دشمنان حزب‌الله با شکست مفتضحانه تمام شد. اسرائیل هیوم افزود: حزب «القوات اللبنانیه» به رهبری سمیر جعجع بازنده واقعی است و این حزب علیرغم آنکه توانست حضور خود در میان طایفه مسیحی را تقویت کند اما در انتخاب نامزدی دیگر به جای نبیه بری شکست خورد. این روزنامه نوشت، به نظر می‌رسد با انتخاب مجدد بری، اردوگاه حزب‌الله برای تشکیل ائتلاف محدود خود تلاش خواهد کرد. سمیر جعجع رهبر حزب «القوات اللبنانیه» که وابسته به عربستان سعودی و آمریکاست و در نقطه مقابل مقاومت قرار دارد، پیش از این گفته بود به بری رأی نخواهد داد. جعجع ادعا کرده بود که نمایندگان وابسته به القوات و جریان مقابل مقاومت قصد دارند رئیس جدیدی برای پارلمان انتخاب کنند که حافظ حکومت لبنان باشد. وی نیز مانند آمریکا و عربستان، مدعی بود که حزب الله اکثریت پارلمانی را از دست داده است و به همین دلیل با انتخاب رئیس دیگری برای پارلمان، تلاش خواهد کرد.

در این حال «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس در تماس تلفنی با نبیه بری انتخاب مجدد وی به عنوان رئیس پارلمان لبنان را تبریک گفت. رئیس دفتر سیاسی حماس در این مکالمه تلفنی گفت: امیدواریم لبنان شاهد ثبات و امنیت و پیشرفت در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی باشد تا بتواند به حمایت‌های خود از مسئله فلسطین و حق آوارگان فلسطینی ادامه دهد. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در لبنان در این دور از ریاست بری، بیش از پیش به حقوق انسانی خود در مسیر بازگشت به وطن خود دست یابند.

نسخه مناسب چاپ