برگزاری آیین های بزرگداشت امام راحل و شهدای قیام ۱۵ خرداد در سراسر کشور
 

سرویس شهرستان ها: آیین های بزرگداشت رهبر کبیر انقلاب اسلامی علاوه بر مرقد مطهر ایشان، در سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگاران «اطلاعات» از استان ها، مردم کشورمان در اقصی نقاط ایران با حضور در آیین های بزرگداشت امام خمینی(ره) در شهرهای مختلف ، یاد و خاطره بنیانگذار انقلاب اسلامی را گرامی داشتند و با آرمان های ایشان و رهبر معظم انقلاب تجدید میثاق کردند.

مردم همچنین در این آیین ها یاد شهدای گرانقدر قیام خونین ۱۵ خرداد را گرامی داشتند و بر تداوم راه آن ها تاکید کردند.

سخنرانی تولیت مسجد جمکران درحرم مطهر رضوی

تولیت مسجد مقدس جمکران در مراسم بزرگداشت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) در حرم مطهر رضوی گفت: در هر عرصه ای که جامعه ما گوش به زبان و سخن رهبر معظم انقلاب بوده است در آن عرصه موفق شدیم.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام محمدحسن رحیمیان افزود: حضوری که امروز، ایران از نظر اقتدار منطقه‌ای دارد در طول صدها سال گذشته برای این کشور فراهم نشده بود. کسانی هستند که مدعی پیروی از امام(ره) هستند اما بین سخنان امام(ره)تفکیک قائل می شوند، بخشی از سخنان امام(ره) را که به نفع خود بدانند مطرح می کنند و از بخش دیگر سخنان ایشان غفلت یا انکار می کنند و می خواهند امام(ره) را با خودشان تطبیق دهند.

تولیت مسجد مقدس جمکران با بیان این که آنچه که امام(ره) با قاطعیت گفتند، تحقق یافت؛ افزود: به عنوان نمونه نوید سقوط شوروی را دادند، همچنین گفتند که شاه و صدام باید برود که همه این موارد اتفاق افتاد. دشمن گمان می‌کرد با رحلت امام(ره)، نظام هم می رود اما شخصی به عنوان جانشین امام(ره) قرار گرفت که دوست و دشمن در برابر اقتدار و روشن بینی ایشان اعتراف می‌کنند.

همچنین آیین بزرگدشت سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) در حسینیه رهروان روح الله مشهد برگزار شد.نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در این مراسم گفت: نظامی که امام خمینی (ره) برپا کرد آنچنان توفیقاتی در برابر استکبار جهانی کسب کرده که اکنون به عنوان قدرت اول منطقه، منویات آمریکا را از بین برده است.

آیت الله سیداحمد علم الهدی افزود: عظمت حضرت امام (ره) به قدری بود که دین را در قامت نظام تعریف و با برهم زدن همه معادلات دشمنان اسلام، آن را بر دنیا حاکم کرد.

امام جمعه مشهد ادامه داد: نهضت امام خمینی(ره) در شرایطی شکل گرفت که همه قدرت های دنیا درصدد از بین بردن دین بودند و تلاش می کردند تا مردم زندگی منهای دین داشته باشند.

علم الهدی با بیان این که بنیانگذار جمهوری اسلامی با کمک مردم، در برابر جریان دین ستیز غرب ایستاد، افزود: بسیاری از جوانان با ازخودگذشتگی و الگوگرفتن از سالار شهیدان، به وابستگی های دنیوی پشت کردند و تا پای جان امام (ره) را در مسیر تحقق این قیام همراهی کردند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد: امروز پس از گذشت ۳۳سال از رحلت حضرت امام (ره)، این نظام همچنان به رهبری امام گونه مقام معظم رهبری به راه خود ادامه می دهد و معظم له با تداوم خط رهبر فقید جمهوری اسلامی، تمام اصول و نقشه راه ایشان را اجرا می کنند این مراسم با مرثیه سرایی حاج صادق آهنگران و نوحه خوانی مداحان اهل بیت(ع) همراه بود.

برگزاری آیین گرامیداشت امام راحل در حرم حضرت معصومه(س)

آیین گرامیداشت سی‌وسومین سالگرد ارتحال امام(ره) از سوی رهبر معظم انقلاب با حضور اقشار مختلف مردم در شبستان امام (ره) حرم حضرت معصومه (س) در قم برگزار شد.

در این آیین که شخصیت‌های دینی و حوزوی از جمله آیات سید محمد سعیدی تولیت آستان حضرت معصومه (س) و سید هاشم حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حضور داشتند، یاد و نام معمار بزرگ انقلاب اسلامی گرامی داشته شد.

حجت‌الاسلام ناصر رفیعی عضو هیات علمی جامعه‌المصطفی در این مراسم در سخنانی با اشاره به علاقه شدید مردم به امام راحل افزود: انتشار خبر رحلت رهبر فقید انقلاب، سبب حیرت جامعه شد و مردم با شنیدن خبر ناگوار ارتحال امام راحل، دچار اندوه فراوان شدند، که مجلس خبرگان با انتخاب شایسته خود توانست تا حدی درد و رنج‌های حاصل از دوری امام(ره) را تسکین دهد.

وی با تاکید بر این که رهبر معظم انقلاب طی این سال‌ها خط و مسیر حضرت امام(ره) را ادامه دادند، افزود: انقلاب اسلامی با رهنمودهای ایشان دستاوردها و پیشرفت‌های زیادی برای کشور به همراه داشته است.

رفیعی با اشاره به نگرانی‌های امام راحل نسبت به آینده کشور گفت: امام راحل بارها در سخنرانی‌هایشان از واژه خوف دارم و می ترسم استفاده و نگرانی‌هایی را مطرح کردند.

وی با تاکید بر این که امام راحل نگران آینده جوامع بشری بود ،افزود: از همه مسئولان، کارگزاران و خادمان ملت انتظار می‌رود تا نگرانی‌های رهبر کبیر انقلاب را مورد توجه قرار دهند.

رفیعی با تاکید بر این که امام راحل نگران افول اخلاق و ارزش های دینی هم بود، تاکید کرد: حفظ نظام از تاکیدها و نگرانی‌های ایشان بود و تاکید داشتند که اگر چراغ این نظام خاموش شود، دیگر قابل جبران نیست و انتقام دشمنان اسلام، انقلاب و ملت بسیار سخت خواهد بود.

وی همچنین با بیان این که امام (ره) همواره نگران امور اقتصادی کشور و وضع فقرا بود ،ادامه داد: امام راحل می فرمودند که اگر خدای ناخواسته نظام اسلام نتواند مسائل اقتصادی را جبران کند و مردم مایوس شوند، ضربه بزرگی به انقلاب و اسلام وارد خواهد آمد.

مراسم تاریخی وداع با بنیانگذار انقلاب اسلامی

همچنین آیین گرامیداشت سی و سومین سالگرد ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی با حضور مردم و مسئولان در کرمان، پایتخت مقاومت اسلامی برگزار شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این مراسم باشکوه که در حسینیه ثارالله شهر کرمان برگزار شد، گفت: پیروزی انقلاب اسلامی نتیجه گوش به فرمان بودن رهبری بود؛ مسئولی که امروز گوش به فرمان رهبری نباشد مسئول ما نیست و اگر پشتیبان ولی فقیه نباشیم محکوم به شکست هستیم. حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی تاکیدکرد: بنده وقتی طلبه شدم، امام(ره) را در حد اسم و اتفاقات سال ۴۲، کاپیتولاسیون و امثال این‌ها می‌شناختیم. آن زمان اوضاع خیلی بد و خفقان به حدی بود که اشخاص از خودشان هم می‌ترسیند و جرات حرف زدن نداشتند که در این شرایط امام عزیز قیام کردند؛ شجاعت، مسلمانی و موحد بودن ایشان در حد بی نهایت بود.

آقاتهرانی ادامه داد: آن زمان فاصله فیزیکی میان امام راحل و جوانان بسیار زیاد بود اما نامه‌های ایشان و پیام‌هایی که می‌رسید همه شیفته ایشان می‌شدند به خصوص جوانان؛ زیرا جوانان فطرتشان پاک و دین ما بر مبنای فطرت پاک است.وی با اشاره به این که انقلاب ما یک انقلاب جوان است تاکید کرد: این که گاهی به جوانان میدان نمی‌دهند بسیار اشتباه است؛ وقتی انقلاب راه افتاد ما اصلاً چیزی در مورد ولایت فقیه نمی‌دانستیم و امام درس خارج فقه‌شان را ولایت فقیه تدریس می‌کردند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین با اشاره به این که انتقادهای امام به شاه با بقیه افراد متفاوت بود تاکید کرد: مردم ما از برکت وجود امام به این نتیجه رسیدند که در دوران غیبت امام زمان (عج) به دنبال ولی فقیه بروند. هر بخش زندگی امام خمینی (ره) برای ما درس است؛ اینکه چگونه باور قلبی و عمیق و ایمان الهی داشت.

وی افزود: کشور ما روزبه‌روز در حال پیشرفت است و اینگونه نیست که امروزمان با دیروز مانند هم باشد؛ مبادا خودمان را مدیون شهدا و امام شهدا قرار بدهیم، ما باید ادامه دهنده راه شهدا باشیم.

این مراسم با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علیدادی سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان، محمدمهدی فداکار استاندار کرمان، امیر غلامعلیان فرمانده قرارگاه منطقه‌ای جنوب شرق ارتش، سردار نظری جانشین سپاه ثارالله استان کرمان، نمایندگان مردم استان کرمان در مجلس شورای اسلامی، مهدی بازمانده رئیس جهاددانشگاهی استان کرمان، جمعی از دیگر مسئولان استان و اقشار مختلف مردم در حسینیه ثارالله کرمان برگزار شد.

استیصال امروز آمریکا مقابل ایران شعار نیست

تولیت آستان مقدس حضرت عبد العظیم حسنی(ع) گفت: امروز ما در مقابل کشورهای دنیا ایستاده‌ایم و آمریکا در مقابل قدرت کشور ما تسلیم شده استو این یک شعار نیست بلکه یک واقعیت به تمام معناست که همه دنیا به آن پی برده اند. حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر در مراسم بزرگداشت سی و سومین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) و گرامیداشت قیام خونین ۱۵خرداد ماه در حرم مطهر شاهچراغ(ع) با بیان این که نباید گذشته را فراموش کنیم چرا که افراد ۳۰و ۴۰ساله اکنون، جامعه قبل از انقلاب اسلامی را ندیدند و شرایط آن روز را نمی‌دانند و ممکن است با تبلیغات مسموم دشمنان تحت تاثیر تبلیغات منفی قرار بگیرند، اظهار داشت: ضروری است تا مناسبت‌های مختلف گذشته این مملکت را گوشزد و یادآور شود که آن زمان دشمنان برنامه ریزی کردند تا اسلام، دین و شرف مردم را از بین ببرند و دیکتاتوری را حاکم کنند و غرب هم سود آن را ببرد. تولیت آستان مقدس حضرت عبد العظیم حسنی (ع) افزود: آتاتورک را در ترکیه و رضاخان را در ایران روی کار آوردند تا اهداف شوم خود را پیاده کنند و مستقیم بر شعائر دینی تمرکز کردند. رضا خان مقابله با دین را آغاز کرد و کشف حجاب را علنی و به اسم آزادی زن، هرزگی را برای مردم به ارمغان آورد.

وی با اشاره به این که کشور را در آن زمان وابسته به اجانب و بیگانه کرده بودند و بیش از ۴۰هزار مستشار آمریکایی در ایران حضور داشت و اغلب پست‌های کلیدی و نظامی در اختیار آن‌ها بود ،افزود: سرمایه‌های ما را به تاراج و ملت را به سمت فساد سوق دادند و کشور را ویران کردند.

قاضی عسکر در ادامه با بیان این که امام خمینی(ره) در ۱۵خرداد ۱۳۴۲در یک شرایط بسیار سخت توانستند افکار عمومی را به سمت اسلام و انقلاب اسلامی هدایت کنند، افزود: امام با درایت کار را آغاز کردند و خیلی از حوادث بعد از آغاز نهضت اسلامی اتفاق افتاد که مهمترین آن‌ها دستگیری امام و تبعید ایشان به نجف و فرانسه بود. وی افزود: در زمان تبعید هم امام هدایت و راهبری مردم را برعهده داشتند تا این که انقلاب اسلامی در سال ۵۷به پیروزی رسید و ایشان در میان استقبال مردم وارد کشور شدند و توانستند آرام آرام پایه گذاری یک نظام اسلامی را انجام دهند. مهمترین هدف امام راحل، استوار کردن پایه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی بود که با شروع جنگ تحمیلی هم امام توانستند با تدبیر جنگ تحمیلی را با کمک مردم، بسیج و نیروهای مسلح کشور هدایت کنند.

قاضی عسکر با بیان این که ایران بعد از جنگ تحمیلی و رحلت امام هم توانست با رهبری‌های رهبر معظم انقلاب روی پای خود بایستد، گفت: امروز ایران با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب به قدرت مهم در منطقه خاورمیانه تبدیل شده است. داشتن ۶هزار شرکت دانش بنیان، قدرت دفاعی، نظامی، اقتصادی و صنعتی حاصل پایه گذاری امام راحل (ره) و بعد از آن رهبری‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب است.

مشاور رئیس جمهوری: امام خمینی (ره) بر دل‌ها حکومت می‌کرد

مشاور رئیس جمهوری در امور روحانیت و حوزه با تسلیت سالروز ارتحال امام خمینی(ره) تاکید کرد: امام راحل با اخلاص بی نظیرش بر دل‌ها حکومت می‌کرد و با توکل بر خدا و همراهی ملت ایران نظام ستمشاهی را به زباله دان تاریخ انداخت.

حجت الاسلام والمسلمین محمد ابوالقاسمی در آیین سی و سومین سالروز ارتحال امام خمینی (ره) و گرامیداشت یادو خاطره شهدای قیام خونین ۱۵خرداد ۱۳۴۲که در مصلای مهدیه امام خمینی(ره) اهواز برگزار شد، خدامحوری، حمایت از محرومان و مستضعفان، استکبارستیزی، تلاش مجاهدانه، شجاعت و اعتماد به نفس، نهراسیدن از تبلیغات دشمن و اعتماد به ملت را از ویژگی های قیام امام خمینی(ره) بیان کرد و افزود:امام راحل به دنبال تربیت انسان ها بود و تربیت انسان های بزرگی همچون شهید قاسم سلیمانی و هزاران رزمنده که برای اسلام و ایران جان خود در نثار کردند در مقام اولیاء الهی هستند.

وی قیام ۱۵خرداد ۱۳۴۲را آغاز حرکت الهی امام خمینی (ره) علیه نظام طاغوتی و آگاهی بخشی ملت ایران بیان کرد و افزود: رژیم پلید و منحوس پهلوی به غلط تصور می کرد با سرکوب قیام ۱۵خرداد، امام از صحنه خارج خواهد شد ولی پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲بهمن ۱۳۵۷نشان داد که محاسبات رژیم طاغوتی و امریکا غلط بود.

مشاور رئیس جمهوری در امور روحانیت و حوزه در ادامه با بیان این که جبهه استکبار به سرکردگی امریکا و عوامل خودفروخته برای نابودی انقلاب اسلامی همه توان خود را به کار گرفتند ولی موفق نشدند افزود:رهبری بی مانند و الهی امام خمینی (ره) همه توطئه ها را یکی پس از دیگر ی خنثی کرد و در انبوه تهدیدها و اقدامات دشمن، فرصتی برای تعمیق ریشه های انقلاب اسلامی فراهم کرد. وی گفت: اگر رهبری هوشیار و حکمیانه امام خمینی (ره) و همراهی ملت ایران نبود انقلاب اسلامی با انبوهی از توطئه های و اقدامات خصمانه جبهه استکبار حهانی با بن بست رو به رو می شد.شجاعت، نترسیدن از غیرخدا، ایمان به نیروی ملت، سبب شد امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی را از گزند و آسیب دشمن محفوظ نگه دارد و به جلو ببرد.

بنا به این گزارش مصلای امام خمینی (ره) ساری، حسینیه امام خمینی(ره) همدان،مسجد انقلاب اسلامی ساوه ومسجد جامع کرمانشاه از دیگر مراکزی بودند که مراسم بزرگداشت امام خمینی(ره) در آن ها برگزار شد و شرکت کنندگان یاد و خاطره بنیانگذار انقلاب اسلامی گرامی داشتند.

راهپیمایی مردم ورامین و قم به مناسبت ۱۵خرداد

مراسم راهپیمایی به مناسبت ۱۵خرداد در قم و ورامین برگزار شد.

مردم شهرستان ورامین دیروز همزمان با سالروز قیام خونین ۱۵خرداد سال ۴۲، با حضور در راهپیمایی با شکوه، بار دیگر صحنه هایی با شکوه از حماسه حضور مردم را در دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی به نمایش گذاشتند که در این راهپیمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار تهران هم حضور داشتند .

به گزارش ایرنا، مردم شهرستان ورامین با حرکت از میدان امام حسین(ع) و اجتماع در میدان امام ، صحنه های غرور آفرینی از عشق به نظام مقدس جمهوری اسلامی را به تصویر کشیدند و ثابت کردند که گذر زمان آنان را از آن چه پدارانشان به یادگار گذاشته اند، دور نخواهد کرد.

نسخه مناسب چاپ