سهام عدالت چند؟
ارزش واقعی سهام عدالت تحت تاثیر روزهای نوسانی و نزولی بازار سرمایه نسبت به حدود یک ماه قبل نزولی بوده و به حدود ۱۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان (با ارزش اولیه ۴۹۲هزار تومانی) رسیده است.

به گزارش ایسنا، پس از آزادسازی سهام عدالت، مشمولان این سهام که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند، می‌توانند با مراجعه به سامانه www.samanese.irارزش واقعی سهام و جزئیات دارایی خود را مشاهده کنند. این ارزش یکسان نیست و تحت تاثیر نوسانات بازار افزایشی یا کاهشی می‌شود. برای مثال، ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه یک میلیون تومانی در ۲۰اسفند سال ۱۳۹۹بالغ بر ۱۸میلیون و ۷۸۰هزار تومان قیمت داشت، در حالی که قیمت این سهام در ۱۶تیر پارسال تا ۱۴میلیون و ۷۰۰هزار تومان کاهش یافته بود. سهامی که در روزهای نخستین آزادسازی سهام عدالت یعنی اردیبهشت‌ و خرداد سال ۱۳۹۹بیش از ۲۰میلیون تومان قیمت داشت.

در این راستا، در یازدهم مهر سال گذشته ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه ۴۹۲هزار تومانی بیش از ۱۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان و در ۲۸آبان حدود ۱۱میلیون و ۵۰۰هزار تومان قیمت داشت. اما روند نزولی در بورس باعث کاهش این ارزش شد.

به طوری که ارزش واقعی سهام عدالت به ارزش اولیه ۴۹۲هزار تومانی در ۲۹بهمن سال گذشته ۱۰میلیون و ۳۵۱هزار تومان قیمت داشت.

اما در نهم فروردین سال جدید ارزش واقعی این سهام با ارزش اولیه ۴۹۲هزار تومانی ۱۱میلیون و ۵۰۰هزار تومان بود که با توجه به صعود بازار، در اواخر فروردین این رقم به حدود ۱۲میلیون و ۲۷۵هزار تومان رسید. تا ۱۸اردیبهشت افزایش ارزش سهام عدالت ادامه داشت و به ۱۲میلیون و ۷۶۳هزار تومان هم رسید. اما دوباره روزهای پرنوسان بازار روی ارزش سهام عدالت هم تاثیر گذاشت و طبق آخرین آمار مربوط به ۱۰خرداد، ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه ۴۹۲هزار تومانی، ۱۲میلیون و ۵۸۰هزار تومان بود.

افرادی که در سال ۱۳۹۹اقدام به فروش سهام عدالت خود نکردند و آن را در اختیار دارند، سود سالانه خوبی کسب کردند که این سود در سال ۱۴۰۱به‌طور حتم بیشتر خواهد شد و این منافع به‌صورت بلندمدت در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

فراهم شدن بسترهای لازم برای فروش یک‌باره سهام عدالت توسط سهامداران، ضمن ایجاد زیان مشمولان سهام عدالت، سبب ایجاد هیجان شدید در کلیت بازار سرمایه می‌شود؛ بنابراین تصمیم بر این است تا روشی درنظر گرفته شود که مردم آن را به‌عنوان دارایی نزد خود نگه دارند و آن را به فروش نرسانند.

نسخه مناسب چاپ