رهبر معظم انقلاب: سلامت نفس، فروتنی، ساده‌زیستی پاکدستی و ارادت عمیق به امام و انقلاب از ویژگی‌های آقای دعایی بود
 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت مبارز قدیمی و یار دیرین امام بزرگوار حجت‌الاسلام سیدمحمود دعائی را تسلیت گفتند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

درگذشت مبارز قدیمی و یار دیرین امام بزرگوار جناب حجت‌الاسلام آقای سیدمحمود دعائی

رحمت الله‌علیه را به خاندان گرامی بویژه همسر و فرزندان مکرّم و نیز مجموعه‌ی بزرگ دوستداران و همکاران ایشان تسلیت عرض میکنم. ایشان برخوردار از صفات نیک و پسندیده‌ای بودند: صفا و سلامت نفس، فروتنی و ساده‌زیستی، پاکدستی و قناعت، ارادت عمیق و راسخ به امام بزرگوار و انقلاب و پایداری و وفا در دوستی و رفاقت. گذشته‌ی ایشان در عراق و ایران در دوران مبارزات هم فصل مُشبِع دیگری است که موجب رحمت و مغفرت الهی است ان‌شاءالله. از خداوند متعال تفضلاتش را برای آن مرحوم مسألت میکنم.

سیّدعلی خامنه‌ای – ۱۶خرداد ۱۴۰۱

پیام تسلیت مقامات، شخصیت ها ونهادهابه مناسبت عروج ملکوتی حجت الاسلام والمسلمین دعایی

شخصیت های سیاسی ، فرهنگی و هنری و نهادها وسازمان ها در پیام های جداگانه ارتحال حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، یار دیرین امام و رهبری را تسلیت گفتند.

دراین باره محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پیام خودآورده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و اناالیه راجعون

درگذشت روحانی وارسته و متواضع حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی نماینده ولی‌فقیه‌ در موسسه مطبوعاتی اطلاعات از سال ۵۹ و نماینده شش دوره مجلس‌ شورای اسلامی موجب تأسف و تأثر گردید.

این شخصیت بزرگوار از علاقمندان و همراهان قدیمی حضرت امام (ره) در دوران مبارزات ستمشاهی و از فعالین سیاسی پیش‌ از انقلاب در داخل و در کشورهای منطقه بودند و پس از پیروزی انقلاب بعنوان خدمتگزاری مردمدار، ساده‌ زیست و دلسوز در عرصه‌های مختلف حضور داشتند.

اینجانب ضمن عرض تسلیت فقدان‌ آن بزرگوار به روحانیت محترم، همکاران در موسسه اطلاعات، دوستداران و بیت مکرم، برای ایشان رحمت و رضوان الهی و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌کنم.

محمدباقر قالیباف

رئیس مجلس شورای اسلامی

در پیام علی لاریجانی رئیس سابق مجلس هم

می خوانیم: رحلت عالم مجاهد و یار دیرین امام راحل و رهبر معظم انقلاب، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمود دعایی موجب تأثر و تألم عمیق گردید. این عالم بزرگوار از ‌نخستین مبارزان راه دشوار انقلاب و از چهره‌های اثرگذار و یاران صمیمی نظام جمهوری اسلامی بود که در نشر پیام‌های حضرت امام خمینی (ره) در دوران مبارزه در قم و نجف، شجاعانه و با صراحت تمام نقش‌آفرینی کرد. ایشان همه‌وقت در موضع یک عالم متواضع، ساده‌زیست و مردمدار ظاهر شد و دعوت به دین و انقلاب را سرلوحه خویش ساخت .

اینجانب این ضایعه را به رهبر معظم انقلاب، ملت ایران، روحانیت معزز، جامعه رسانه‌ای و خانواده مکرم آن مرحوم صمیمانه تسلیت می‌گویم و علوّ درجات ایشان را از خداوند متعال مسألت می‌نمایم.

پیام مشترک نماینده ولی فقیه و استاندار کرمان

نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان و استاندار این استان هم در پیام مشترکی درگذشت

حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی از یاران وفادار

امام خمینی (ره) را تسلیت گفتند.

متن پیام حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی و محمد مهدی فداکار به شرح زیر است:

باسمه تعالی

انالله و انا الیه راجعون؛ ضایعه ارتحال روحانی مجاهد، یار دیرین امام و رهبری، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، از مبارزین انقلابی کرمان موجب تأثر و تأسف فراوان گردید.

این مجاهد وارسته از پیشگامان نهضت امام خمینی و از مبارزان خستگی ناپذیر پیروزی انقلاب اسلامی، یار دیرین و همراه امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و از شخصیت های موثر به ویژه در عرصه رسانه کشور بود که حیات علمی، سیاسی و اجتماعی پر برکت خود را وقف اسلام، انقلاب و فرهنگ و هنر کشور کرد.خلق نیکو، اخلاص، فروتنی و ساده زیستی از ویژگی های این شخصیت ارزشمند بود.

اینجانبان درگذشت و فقدان این روحانی مبارز را به محضر مقام معظم رهبری ، فرزندان، خاندان محترم ایشان و مردم شریف و قدر شناس استان کرمان تسلیت عرض نموده ، از درگاه کبریایی برای آن مرحوم علو درجات و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسألت داریم. ان شاءالله خداوند متعال او را غریق رحمت واسعه خود قراردهد.

پیام نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد

آیت الله محمدرضا ناصری نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد هم با صدور پیامی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی را به رهبر معظم انقلاب، اصحاب رسانه ، دوستداران و خاندان مکرم وی به ویژه همسر و فرزندان بزرگوارش تسلیت گفت.

در بخشی از پیام آمده است : آن مرحوم در

سال های خفقان با چه زحمتی در گرما و سرما هر روز از نجف اشرف به بغداد می رفت و زبان گویای انقلابیون در رادیوی بغداد بود.این روحانی مبارز در راستای اجرای فرامین

حضرت امام (ره) بدون آن که کسی متوجه بشود خدمات بزرگی انجام داد وخستگی ناپذیر بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با ساده زیستی، بدون ریا و متواضعانه برای همه برادری مهربان و در خدمت امام و رهبری بود.

پیام رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع

متن پیام حجت الاسلام والمسلمین سیدضیاءالدین آقاجان پور رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خبر درگذشت یار دیرین امام و رهبری عالم فاضل و مبارز حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمود دعائی (ره) نماینده محترم ولی فقیه و سرپرست موسسه اطلاعات موجب تأثر و تألم گردید.

عالم بزرگواری که اسوه اخلاق و ادب و تواضع بود و توفیق ملازمت و همراهی با امام راحل در دوران نهضت بزرگ اسلامی ایران را پیدا کرده بود و به مقام معظم رهبری عشق می ورزید.اینجانب مصیبت فقدان این سید جلیل القدر را به ولی امر مسلمین امام خامنه ای عزیز، حوزه های علمیه، جامعه ی رسانه ای کشور، دوستان و همکاران، به ویژه به خاندان گرامی و همسر و فرزندان مکرّم ایشان تسلیت عرض می نمایم

در پیام اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری سابق هم آمده است:

خبر ارتحال ناگهانی دوست و برادر باوفا، حجّت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای سید محمو‌د دعایی موجب تأثر و تأسف فراوان شد.

ایشان سال‌های فراوان، چه در پیش از انقلاب و چه پس از آن، در عرصه سیاست و رسانه در جهت تقویت منافع ملی ایرانیان کوشید و با ادب مثال‌زدنی، خالصانه در راستای اهداف انقلاب، امام و رهبری تلاش می‌کرد.

کشور ما امروز شخصیت مؤثری را از دست داد. هم جامعه و هم نظام به چنین شخصیت‌هایی نیاز وافر دارد چرا که ایشان حلقه‌ی وصل میان گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف و خدمتگزار در جامعه بود. شخصیت‌هایی نظیر مرحوم دعایی، مترجمانی میانِ گروه‌ها و شخصیت‌ها هستند که همزبانی، همدلی ، مهربانی و عطوفت را به خوبی به یاد دارند.آن مرحوم شخصیتی متین، مهربان و دوست‌داشتنی داشت و جز خوبی از او به یاد ندارم. این ضایعه بزرگ را به خانواده معزز ایشان، به اهالی رسانه، فرهنگ و انقلاب، به دوستدارانش و به مردم صبور استان‌های یزد و کرمان تسلیت عرض می‌کنم. از خداوند متعال برای آن عزیز، غفران الهی و برای بازماندگان صبر مسئلت دارم.

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در پیامی درگذشت آقای دعائی مرد شریف، ساده‌زیست و اخلاق‌مدار را به خانواده و اهالی رسانه تسلیت گفت.

این پیام می افزاید: مرحوم دعایی یار دیرین امام و رهبری، عمر شریف خود را در راه خدمت به نظام و انقلاب اسلامی صرف کرد وتلاش‌های ایشان در سمت نمایندگی مجلس و به‌ویژه دوران خدمت در روزنامه اطلاعات فراموش ناشدنی است.

علی ربیعی سخنگوی سابق دولت هم درحساب کاربری خود در توییتر در یادداشتی با عنوان «‌مرگ یک میانجی انسانی و مدنی» نوشت: چقدر به آدم‌هایی که در میانه اعتدال ایستاده، نقطه اتصال و ساطع مهربانی می‌شوند، نیازمندیم.آدم‌هایی مثل ‎سید محمود دعایی که به تنهایی همچون نهادی هستند که در فضای مهربان‌شان همگان با متنوع‌ترین گرایش‌ها، احساس آرامش می‌کنند و آن را تکیه‌گاه خود می‌دانند. بی‌تردید دعایی از بازماندگان انقلابیون اصیل است که زیستی خیرخواهانه برای همه داشت. یاری وفادار برای انقلاب که تا لحظه ملاقات با پروردگارش از کمال تواضع، صداقت، عقلانیت و اعتدال عدول نکرد. فقدان ایشان را به همه هموطنانمان، دوستان، اصحاب رسانه و خانواده‌اش تسلیت می‌گویم .

در پیام حسن سبحانی ازنمایندگان سابق مجلس هم آمده است:

یاد و نام شهیدان به خون کشیده شده ۱۵خرداد ۱۳۴۲گرامی باد. مردمان محروم، بی‌ادعا و با اخلاصی که در حمایت از فعالیت‌های ضداستعماری«امام خمینی» به صحنه آمدند و در مبارزات مردم آزادیخواه ایران،از انقلاب مشروطه تاکنون، تاثیری تعیین کننده علیه مظاهر استبداد به یادگار گذاشتند و گذشتند.

مجتبی مطهری فرزند استاد شهید مرتضی مطهری هم در پیام خود آورده است:

انا لله و انا الیه راجعون

آه چه مردی از دست رفت! درگذشت مرحوم

حجت الاسلام سید محمود دعایی ما را در ماتم و غم و اندوه فرو برد. انسانی اخلاقی و وارسته، دارای صفا و زلالیت نفس با روحی بزرگ، دارای سعه صدر، نمونه انسانیت با جذابیت فراوان. مردی که با تمام وجود واقعیت امام(رض) و انقلاب الهی اسلامی را عمیقاً درک کرده و به دنبال اعتلای فرهنگ و تمدن و هنر اسلام و ایران بود. هم با رهبر معظم انقلاب و حوزه و روحانیت و هم با دانشگاهیان و روشنفکران و هنرمندان پیوندی موثر داشت. گوهری مانند او امروزه کمیاب است و ما در فرهنگ خویش به امثال او نیازمندیم. خداوند روح پاکش را با اهل بیت(ع) محشور گرداند و به خانواده گرانقدرش صبر و شکیبایی عنایت فرماید.

در پیام خانواده شهید آیت الله دکتر بهشتی هم آمده است:

خبر درگذشت عالم مجاهد، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی که زندگی پرفراز و نشیب ایشان وقف روشنگری و آگاهی بخشی و خدمت خالصانه در عرصه مطبوعاتی و فرهنگی این مرز و بوم بود موجب تألم و تأسف بسیار شد. یاد مهربانی های صمیمانه ایشان فراموش نخواهد شد. از خدای مهربان برای آن سفرکرده مغفرت و رحمت واسعه و برای خانواده و بازماندگان صبر و شکیبایی خواهانیم.

در پیام دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم هم آمده است:

«حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سیدمحمود دعایی مرد صفا و دوستی و وفا و صمیمیت، رخت از سرای فانی برکشید و به دیار دوست سفر کرد.

درگذشت آقای دعایی نه فقط برای دوستان خاصش، بلکه برای دانش و فرهنگ و اخلاق مصیبتی بزرگ است.

دعایی دوست و دوستدار دانایی و فرهنگ بود و نسبتی صمیمانه با مراکز علمی و فرهنگی کشور داشت. او که بیش از چهل سال مؤسسه مطبوعاتی بزرگی را با حزم و اعتدال اداره کرد ،خود کمتر می‌نوشت؛ اما به تحقیق یکی از اثرگذارترین روزنامه‌نویسان زمان ما بود و فضائل لازم برای این مهم را داشت.

درود و رحمت الهی بر او باد که پاک و با صفا و دور از حرص و آز و حب جاه و مقام و مال و منال زیست و اهل صلح و دوستی و جوانمردی بود و شجاعت و تواضع فوق‌العاده را با هم جمع کرده بود.

مرگ چنین خواجه نه کاری است خرد

این مصیبت را به همه بازماندگان گرامی و دوستانش و به اهل دانش و اخلاق تسلیت می‌گویم.»

دکترغلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم در پیام خود نوشت: درگذشت روحانی ارجمند، جناب حجّت‌الاسلام و المسلمین سیّد محمود دعائی، موجب تأسّف و تأثّر شد. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با یادآوری خدمات گوناگون مرحوم دعائی به انقلاب اسلامی و کشور، و با ارج نهادن بر کوشش سالیان دراز مرحوم دعائی در پاسداری از فرهنگ اسلامی ـ ایرانی، و به‌ ویژه زبان و ادب فارسی در روزنامۀ اطّلاعات، فقدان ایشان را به خانواده ارجمند و بازماندگان و دوستانشان و خصوصاً به همکاران ایشان در مؤسسه مطبوعاتی اطلاعات تسلیت می‌گوید و برای آن مرحوم از خداوند، علوّ درجات مسئلت می‌کند.

دکترحجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در پیامی نوشت: مرحوم دعایی برای همه ما نماد یک روحانی به معنای راستینش بود؛ پناه بی‌پناهان، پر از لبخند و مهربانی.

وی افزود: دعایی، ساده و بی‌ریا، طناز و شوخ‌طبع، گریزان از زرق‌وبرق‌ها و تشریفات، باهوش و قدرشناس بود؛ جامعه علمی، فرهنگی و هنری هرگز او را فراموش نخواهد کرد و همواره در یادها می‌ماند. نمازهایش بر پیکر اهالی فرهنگ به یاد خواهد ماند. حضور پرمعنایش در نکوداشت فرزندان این سرزمین، در هر انجمنی که در آن سخن از ایران بود و حرف از اسلام می‌آمد، چون نسیم و گریزان از خودنمایی بود؛ ساده و بی‌ریا می‌نشست در بین مردم. باورکردنی نیست که او دیگر نباشد.

پیام آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به این شرح است: خبر درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین آقای سید محمود دعایی موجب تاسف و تاثر اینجانب گردید.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، سال های متمادی در سنگرهای مبارزه با حکومت طاغوت از یاران حضرت امام راحل (ره) بودند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز عمر با برکت خود را صرف خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی کرده و آثار و برکات تلاش های خالصانه و مستمر ایشان در مناصب مختلف نظام جمهوری اسلامی ماندگار خواهد ماند.اینجانب این ضایعه را به خانواده محترم و همکاران و جامعه رسانه ای کشور تسلیت گفته و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت و مغفرت و برای بازماندگان عزادار، صبر جمیل و اجر جزیل مسالت می نمایم

در پیام دکترسید عباس عراقچی دبیر شورای راهبردی روابط خارجی هم آمده است است:

درگذشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین جناب آقای سیدمحمود دعایی رحمت الله‌علیه، یار دیرین انقلاب، امام و رهبری را که به صفا و سلامت نفس، فروتنی و ساده‌زیستی، دوستی و رفاقت، و نیک اندیشی و نجابت شهره بود، تسلیت عرض می کنم و برای ایشان آمرزش و رحمت واسعه الهی را از خداوند متعال مسئلت می نمایم.

حمید میرزاده رئیس سابق دانشگاه آزاد هم در پیام خود ضمن تسلیت این مصیبت به همسر محترم و مکرم و فرزندان عزیز و همه دوستداران و همکاران ایشان در روزنامه وزین اطلاعات و اصحاب رسانه افزوده است:

دعایی عزیز ، نازنین مردی پاک اندیش و فروتن و میانه رو از میان ما رفت . دعایی با آرامش مخصوص خود «قالب خاکی سوی خاکی فکند» و «جان خرد را به سموات برد» و زندگی ابدی را از امروز شروع کرد.

مرد خوش خلق و با و فا و با اخلاص و با صفا و بی ریا به ملکوت اعلا پیوست . او دلی چون آیینه داشت و آیینه گردان همه خوبی ها و واقعا کم نظیر بود. فراغش بر دل های دوستدارانش سنگین است . افسوس که یار یک جهت حق گزار ما هم رفت و به راستی او مصداق این شعر حافظ شیرین سخن بود:

به حسن و خلق و وفا کس به یار ما نرسد

تو را در این سخن انکار کار ما نرسد

اگر چه حسن فروشان به جلوه آمده‌اند

کسی به حسن و ملاحت به یار ما نرسد

به حق صحبت دیرین که هیچ محرم راز

به یار یک جهت حق گزار ما نرسد

سردارحسین علایی هم در پیامی درگذشت یار با وفای حضرت امام خمینی حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای حاج سید محمود دعایی را تسلیت گفت.

این پیام می افزاید: آقای دعایی از چهره های درخشان انقلاب اسلامی است که تمام عمر خود را در مبارزه با نظام شاهنشاهی و برای به ثمر رسیدن نهضت امام خمینی صرف کرد.

او از جمله کسانی بود که تلاش داشت تا به سیره و منش امام خمینی همچنان وفادار باقی بماند و از راه و تفکر رهبر کبیر انقلاب اسلامی همواره دفاع کند. از خداوند متعال برای آن انسان فرهیخته که تا آخر عمر، انقلابی به معنای واقعی باقی ماند و به زخارف دنیا روی نیاورد، رحمت واسعه و برای خانواده محترم و فرزندان عزیزش، صبر جمیل و اجر جزیل مسالت می نمایم.

در پیام محمدرضا تابش ازنمایندگان سابق مجلس هم می خوانیم:

ناباورانه فقدان روحانی نستوه، مجاهد خستگی ناپذیر و انسان والامقام حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای سید محمود دعایی را به سوگ می‌نشینیم.

شخصیتی که در فراز و فرودهای انقلاب راه را گم نکرد و تند و کند نشد و از مشی اصلاحی – اعتدالی که متاثر از همنشینی و مصاحبت با امام راحل بود، عدول نکرد.

منش مردمدارانه و جاذبه وی آنچنان بود که همه نحله‌های فکری و احزاب و جناح‌هایی که در پی‌افکندن انقلاب اسلامی سهمی داشتند و بعضا از گردونه قدرت خارج شده بودند، دعاییِ مجاهد، انقلابی، همراه و مورد اعتماد امام و رهبری را قبول داشتند و پذیرای وی بودند و این هنر ارزشمند دعایی بود که کمتر روحانیِ انقلابی از آن بهره‌مند است.

در زی‌طلبگی، پشت پا زدن به زخارف دنیوی، جوانمردی، رفاقت، مردمداری، تواضع، ساده زیستی و…و‌…کم نظیر بود .

حضورش در عرصه‌های خطیر قبل از انقلاب اسلامی و هم مسئولیت پذیری‌اش در دوران بعداز انقلاب، چه در قامت اجرا و چه در سنگر تقنین و چه در ساحت فرهنگ، تعیین کننده و ارزشمند بود.

هرگز دامنش به زخارف دنیوی آلوده نگشت و پست و مقام وی را از آنچه حق تشخیص می داد، باز نداشت.

روحانیت اصیل، چهره ای تاثیرگذار، استان کرمان وجودی ارزشمند، یزد عزیز گوهری دُردانه و ایران، سیاستمدار و فرهیخته ای اخلاقی و مردمدار را ازدست داد که خلاء وجودی‌اش جبران ناپذیر خواهد بود.

این مصیبت را به ملت شریف ایران، رهبری معظّم، روحانیون ارجمند، اصحاب معزّز مطبوعات، همسر و فرزندان گرانقدرش، مردمان نجیب و با فرهنگ استان های تهران، یزد و کرمان و خیل دوستداران حق و فضیلت و ارادتمندان آن مرحوم تسلیت عرض می نمایم.

ازخداوند مسالت دارم تا وی رامشمول رحمت واسعه خویش قرار دهد و به ارادتمندانش توفیق تأسی به منش والا و فضیلت‌های ناب اخلاقی وی عطا فرماید.

دکتر هادی خانیکی استاد دانشگاه هم در پیامی آورده است:

شنیدن خبر تلخ درگذشت سیدمحمود دعایی صبری سنگین می‌خواهد. دعایی در دگرگونی‌های ایام، همیشه «پل» بود نه «دیوار»؛ «حلقه وصل» بود نه «ابزار فصل». میان رفتار فروتنانه و گفتار نرم‌خویانه‌اش، فاصله‌ای نبود. نماد حرمت‌نهادن به خردمندان، دلجویی از رانده‌شدگان‌ و بازسازی همبستگی ملی بود.

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پیامی نوشت: خبر ارتحال حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمود دعایی صدیق و امین امام و رهبری موجب تأسف و تأثر شد.

حضور این انسان مؤمن و اهل تقوا در مبارزات علیه رژیم طاغوت، همراهی با امام خمینی (ره) در نهضت اسلامی و شش دوره حضور در مجلس شورای اسلامی و نمایندگی ولی فقیه و سرپرستی مؤسسه اطلاعات در ۴۲ سال گذشته، برگ زرینی از خدمات فرهنگی سیاسی وی در دوران زندگی بود.

آن مرحوم انسانی وارسته و انقلابی، ساده زیست و مردمدار بود که همواره از روحیه شاد، متواضع و متوجه نسبت به همگان برخوردار بود و فعالیت‌های سیاسی و جناحی او را از ورطه اخلاق، تقوا و انصاف دور نکرد.

اینجانب درگذشت این شخصیت فرهنگی را محضر رهبر حکیم انقلاب اسلامی، خاندان مکرم دعایی، همکاران مؤسسه اطلاعات و جامعه رسانه‌ای کشور و همه دوستداران ایشان تسلیت گفته و از خداوند منان برای ایشان غفران و همنشینی با امام خمینی (ره) و اولیای الهی مسئلت می‌نمایم.

بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت در پیامی آورد: «رحلت عالم وارسته و پارسا و یار دیرین امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی موجب تألم و تأثر گردید. این روحانی با اخلاص و مردمی در دوران طاغوت از مبارزان نهضت اسلامی و پس از پیروزی انقلاب در شمار شخصیت‌های خدوم و وفادار به نظام اسلامی بود که با رفتار و عملش، دیگران را به اخلاص، تواضع و ساده‌زیستی دعوت می‌کرد.

این ضایعه را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، اصحاب ارجمند فرهنگ، هنر و رسانه و خانواده مکرم آن مرحوم تسلیت عرض کرده و از خداوند متعال علوّ درجات و مغفرت و رحمت واسعه‌اش را برای ایشان مسئلت می‌کنم.»

دکتر ایرج فاضل، در پیامی نوشت: مردم، جامعه علمی و مطبوعاتی ایران یار وفادار و یگانه ای را که تجسم عینی بسیاری از فضیلت های کم نظیر انسانی بود؛ مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمود دعایی را از دست دادند، مردی که در تمام سالهای عمر بابرکت خود نمونه کامل تعادل، خوشفکری، ادب و درستی، پاکدامنی و خیرخواهی بود و جایش برای همیشه خالی خواهد ماند.

این مصیبت بزرگ را به بازماندگان شریف و دوستداران بی شمارش تسلیت عرض می نمایم و برای روح بزرگ او رحمت و مغفرت الهی آرزو دارم.

جامعه جراحان ایران

حجت‌الله عبدالمالکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی نوشت: «درگذشت جناب آقای حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، یار دیرین امام عظیم‌الشأن و رهبری معظم انقلاب و مدیر مسئول روزنامه اطلاعات را به خانواده بزرگ رسانه‌ای کشور به‌ویژه همکاران و دوستان ایشان در مؤسسه و روزنامه اطلاعات و خانواده سادات مکرم و صبور ایشان تسلیت عرض می‌کنم.

از درگاه خداوند رحمان، برای آن فقید سعید، غفران واسعه الهی و همجواری با شهدا و امام شهدا را مسئلت دارم.»

بیت آیت‌الله منتظری، در پیامی نوشت:

«بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

با سلام و تحیت؛ رحلت برادر ارجمندم حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای سید محمود دعایی را به خانواده محترم آن مرحوم و دوستان باوفایش و تمامی مردم ایران تسلیت عرض می‌کنم.

ایشان با عقیده راسخ به اسلام رحمانی همراه با عمل خود و در حد توانایی خویش باعث امیدواری افراد و گروه‌های جامعه بود. به یقین اگر بزرگان قوم و رهبران فکری و سیاسی جامعه، اخلاق و رفتار ایشان را سرمشق خود قرار می‌دادند، امروزه شاهد هم‌دلی و هم‌زبانی بیشتری در بین مردم شریف ایران بودیم.

از خداوند کریم و رحیم برای ایشان غفران و رضوان الهی و برای بازماندگان سلامتی و صبوری خواستارم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.»

احمد منتظری

در پیام مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم آمده است:

رحلت ناگهانی و نابهنگام انسانی شریف، اصیل، نیک اندیش و آزادیخواه مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمود دعایی تاثر و تاسف همگان را برانگیخت و جامعه فرهنگی و مطبوعاتی را داغدار ساخت. سیره و سوابق و کارنامه سیاسی و مبارزاتی مرحوم دعایی از سال ها پیش از انقلاب و حضور پرتلاش و با اخلاصش در نجف، در بیت و در کنار مرحوم امام خمینی بر همگان واضح و درخشان است. بیش از چهار دهه در عرصه مطبوعات و چند دوره در کسوت نمایندگی مجلس، میراثی جز پاکی، پاک اندیشی، پاک زیستی و استقلال خواهی بر جای نگذاشت. او در تکریم و تعظیم متفکران، عالمان، آزاداندیشان و هنرمندان هیچگاه دریغ نمی ورزید؛ سمبل جاذبه همه اقشار به شمارمی رفت و از تنگ نظری ها، کوتاه بینی ها و جزم اندیشی ها دور بود. مرگ او داغی است که بر دل ها نشسته و همه را اندوهگین ساخته است.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم درگذشت این یار دیرین و وفادار امام(ره) را به همسر، فرزندان، بستگان داغدار، جامعه مطبوعاتی، به ویژه کارمندان و کارکنان موسسه اطلاعات و بیت شریف امام خمینی تسلیت می گوید و از خداوند برای آن مرحوم علوّ درجات و رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و سلامت طلب می کند.

در پیام مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها آمده است: خبر درگذشت یار دیرین امام و رهبری، مطبوعاتی کهنه‌کار، سیاست‌مدار اخلاق‌مدار و از سابقان در مبارزه با طاغوت ستم‌شاهی جناب سید محمود دعایی موجب تأثر شد.

رحلت این روحانی باسابقه را که در میان حلقه دوستان به سعه‌صدر، رواداری، خوش‌خلقی و تواضع شناخته می‌شد، به خانواده، یاران و دوستداران وی تسلیت و تعزیت می‌گویم.

متن پیام خانم شفیقه رهیده رئیس بنیاد فرهنگی امیرکبیر هم به این شرح است:

انالله و اناالیه راجعون

نیمه خرداد و همزمان با ایام گرامیداشت امام راحل، در کمال ناباوری خبر درگذشت یکی از پیشگامان انقلاب اسلامی، یاران شریف امام خمینی و خادمان متواضع ملت؛ مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود دعایی موجب تاسف و تاثر شد.

آن سیدجلیل القدر سرشار از صفات برجسته، خصوصیات اخلاقی ممتاز و تواضع و تدین مثال زدنی بود و فقدانش در این وانفسا تلخ و جبران ناپذیر است.

بنیاد امیرکبیر فقدان این یار و یاور دیرین خود را که در سالیان پس از فقدان مرحوم دکتر حسن حبیبی از هیچ کوششی برای گرامیداشت آن کارگزار فقید جمهوری اسلامی و گشوده ماندن درب این مرکز فرهنگی فروگذار نکرد به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، خانواده گرانقدرش، اهالی فرهنگ و رسانه، همکاران گرامی‌اش در موسسه اطلاعات و دوستدارانش تسلیت عرض می کند.

از درگاه خداوند متعال علو درجات آن روحانی پارسا و صدیق صادق را مسالت دارم.

شفیقه رهیدهر بنیاد فرهنگی امیرکبیر

احمد وحیدی وزیر کشور هم در پیام خود آورده است :

درگذشت حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، مبارز دیرین و یار همیشگی بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و انقلاب، موجب تاسف و تاثر شد.

مجاهدت در عرصه های مختلف از مبارزه با رژیم طاغوت تا مقابله با تحریف، تخریب و توطئه علیه نظام، شخصیتی از ایشان ساخت تا الگویی برای فعالان رسانه ای کشور باشد. توصیفی که رهبر معظم انقلاب اسلامی از «صفا، سلامت نفس، فروتنی، ساده زیستی، پاکدستی و قناعت، ارادت عمیق به امام بزرگوار و انقلاب و پایداری و وفا در دوستی و رفاقت» برای این شخصیت فرهیخته به کار برد، نشان از جایگاه آن مرحوم در سپهر سیاسی و مطبوعاتی کشور است که بی تردید در تاریخ ایران اسلامی به یادگار خواهد ماند .

اینجانب درگذشت آن مرحوم را که مصادف با سالروز قیام سرنوشت ساز ۱۵خرداد بود، به رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی، خانواده محترمشان و اهالی فرهنگ و رسانه تسلیت عرض می کنم و از خدای متعال برای آن فقید، علو درجات و همنشینی با اولیای الهی مسالت دارم.

در پیام مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات هم آمده است:

خبر درگذشت مرحوم حجت الاسلام سیدمحمود دعایی موجب تأثر و تأسف گردید.تواضع و ساده زیستی ویژگی بارز این یار وفادار امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب بود.تلاش وافر این شخصیت گرانقدر در مدیریت مؤسسه مطبوعاتی اطلاعات، در کنار مبارزات سال‌های انقلاب، در خاطره‌ها باقی خواهد ماند.

درگذشت این روحانی خدوم را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، خانواده محترم آن مرحوم و جامعه رسانه‌ای کشور تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند متعال علو درجات برای ایشان مسالت می‌کنم.

سرتیپ پاسدار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت هم در پیامی نوشته است: درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی که عمر پر برکت خود را در راه مجاهدت ، ایثار و خدمت صادقانه در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی ، سیاسی و … و خدمتگزاری به مردم سپری کرد ضایعه بزرگی است .

اینجانب این ضایعه بزرگ را به خاندان بزرگوار ایشان و به اهالی عرصه رسانه، قلم، هنر و آگاهی تسلیت عرض نموده از خداوند متعال برای آن مرحوم فقید غفران الهی مسئلت می نمایم .

سید محمدصادق خیاطیان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در پیام خود آورده است:

درگذشت جناب آقای دعایی از سیاسیون متعهد و مسئولیت‌پذیر کشور را تسلیت عرض می‌کنم. آن مرحوم از چهره‌های باسابقه انقلاب و سال‌های مبارزه و از مدیران مردمی و متواضع پس از انقلاب بود.مشی مرحوم دعایی در مدیریت روزنامه اطلاعات و اهتمام همیشگی ایشان به تعامل و مدارا در تاریخ مطبوعات ایران به یادگار خواهد ماند.روحشان شاد و قرین رحمت الهی.

علیرضا زاکانی شهردار تهران هم در پیام خود تاکید کرده است: مهربان بودن، تواضع عمیق و ساده زیستی از مرحوم دعایی سیاستمدار و روزنامه نگاری با صفا ساخته بود. وی در صفحه شخصی خود در توییتر افزوده است: ارتحال یار دیرین امام و انقلاب، حجت‌الاسلام سیدمحمود دعایی را به خانواده‌ محترم و جامعه رسانه‌ای تسلیت می‌گویم.

سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری هم در پیام خود تاکید کرده است که مرحوم دعایی نماد حلم، مدارا و کوشش برای کم شدن فاصله جدا شدگان از کاروان انقلاب بود .

عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در پیام خود ارتحال یار دیرین امام(ره) و انقلاب، حجت‌الاسلام سیدمحمود دعایی را به خانواده‌ محترم و علاقمندان ایشان تسلیت گفته و افزوده است: ‌بعضی آدم‌ها، به دلایلی نسخه‌ بدیل ندارند. دعایی، از تک‌نسخه‌هایی بود که به تنهایی بار خیلی‌ها را به دوش‌ می‌کشید. ‌روحش شاد.

علی نادری، مدیرعامل ایرنا، در پیامی نوشت: درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، سرپرست پرتلاش مؤسسه اطلاعات را به خانواده محترم ایشان و اهالی رسانه تسلیت عرض می‌کنم.

جناب آقای دعایی در مدت بیش از چهار دهه سرپرستی مؤسسه اطلاعات، علاوه بر اینکه موجب اعتلای حرفه‌ای این مجموعه بزرگ شدند، الگویی از اخلاق‌مداری در روزنامه‌نگاری را نیز از خود به‌جا گذاشتند.

ایشان چه در کسوت مدیریت رسانه و چه در مدتی که نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را برعهده داشتند، همواره به عنوان چهره‌ای خوشنام و اثرگذار در میان مردم و نخبگان شناخته می‌شده‌اند.

جای خالی این یار دیرین حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در فضای رسانه‌ای کشور خالی خواهد بود؛ هرچند، نهالی که ایشان در این عرصه غرس کرده‌اند ان شاءالله در سال‌های آینده همچنان پربار و مؤثر به رشد خود ادامه خواهد داد.

به نمایندگی از خانواده بزرگ خبرگزاری جمهوری اسلامی، این ضایعه را به جامعه رسانه‌ای کشور، همکاران آن مرحوم در مؤسسه اطلاعات تسلیت گفته و از خداوند متعال برای ایشان رحمت و برای خانواده محترم و بازماندگانشان، صبر و عزت آرزومندم.

در پیام سفارت ایران در بغداد،آمده است:

سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق، مراتب تسلیت و تاثر عمیق خویش را به مناسبت درگذشت حجت الاسلام سید محمود دعایی، سرپرست موسسه اطلاعات و نخستین رئیس این سفارت پس از انقلاب اسلامی ایران اعلام می نماید. ما مصیبت وارده را به خانواده مکرم ایشان تسلیت عرض نموده و از درگاه ایزد متعال، برای آن مرحوم، غفران و رحمت الهی و برای تمامی ‌بازماندگان صبر جمیل و اجز جزیل مسالت می نمائیم.

بی‌تردید نقش مهم آن مرحوم در هدایت دیپلماسی و مدیریت مجموعه سفارت در روزهای مشقت بار حاکمیت رژیم سابق بعثی عراق، ستودنی و فراموش ناشدنی است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین موسی‌پور رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی درپیام خودآورده است: درگذشت روحانی گرانقدر، مبارز دوران ستمشاهی و یار دیرین حضرت امام خمینی «رض»، نمایندۀ مقام معظم رهبری «مدّظّله العالی»، سرپرست مؤسسه اطلاعات و نمایندۀ شش دورۀ مجلس شورای اسلامی مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی را به اصحاب محترم جراید، رسانه و فرهنگ و به‌ ویژه خاندان معزا و بیت مکرم و دوستداران ایشان تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم.

ایشان دارای شخصیتی ساده زیست و فروتن، پایبند به اخلاق و رفتار اسلامی و بردبار بود و عمیقاً به امام راحل عظیم الشأن ارادت داشته و در دوران مبارزات در عراق و ایران، کارنامه‌ی درخشانی از خویش به یادگار گذاشت.

از درگاه خداوند قادر متعال، برای ایشان رحمت و مغفرت واسعۀ الهی و برای تمامی بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

پیام سفیران سابق ایران

به نام خداوند رحمان

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضىنَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا

(۲۳ احزاب).

جناب حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعائی نخستین سفیر منصوب از سوی حضرت امام خمینی (ره)، آزاد مرد خردورز ، روحانی مبارز ، انسانی به غایت متواضع و شخصیتی ساده زیست ، حامی فرهنگ ایرانی‌ اسلامی، مورد احترام و وثوق اهل هنر و مروج و مبلّغ دین سمحه و سهله و خواهان خدوم اعتلای ایران در خوشنامی به دیار باقی شتافت.

دعایی نماد “وصل” تمامی طیف ها و گرایش ها بود. نامهربانی ها را به جان می خرید و با سینه ای به فراخی دریا برای همدلی دوستداران امام و انقلاب ، از آبروی خود مایه می گذاشت.برای دعایی اتحاد وفاداران به ایران و انقلاب شاقول تلاش و کوشش بود و در این راه از لوم لائمان بیمی بر خود راه نداد. روزنامه اطلاعات را که بیش از ۴۰ سال قبل امام به او سپرد،به پایگاه ترویج اعتدال، رواداری، وفاداری به امام و آرمان های انقلاب اندیشمندان، هنرمندان و شعرای دلسوخته کشور تبدیل کرد.

درگذشت این انسان شریف و گرانقدر را به خانواده، دوستان ، اهالی نظر و اصحاب تفکر و قلم، و علاقمندان به معظم له تسلیت عرض می کنیم. ما امضاء کنندگان حاضر جمعی از دیپلماتها و سفرای پیشین ایران امیدواریم آن عزیز سفر کرده که از انسانهای شرافتمند روزگار ما، شوخ طبع، اهل اصلاح ذات البین با خلقی حسنه ، متواضع، دلسوز مردم و کشور، علاقمند به وحدت ملی، و پیرو همزیستی مسالمت آمیز در جهان بود، بر سر سفره رحمت واسعه الهی متنعم باشد و آنچه که در ایفای مسئولیتهای انسانی و مطبوعاتی خویش در این سالها انجام داده باقیات صالحات برای وی قرار گیرد.

۱- جواد آسایش، ۲- رضا آستانه پرست، ۳- علی ابوالحسنی، ۴- احمد ادریسیان، ۵- کورش احمدی، ۶- باقر اسدی، ۷- مصطفی اعلایی، ۸- علی بمان اقبالی زارچ، ۹- سید علی الموسوی، ۱۰- علی امیر

امام جمعه شهیدی، ۱۱- سید همایون امیرخلیلی، ۱۲- اکبر امینیان،۱۳- جواد انصاری، ۱۴-غلامرضا انصاری، ۱۵- مرتضی بانک، ۱۶- حمید بعیدی نژاد،۱۷- محسن بهاروند، ۱۸ – پورمحمدی، ۱۹- پناهی آذر، ۲۰- تابشیان، ۲۱- نصرت الله تاجیک، ۲۲- مجید تخت روانچی،۲۳- حسین جابری انصاری،۲۴- ناصر جاسبی،۲۵- علی جنتی،۲۶- بهمن حسین پور، ۲۷- محمد تقی حسینی، ۲۸- خدادادی، ۲۹- غلامعلی خوشرو،۳۰- دانش یزدی،۳۱- ابوالقاسم دلفی، ٣٢- محی الدین نجفی،۳۳- ابراهیم رحیم پور،۳۴- ابوالفضل رهنما هزاوه ای، ۳۵- محمد رئیسی،۳۶- امیر زمانی نیا، ۳۷-سید کاظم سجادپور، ۳۸- ناصر سرمدی، ۳۹- شریف خدایی، ۴۰- محمد رضا صادق،۴۱-سید محمود صدری،۴۲- محمد طاهری، ۴۳- حسن طاهریان، ۴۴- محمد ابراهیم طاهریان، ۴۵- رضا طباطبایی،۴۶- محمد جواد ظریف، ۴۷- محمد حسین عادلی، ۴۸- احمد عزیزی، ۴۹- محمد حسن فدایی فرد،۵۰- علی اکبر فرازی،۵۱- محمد فرجی،۵۲- فرجی راد، ۵۳- محمد علی قانع زاده،۵۴- جاوید قربان اوغلی، ۵۵ – مجتهد شبستری،۵۶- قاسم محب علی، ۵۷- داود محمد نیا، ۵۸- علیرضا معیری، ۵۹- عباس ملکی،۶۰- مجتبی میر مهدی،۶۱- سید علی موجانی،۶۲- سید حسین موسویان،۶۳- منصور معظمی،۶۴- عبدالله مولایی، ۶۵- علی نعمت اللهی،۶۶- مهدی نواب،۶۷- عبدالله نوروزی.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی نوشت: «درگذشت یار دیرین حضرت امام خمینی (ره) و رهبری ، جناب حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی از مبارزان پیشتاز نهضت اسلامی را به محضر فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله العالی) و بیت مکرم ایشان تسلیت عرض می‌نمایم .

ضایعه فقدان این روحانی خستگی‌ناپذیر، مبارز، وارسته، ساده‌زیست و رهرو صادق حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی، موجب تأثر و تألم گردید.

از درگاه خداوند متعال برای آن فقید سعید غفران و رضوان الهی و همجواری با اهل بیت عصمت و طهارت(سلام الله علیهم اجمعین) و برای دوستداران و بازماندگان محترم به ویژه بیت مکرم ایشان ، صبر جمیل همراه با پاداش الهی مسئلت می نمایم.»

سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی، در پیامی نوشت: درگذشت یار دیرین انقلاب، امام و رهبری «جناب حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی» نماینده ولی فقیه و رئیس فرهیخته مؤسسه اطلاعات موجب اندوه و تأسف فراوان گردید.

کارنامه آن روحانی ارجمند و صدیق که در زمره پیشتازان مبارزه با رژیم ستمشاهی و یاران وفادار امام راحل و رهبر عظیم‌الشان انقلاب اسلامی از طلیعه نهضت تا به امروز به‌شمار می‌رود و یادآور نقش‌آفرینی‌های ماندگار وی در سنگرهای مختلف از جمله شش دوره نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی، ایفای مسئولیت در قامت نخستین سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور عراق و ترویج اخلاق و رفتار حرفه‌ای در جامعه مطبوعاتی کشور است؛ برای دلسوزان انقلاب، نظام و میهن اسلامی به ویژه اصحاب رسانه راهگشا و الهام‌بخش است.

اینجانب ضایعه فقدان این شخصیت کم‌نظیر و متواضع را به محضر مبارک مقام معظم رهبری(مدظله العالی) خانواده مکرم و دوستداران وی و همچنین اصحاب فرهنگ و رسانه تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال برای آن فقید سعید رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان مکرم و عموم مصیبت‌دیدگان گرامی، صبر جمیل و اجر جزیل طلب می‌کنم.

ارتش جمهوری اسلامی ایران با صدور پیام اعلام کرد: یقینا سوابق درخشان و اقدامات اثرگذار آن خدمتگزار متعهد – مرحوم سید محمود دعایی در راستای نشر ارزش‌های انقلابی و روشنگری افکار و اندیشه‌های مختلف، باقیات الصالحات و توشه راهی برای آخرت‌شان خواهد بود.

روابط عمومی ارتش هم به مناسبت درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی پیام تسلیتی صادر کرد. در این پیام آمده است:

درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی یار دیرین امام و مقام معظم رهبری، نماینده ولی فقیه و سرپرست موسسه اطلاعات موجب تأسف و تألم خاطر جامعه فرهنگی و رسانه‌ای کشورمان شد.

آن مرحوم که شش دوره نمایندگی مجلس و سرپرستی موسسه اطلاعات را از سال ۱۳۵۹ با حکم بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی در کارنامه خود دارند، از بزرگان حوزه رسانه و از مدیران مخلص ومتواضع بودند که سال‌ها در کسوت اطلاع‌رسانی و تبیین ارزش‌ها و آرمان‌های والای انقلاب اسلامی، اخلاق‌مدارانه خدمت کرده و منشأ خدمات ارزنده‌ای شده‌اند.

یقینا سوابق درخشان و اقدامات اثرگذار آن خدمتگزار متعهد در راستای نشر ارزش‌های انقلابی و روشنگری افکار و اندیشه‌های مختلف، باقیات الصالحات و توشه راهی برای آخرت‌شان خواهد بود.

حسین جابری انصاری معاون سابق وزیرخارجه هم در دلنوشته ای درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعائی را تسلیت گفت.

در این دلنوشته آمده است:

«گنج زری بود در این خاکدان»

پس از ساعت ها ترجمه، ساعتی خوابیدم. چشم که باز کردم خبر وفات سید محمود دعایی صاعقه وار بر جانم افتاد. نواده راستین پیامبر رحمت و انسانی به تمام معنا انسان که در روزگار دافعه های حداکثری، جاذبه ای حداکثری داشت. صدای رسای نهضت امام از رادیو روحانیت و عاشق و پایبند واقعی و وفادار همیشگی راه امام بود و طرفه این که در ایام رحلت و نهضت او نیز از خاکدان این جهان رخت بربست و به ملکوت آسمان ها پَر کشید. نخستین سفیر ایرانِ عهد انقلاب اسلامی در عراق و همراه با خوبان و گزیدگان دیگری چون سید علی اکبر محتشمی پور، از نسل پیشتازانِ سفرای ویژه پس از انقلاب بود. هر کس از راه و رسم روحانیتِ بنیانگذار انقلاب اسلامی می پرسید و سراغ طالقانی ها و مطهری ها و بهشتی ها را می گرفت، می شد به او حواله اش داد که از نشانه های مسلمانی حقیقی در روزگار ما بود. در حیاتِ بسیاری از شخصیت های فکری و فرهنگی و سیاسی ایران، ناشر اخبار و یادداشت های آنها و در مماتشان، نمازخوان ثابت قدم بر پیکر آنها بود. امروز، بسیاری از این می پرسند که با این راه و مرام، چه کسی بر پیکر او نماز خواهد خواند، و چه کسی جانشین او در روزنامه و موسسه اطلاعات خواهد شد. به رسم تاریخیِ روحانیتِ حقیقی، خاکی و فروتن بود و ماند و تا هنگام مرگ منشی و حاجب و نگهبان نداشت. در هنگام سلام با هر کس که او را در خدمت خلق می دید، از کوچک و بزرگ، می رفت که دست یا حداقل رویش را ببوسد، و یک دو باری، این کمترین بنده بی مقدار خدای را نیز مشمول محبت و فروتنی بی همتا و شرمنده بزرگواری خود کرد. هر وقت به بهانه ای با دفترش تماس می گرفتم، خود با آن صدای رسا و ماندگار پاسخ می داد و راهگشایی می کرد. رضوان و رحمت الهی بر آن جوانمردِ با مرام، انسانِ بزرگ و چهره ماندگار باد که در میان مردان انقلاب اسلامی ایران که با سرعت پس از انقلاب، شهید، یا از گردونه سیاست ورزی رسمی خارج نشدند، به یقین، گوهری یگانه بود.

اکبر ایرانی مدیرعامل مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب هم در مطلبی درگذشت حجت‌الإسلام سید محمود دعایی یار دیرین امام راحل و پیرو دلسوز انقلاب و رهبری را تسلیت گفت.

در این مطلب آمده است: شخصیت مرحوم دعایی کاملاً ممتاز و الگویی دلپذیر برای جامعه اسلامی بود. آینه‌ای بود که صفات و خصال نیکوی یک انسان خدوم، محبوب و شریف را در خود داشت. صلح کل بود و با دوستان مروت می‌ورزید و با دشمنان مدارا. در مجالس فرهنگی و هنری گروه‌ها و جناح‌های مختلف سیاسی، دور از چشم دیگران، چون گنجی به کنجی می‌نشست. این فروتنی و افتادگی او چنان زبانزد بود که مثال دیگری برای ایشان نمی‌توان یاد کرد.

طرد شدگان سال‌های اول انقلاب را با ملاطفت جذب و دلجویی می‌کرد و مجال چاپ نوشته‌هایشان را فراهم می‌ساخت. این کارِ او همواره اسباب دلخوری برخی بود، اما او سلوک خاص خود را داشت و طعن و نهی دیگران در او اثر نداشت. در عمل نشان می‌داد که «ما برای وصل کردن آمدیم» و از جدایی و تفرقه پرهیز داشت.

وطن‌دوست بود و دلسوز انقلاب و آرمان‌های آن. گنجینه اسرار بود و خاطرات تلخ و شیرینی در محافل خصوصی نقل می‌کرد. در سمینار و مجلس ترحیم، سخنوری توانمند، نغزگویی شوخ‌طبع و حاضر‌جواب بود. دست و لباس هر خادم محبوب از مرد و زن را می‌بوسید که گاه بر این کار او خرده می‌گرفتند. این خصلت پسندیده او، نشان از مهربانی و انساند‌وستی او بود که می‌خواست ارادت خود را به خادمان علم و فرهنگ نشان دهد و دوستی و مدارا را نهادینه سازد تا عامل به فرمایش امام علی علیه‌السلام باشد:

«با مردم آن‌گونه همنشینی و معاشرت داشته باشید که اگر مردید، با رفتاری که داشته‌اید، بر شما گریه کنند و اگر زیستید، بر شما دلسوزی و شفقت نمایند.»

به قول عرفی: مسلمانت به زمزم شوید و هندو بسوزاند

چنان با نیک و بد خو کن که بعد از مردنت عرفی

او مصداق این حدیث شریف «کونوا دُعاةَ الناس بِغیر اَلسِنتِکم» بود. با رفتار و کردار خود، مردم را به نیکی و وحدت و همدلی و همگرایی دعوت می‌کرد و همواره نگران دوقطبی شدن جامعه بود. در کار رسانه‌ای خود جدی، پیگیر و آزاد‌اندیش بود و بالغ بر ۴۰ سال مدیر لایق و دلسوز روز‌نامه خوشنام اطلاعات بود و عمری را در راه ترقی و تعالی این روزنامه وزین و معتدل گذاشت و نام نیکی برای همیشه از خود برجای نهاد. در برخی جلسات مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب شرکت می‌کرد و بر تداوم کارها، این حقیر را ترغیب می‌فرمود.

درگذشت او برای جامعه ایرانیان و جمع خدوم روزنامه‌نگاران و اهالی فرهنگ و هنر و رسانه، دردناک و سوگی تلخ و اندوهگین است.

روحش شاد و با نیاکان پاکش، جلیس و همدم باد.

در پیام کانون خلبانان ایران آمده است:

«هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق

ثبت است بر جریده عالم دوام ما

آری؛ درختان تنومند ایستاده می‌میرند.

مردی والا، انسانی شایسته، مدیری توانا، هوشمندی عاقل و همراهی کوشا پرواز کرد و آسمانی شد. به راستی نماد رحمانیت نظام بود و در این سال‌های پر از فراز و نشیب، او آنقدر خوب بود که نمی‌توانست بد باشد! مهربان، خوش‌فکر، ساده‌زیست و مستغنی بود، همه چیز را برای همگان می‌خواست، گویا دنیا را آنقدر کوچک می‌دید که لایق دوست داشتن و دل بستن نمی‌دانست.

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز

مرده آن ست که نامش به نکویی نبرند

او به راستی نیاز روزگار ما بود؛ خیرخواه، پاک‌سرشت و وحدت‌آفرین. سیدمحمود امانت‌دار خداوند بود و در قالب یک انسان پاک‌نهاد، هر آنچه از حضرت حق دریافت کرده بود به بهترین وجه برای انسان‌ها هزینه کرد. یکی از ویژگی‌های بارز ایشان توجه به افراد فراموش‌شده بود.

در زمانی که بسیاری در پیچ و خم روزگار دلاوران جنگ ایران را فراموش کرده بودند، او با آغوشی باز پذیرای آنها بود. جمع‌آوری خاطرات، چاپ مقالات درباره یاران سفرکرده، حضور در مراسم بزرگداشت و یادبود شیران دیروز ایران از جمله کارهایی بود که این مرد بی‌ادعا در خاموشی انجام می‌داد و پیگیر آن بود.

ما رزمندگان نبردهای هوایی ایران به روح بلند او درود می‌فرستیم و از خداوند منان برای آن مرد بزرگ آرزوی رستگاری داریم.

از شمار دو چشم یک تن کم

و ز شمار خرد هزاران بیش

روحش شاد و راهش پر رهرو باد»

همچنین محمود سالاری معاون هنری وزیر ارشاد،مهدی رمضانی دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، سیدمجید پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، امیر باقری معاون ستاد کل نیروهای مسلح،ضیاءالدین نجفی تهرانی، سید احمد حسینی، آیت الله سید محمد هاشمی، سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب ،آذر منصوری دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، عباس هنرمند معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری ، فرشاد مهدی پور معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی و یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مصطفی پورمحمدی رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی و اسفندیاراختیاری نماینده ایرانیان زرتشتی، انجمن شاعران ایران، خانه مطبوعات سیستان و بلوچستان در پیام  هایی این واقعه را تسلیت گفتند.

نسخه مناسب چاپ