فرماندار لنجان:‏‎ ‎ توسعه شهرنشینی به فاصله گرفتن از فرهنگ و رسوم کهن منجر شده است
زرین شهر ـ خبرنگار اطلاعات: فرماندار شهرستان لنجان در استان اصفهان گفت: فلسفه برگزاری نکوداشت زرین شهر آن است که ظرفیت‌های موجود در خطه طلایی ایران به شهروندان معرفی شود و این هفته فرصتی مغتنم برای آشنایی شهروندان با مفاخر و چهرهای ماندگار در حوزه‌های دینی، علمی، فرهنگی و هنری و همچنین اسناد هویتی و آداب و رسوم بجا مانده از گذشتگان است‎.

‎حمیدرضا محمدی فشارکی در جمع مردم زرین شهر با بیان این که امروز برای حفظ و انتقال میراث ناملموس نیازمند اراده ملی هستیم، اظهارداشت: در کنار حفظ میراث ملموس نیازمند حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس همچون آداب و رسوم، مراسم، مهارت‌ها و دانش محلی هستیم که غیر فیزیکی بوده و برای شناخت و حفظ آنها به تعامل با انسان‌ها نیاز دارد‎.

‎وی با بیان این که میراث ناملموس، میراثی است که قرن‌ها طول می‌کشد تا شکل بگیرد و نسل به نسل منتقل شود، افزود: امروز به دلیل توسعه شهرنشینی شاهد فاصله گرفتن از فرهنگ غنی و اصیل و همچنین آداب و رسوم کهن هستیم و ابتکارات و خلاقیت‌هایی همچون برگزاری نکوداشت زرین شهر سبب می‌شود نه فقط هویت خود را فراموش نکنیم، بلکه نسل جوان نیز در مسیر حفاظت از آن حرکت کند‎.

‎محمدی فشارکی، زرین شهر را مظهر زیبایی، عشق، هنر، اندیشه، مکتب و ایثار و شهادت دانست و تاکید کرد: عالم وارسته شیخ مرتضی ریزی، میرزا احمد نقاش ریزی و میرزا عبدالجواد خطیب ریزی و همچنین شهدایی چون سردار شهید حسین قجه‌ای نامشان در زمان حیات خود افتخار آفریده و این افتخار شهره خاص و عام بوده است و برهمین اساس نام آنها همواره بر تارک این مرز و بوم می‌درخشد و ایران اسلامی به این چهره‌های ماندگار افتخار می‌کند‎.

‎شهردار زرین شهر هم گفت:زرین‌شهر، شهری تاریخی با پیشینه‌ای افتخارآمیز است، موسیقی زلال زاینده‌رودش یادآور ریشه‌های تمدنی، خاک پر مهرش سرشار از هویت و فرهنگ و جغرافیای پر رمز و رازش پرورش دهنده گوهرهای درخشانی است که جملگی عشق به زادگاه و نگاهداری از میراث سرزمین اجدادی‌شان را وظیفه ذاتی خویش می‌دانستند. فرهیختگانش سال‌های متمادی عناصر مختلف فرهنگ و تمدن ایران اسلامی را در این دیار گردآوری کرده‌اند تا نام خطه طلایی ایران در طوفان‌های تاریخی به دست فراموشی سپرده نشود و در تاریخ ایران زمین به نیکی ثبت شود‎.

‎حسین اسماعیلی‌احمدی افزود: اگر زرین‌شهر را مهد علم، اندیشه، فرهنگ، سرای هنر، نمود اصالت و سنت، سرزمین پرورش شخصیت‌های برجسته دینی و یکی از تمدن‌سازترین شهرهای ایران بنامیم، سخنی به گزاف نگفته‌ایم. زرین‌شهر همواره به عنوان یکی از شهرهای استراتژیک، تأثیرگذار و قابل توجه از نظر تاریخ، فرهنگ، پیشینه و ویژگی‌های تحسین‌برانگیز در ایران شناخته شده و امروز وظیفه سنگینی در مسیر پاسبانی و انتقال میراث فرهنگی این شهر برعهده ما است، تا نسل جدید را با تاریخ غنی خطه طلایی ایران آشنا کنیم‎.

نسخه مناسب چاپ