وزیر نیرو: بحران آب چالش اصلی قرن ۲۱ خواهد بود
 

سیاست و راهبرد جمهوری اسلامی ایران در خصوص رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک، تعامل و همکاری با کشور‌های همسایه در چارچوب قرارداد‌های دو جانبه و همکاری‌های دیپلماتیک است.

علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو دیروز در دومین کنفرانس «دهه بین المللی آب برای توسعه پایدار از سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۲۸” که در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شد، ضمن اعلام این مطلب گفت: حضور در این اجلاس برای تبادل تجربیات در زمینه مدیریت منابع آب، اهمیت آب در توسعه کشور‌ها و نقش آن در پایداری و حفظ حیات بشر بر کسی پوشیده نیست. آب شیرین و قابل دسترس یک منبع طبیعی، کمیاب و حیاتی و در عین حال تجدیدپذیر است که انسان به طور مستمر در هر زمان و مکان به آن نیاز دارد.

​وی ادامه داد: همچنین آب یک کالای با ارزش و غیرقابل جایگزین در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور‌ها است که نقش محوری را در آمایش سرزمین برعهده داشته و زیرساخت توسعه اغلب بخش‌ها است.

وزیر نیرو با بیان اینکه بحران آب در هزاره سوم، چالش اصلی دنیا بوده و تأمین امنیت آبی در قرن ۲۱ دغدغه اصلی حکومت‌ها است، خاطرنشان کرد: طی ۱۰ سال گذشته و براساس گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد، بحران آب همواره بیشترین ریسک را در پیش روی اقتصاد جهان قرار داده است. وی با اشاره به اهداف حکومت‌ها نسبت به موضوع کم آبی گفت: کشور‌های دنیا، بالاخص کشور‌های کم‌آب به دنبال استقرار حکمرانی مطلوب آب، کاهش مصرف و بهره وری بیشتر، بازچرخانی آب و تعادل بخشی در عرضه و تقاضای آب هستند که با این اقدامات می‌توان به پایداری سرزمین، امنیت آبی، غذایی و ملی و حفظ اکوسیستم و سلامت جامعه دست یافت.

محرابیان با اشاره به نقش فراملی آب در ایجاد صلح و زمینه گفتگو و همکاری بین کشور‌ها گفت: همانگونه که در گذشته رودخانه‌ها و منابع آبی منطقه، بستر ایجاد و بالندگی تمدن‌های بشری بوده‌اند، در حال حاضر هم می‌توانند زمینه ساز صلح و آرامش و بستر گفتگو و مفاهمه به شمار آیند.

وی با تاکید بر اینکه استفاده بهینه از منابع آبی و حفظ محیط زیست می‌تواند زمینه‌ای برای تعامل بیشتر و مذاکرات سودمند و همکاری در خصوص مدیریت منابع آب در منطقه فراهم کند، ادامه داد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با همه کشور‌های همسایه در چارچوب قرارداد‌های موجود و در قالب کمیسیون‌های مشترک جلسات متعددی در طول سال‌های گذشته در خصوص همکاری در زمینه آب برگزار کرده و سعی شده است که معضلات و مسائل آبی مشترک به سمت مذاکرات و توافقات حقوقی و فنی هدایت شده و از سیاسی شدن موضوع آب اجتناب شود.

رئیس شورای حکام مرکز منطقه‌ای آب شهری با تشریح اهداف این کنفرانس اضافه کرد: به عنوان رئیس شورای حکام مرکز منطقه‌ای آب شهری وابسته به یونسکو از وزرای آب ۱۶ کشور عضو شورای حکام مرکز دعوت می‌کنم در اجلاس آتی این شورا که به زودی با رویکرد همکاری‌های منطقه‌ای با هدف “آب محور توسعه و صلح” برگزار خواهد شد، حضور پیدا کرده و در عملیاتی کردن این موضوع مشارکت جدی داشته باشند.وی یادآور شد: براساس پیش‌بینی‌های انجام شده، جمعیت جهان در سال ۲۰۵۰ بالغ بر ۱ر۹ میلیارد نفر خواهد بود که از این تعداد جمعیت بسیاری در مناطق پرجمعیت و فاقد بهداشت و آب شرب مناسب زندگی خواهند کرد که حدود ۹۰ درصد از این افراد در آسیا و آفریقا هستند.

وزیر نیرو افزود: خوشبختانه در کشور ایران اقدامات مناسبی پس از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته به گونه‌ای که هم‌اکنون حدود ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۸۲ درصد جمعیت روستایی دسترسی به آب شرب سالم دارند و طی یک سال گذشته طرح‌های عظیم آبرسانی به بیش از ۱۰ هزار روستای ایران به صورت فوق العاده در حال اجرا است و در موضوع خدمات فاضلاب ۵۳ درصد جمعیت کشور، تقریبا معادل متوسط جهانی تحت پوشش خدمات فاضلاب هستند.

وی با بیان اینکه آب در کشور ایران از دیرباز دارای ارزش والایی بوده و ایرانیان در استفاده پایدار از منابع آب زیرزمینی از طریق احداث قنات پیشر‌و بوده‌اند، گفت: در حال حاضر هم اگرچه بروز خشکسالی‌ها شدت گرفته و این امر در پهنه سرزمین مشکلاتی را برای تأمین پایدار آب برای مصارف مختلف فراهم‌آورده، اما تلاش شده تا در سطح دولت جمهوری اسلامی ایران در قالب شورای عالی آب به ریاست رئیس جمهوری و تعدادی از وزرا، نمایندگان مجلس و خبرگان آب، سیاستگذاری و هماهنگی صورت بپذیرد تا با بهره‌گیری از دانش فنی و بومی، برنامه‌های سازگاری با کم آبی در سطح هر استان و هر حوضه آبریز با مشارکت تمام ذی‌نفعان تهیه و به اجرا گذاشته شود.

محرابیان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با برگزاری نشست‌های مشترک نسبت به تبادل تجربه در زمینه‌های مرتبط اقدام کند، گفت: امیدوارم کارشناسان و متخصصین آب، بهبود شرایط زندگی برای نسل فعلی و نسل‌های آتی را رقم زنند و همکاری‌های کشور‌های منطقه در این زمینه بیش از پیش گسترش یافته و مودت و دوستی بین کشور‌های منطقه پابرجا بماند. صلح و دنیای بدون جنگ برای همه ملت‌های دنیا آرزومندم.وی همچنین در دیدار با معاون رئیس جمهوری ترکمنستان بر توسعه و گسترش همکاری‌های دو کشور تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، وزیر نیرو در حاشیه دومین کنفرانس بین المللی آب برای توسعه پایدار، با “سردار بردی محمداف” معاون رئیس جمهوری ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد.

دو طرف در این دیدار با ابراز خرسندی از سطح همکاری‌های ایران و ترکمنستان، درباره گسترش همکاری‌ها در طولانی مدت تبادل نظر کردند.همچنین بررسی شیوه‌های همکاری‌ دو کشور در حوزه انرژی از محورهای مورد بحث در این نشست بود.

نسخه مناسب چاپ