فروش نفت بدون اطمینان از حصول منافع کشور انجام نمی شود
وزارت نفت اعلام کرد: با افزایش درآمدهای نفتی، دولت برای اولین بار در سال‌های اخیر برای اداره خود در ماه‌های نخست امسال از بانک مرکزی تنخواه نگرفته است.

به گزارش ایرنا، وزارت نفت دراطلاعیه ای افزود: کاهش یا افزایش حجم صادرات نفت کشور در بازه‌های زمانی گوناگون با توجه به شرایط بازار و میزان عرضه و تقاضای فصلی برای انواع خاص نفت خام مورد نیاز پالایشگران متغیر است.با توجه به شرایط بازار، استفاده از تکنیک‌های معاملاتی برای حفظ سهم بازار با رعایت صرفه و صلاح و منافع کشور انجام شده و با در نظر گرفتن تسهیلاتی در این زمینه در چارچوب ضوابط و مجوزهای لازم و حسب روال مرسوم امکان‌پذیر است. بدیهی است بدون اطمینان از حصول منافع کشور هیچ‌گاه فروش نفت انجام نخواهد شد.

این اطلاعیه تصریح کرد: در شرایط جنگ تمام‌عیار اقتصادی نظام استکبار علیه ایران، فروش و صادرات نفت کشور تحت شرایط خاص و با تلاش جهادگونه پرسنل خدوم این صنعت بدون یک روز تعطیلی انجام گرفته که ثمرات این تلاش در ماه‌های اخیر سبب تقویت بنیه اقتصادی دولت شده است و امروز از این حیث کشور نگرانی نداشته و در آرامش قرار دارد. با توجه به امکان سوءاستفاده دشمنان نمی‌توانیم هیچ یک از این تلاش‌های صورت گرفته و در حال انجام را به صورت عمومی بیان کنیم.

براساس اعلام وزارت نفت، میزان عرضه و تقاضای جهانی نفت خام با توجه به سیاست‌های کشورهای صادرکننده و واردکننده، میزان رشد اقتصادی و سایر عوامل متغیر فصلی، یک نسبت مشخص داشته و الزاما با کنار گذاشتن یک عرضه‌کننده از یک بازار خاص، این نسبت دچار تغییر فاحش نخواهد شد و صرفا جغرافیای بازار ممکن است تغییر کند.

جمهوری اسلامی ایران به مدد سال‌ها تجربه و تخصص و در اختیار داشتن پتانسیل کم‌نظیر لجستیکی، ضمن حضور در بازارهای سنتی و تامین نیاز مشتریان قدیمی خود، امکان حضور در هر جغرافیایی از بازار جهانی نفت را دارد؛ کما اینکه در چند ماه اخیر افزایش فروش نفت و میعانات در کنار افزایش قیمت، کسری سنگین بودجه ۱۴۰۰ را جبران کرده و دست دولت را در مدیریت بازار ملتهب ارز بازتر کرده است. چنانکه دولت برای اولین بار در سال‌های اخیر برای اداره خود در ماه‌های نخست سال از بانک مرکزی تنخواه نگرفته است.

از سوی دیگر، گروه ویتول به عنوان بزرگ ترین گروه تجاری مستقل نفت خام در جهان اعلام کرد: با توجه به نزدیک شدن انتخابات میان دوره ای آمریکا و نیاز برای کاهش قیمت نفت، واشنگتن احتمالا چشم خود را روی ورود بیشتر نفت ایران به بازار ببندد.

به گزارش فارس به نقل از بلومبرگ،ایران با وجود تحریم ها، صادرات نفت خود را امسال افزایش داده و اگر توافق جدیدی منعقد شود، صادرات نفت ایران ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت در روز افزایش خواهد یافت.

نسخه مناسب چاپ