کوتاه از سراسر جهان
 

معاون دبیرکل حزب الله: از حقوق لبنان در برابر اسرائیل محافظت می‌کنیم

فارس: معاون دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد که به محض تجاوز تل‌آویو به آب ها و نفت لبنان، این جنبش حاضر است نقش خود را در فشار و بازدارندگی در برابر صهیونیستها ایفا کند.نعیم قاسم گفت که این جنبش آماده است به رژیم صهیونیستی پاسخ دهد و با استفاده از ابزارهای مناسب از جمله زور، از حقوق لبنان حمایت کند. گفتنی است منابع خبری لبنان دو روز قبل اعلام کردند یک کشتی متعلق به رژیم صهیونیستی برای حفاری در میدان «کاریش» که در منطقه مورد مناقشه فلسطین اشغالی با لبنان قرار دارد، وارد این میدان شد.

سازمان ملل خواستار احترام به تمامی ادیان شد

ایسنا: سازمان ملل در واکنش به اهانت سخنگوی حزب حاکم هند به ساحت پیامبر اکرم (ص)، خواستار احترام گذاشتن به تمامی ادیان و تسامح و مدارا با آنها شد. استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در کنفرانسی مطبوعاتی در مقر این سازمان خاطرنشان کرد: ما قویأ بر لزوم احترام به تمامی ادیان تاکید می‌کنیم. گفتنی است اهانت سخنگوی حزب حاکم هند به ساحت نبی اکرم (ص) اعتراض و محکومیت کشورها و طرف‌های مختلف بین‌المللی را به همراه داشت و درپی افزایش اعتراضات به این اقدام حزب مذکور از تعلیق عضویت سخنگوی خود خبر داد.

گمانه‌زنی‌ها درخصوص استعفای پاپ

ایسنا: شایعاتی مبنی بر احتمال بازنشستگی پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان منتشر شده است. به نوشته روزنامه گاردین، در اوایل ماه مه هنگامی که پاپ فرانسیس ۸۵ ساله برای اولین بار با ویلچر در جمع مردم حاضر شد، حدس و گمانه‌زنی‌هایی درخصوص اینکه او احتمالا می‌خواهد مسیر بندیکت شانزدهم، رهبر سابق کاتولیک‌های جهان را طی کند، شروع شد. این گمانه‌زنی‌ها پس از تصمیم غیرعادی او برای برگزاری مجلس سنای پاپ به منظور انتصاب کاردینال‌های جدید که برخی از آن‌ها برای جانشینی پاپ واجد شرایط خواهند بود، شدت بیشتری گرفت. گفتنی است بندیکت شانزدهم به مدت هشت سال پاپ بود و در سال ۲۰۱۳ که اعلام بازنشستگی کرد، جهان را در شوک فرو برد.

اعلام وضعیت فوق‌العاده در آمریکا به دلیل کمبود برق

ایرنا: جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده به دلیل تهدید کمبود ظرفیت تولید برق برای مصرف کنندگان آمریکایی، وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد. وی در بیانیه‌ای گفت: من به دلیل تهدید به وجود ظرفیت تولید برق کافی برای پاسخگویی به تقاضای مورد انتظار مصرف کننده، وضعیت اضطراری اعلام می‌کنم. بایدن گفت مشکلات بازارهای انرژی ناشی از عملیات روسیه در اوکراین و همچنین تغییرات آب و هوایی دلیل این مشکل است.

ترامپ در یک نظرسنجی انتخاباتی از فرماندار فلوریدا شکست خورد

فارس: فرماندار جمهوریخواه ایالت فلوریدا در یک نظرسنجی برای نامزدی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری، دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق ایالات متحده را شکست داد. «ران دسنتیس» از شخصیت‌های نوظهور حزب جمهوری‌خواه آمریکا در تازه‌ترین نظرسنجی در ایالت «کلرادو»، ترامپ را شکست داد. دسنتیس ۷۱ درصد آرا را در مقابل ۶۷ درصد آرای ترامپ در نظرسنجی به دست آورد. روزنامه گاردین هم نوشت: نفوذ ترامپ بر حزب جمهوری‌خواه در حال از دست رفتن است.

سازمان ملل: سومالی با خطر قحطی روبرو است

مهر: همزمان با کاهش میزان بارندگی و شدت یافتن خشکسالی و همچنین افزایش سرسام آور قیمت های جهانی غذا، سازمان ملل از خطر بروز قحطی گسترده در کشور سومالی خبر داد. سازمان ملل اعلام کرد که تقریبا یک چهارم از هر یک میلیون نفر در کشور سومالی با گرسنگی شدید روبرو هستند چرا که خشکسالی رو به وخامت گذاشته و قیمت های جهانی غذا نیز صعود چشمگیر داشته اند. سازمان ملل تصریح کرد که حدود هفت میلیون سومالیایی یعنی نیمی از جمعیت این کشور با مرحله شدید ناامنی غذایی روبرو هستند.

رئیس جمهوری مکزیک دعوت بایدن را رد کرد

فارس: «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهوری مکزیک دعوت رئیس جمهوری آمریکا برای حضور در نشست سران قاره آمریکا در لس‌آنجلس را رد کرد و گفت در «نشست قاره آمریکا» که قرار است در لس‌آنجلس برگزار شود شرکت نخواهم کرد. اوبرادور خواستار حضور کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا نیز در این مراسم شده بود اما واشنگتن مخالفت کرده بود. آسوشیتدپرس نوشت، اقدام مکزیک به منزله ضربه‌ای به تلاش‌های آمریکا است که قصد دارد دولت‌های قاره آمریکا را برای رایزنی در خصوص بحران مهاجرت گرد هم بیاورد.

آزمایش موشک اتمی هند با برد ۴۰۰۰ کیلومتر

تسنیم: موشک بالستیک «آگنی-۴» با قابلیت حمل کلاهک اتمی تحت فرماندهی نیروهای راهبردی هند با موفقیت آزمایش شد. برد این موشک بالستیک ۴۰۰۰ کیلومتر است. وزارت دفاع هند در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که پرتاب موفقیت‌آمیز این موشک بالستیک در جزیره «عبدالکلام» در منطقه «اودیشا» با موفقیت انجام شد. وزارت دفاع هند اعلام کرد آزمایش موفقیت آمیز در پرتاب این موشک تاییدی بر قابلیت امنیتی هند و سیاست بازدارندگی دهلی نو است.

سازمان ملل: ۱۴ میلیون نفر در ترکیه سوء تغذیه دارند

فارس:تازه‌ترین گزارش برنامه جهانی غذای سازمان ملل از سوء تغذیه میلیون‌ها شهروند ترکیه‌ای حکایت دارد. یک رسانه ‌ترکیه‌ای با استناد به گزارش سازمان ملل متحد، به سوء تغذیه میلیون‌ها شهروند ترکیه‌ای اشاره کرد. به نوشته گذشته «دووار» بر اساس گزارش برنامه جهانی غذای سازمان ملل ، حدود ۸ر۱۴میلیون نفر از ۳ر۸۲ میلیون نفر شهروند ترکیه دچار سوء تغذیه هستند. در مقایسه با سه ماه قبل، ۴۱۰هزار نفر بیشتر در ترکیه دچار سوء تغذیه هستند، در حالی که نسبت به ماه گذشته ۶۰هزار نفر بیشتر نمی‌توانند غذای کافی مصرف کنند. داده‌ها نشان می دهد که ۱۷ درصد کودکان در ترکیه از «سوء تغذیه حاد» و شش درصد دیگر از «سوء تغذیه مزمن» رنج می برند.چندی قبل، پلیس ضدشورش ترکیه ده‌ها معترض را که برای شرکت در تظاهرات اول ماه مه علیه مشکلات اقتصادی ناشی از تورم شدید تلاش می‌کردند خود را به میدان تقسیم استانبول برسانند، بازداشت کرد.

نسخه مناسب چاپ