انفجار در وزارتخانه امر به معروف و نهی از منکر طالبان افغانستان با ۴ کشته
سرویس خارجی: منابع از وقوع انفجاری مهیب در پایتخت افغانستان و در وزارتخانه «امر به معروف و نهی از منکر» طالبان با چهار کشته و شماری زخمی خبر دادند.

به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، انفجاری مهیب در وزارتخانه «امر به معروف و نهی از منکر»طالبان در حوزه چهارم امنیتی کابل، این شهر را لرزه درآورد. این شبکه خبری سپس اعلام کرد : در این انفجار چهار تن کشته و شمار دیگری زخمی شده اند. پلیس کابل نیز در این خصوص اعلام کرد: انفجار ناشی از مواد منفجره جاسازی شده در این مکان بوده است. هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است.

در این حال، رئیس هیات کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان با اشاره به بحران انسانی جاری در این کشور تصریح کرد : مهار این بحران بدون بسیج کامل جامعه جهانی ممکن نیست.«ایلوی فیلیون» افزود: همه روزه مردم زیادی را در کابل می‌بینم که برای بدست آوردن پول جهت تهیه غذا، وسایل خانه خود را می‌فروشند.

وی با تاکید بر اینکه عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی افغانستان میلیون‌ها نفر را در این کشور به فقر می‌کشاند، خواستار همکاری همه‌جانبه جامعه جهانی برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن بحران جاری این کشور شد.رئیس هیات صلیب سرخ در افغانستان تصریح کرد: ما نمی‌توانیم چنین بحرانی را بدون بسیج کامل جامعه بین‌الملل مهار کنیم.

همزمان، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان در بیانیه ای از کشورهای کمک کننده خواست تا پیش از فرارسیدن زمستان سه میلیارد دلار به افغانستان کمک کنند.در این بیانیه تاکید شده است : دهه‌ها درگیری، شرایط اقتصادی و افزایش قیمت مواد غذایی، سبب سوء تغذیه میلیون‌ها خانواده در افغانستان شده است.پیش از این صندوق کودکان سازمان ملل گفته بود تنها یک سوم پروژه‌های بشردوستانه‌اش تامین مالی می‌شوند.

در چنین شرایطی، معاون دبیرکل شورای امنیت ملی روسیه در سخنانی خاطرنشان کرد : اتفاقات افغانستان باید برای کشورهایی که کورکورانه به آمریکا اعتماد می‌کنند، درس خوبی باشد. «راشید نورگالیف» افزود: آمریکایی‌ها افغانستان را ترک کردند و مشکلاتی که درست کرده بودند را به جا گذاشتند تا خود افغانستانی‌ها و کشورهای منطقه آنها را حل کنند ، الان افغانستان و این کشورها باید این بار سنگین را به دوش بکشند.

از طرفی، وزیر امور خارجه آلمان نیز در سفر به «اسلام‌آباد» نسبت به یک بحران انسانی در افغانستان هشدار داد و گفت: نفوذ ما در وقایع و تحولات داخلی افغانستان بسیار محدود است و به خود طالبان بستگی دارد که تصمیمات منطقی در راستای منافع اقتصادی خود بگیرند، اما آن‌ها در حال حاضر چنین کاری نمی‌کنند.

«آنالنا بربوک» در کنفرانس خبری مشترک با همتای پاکستانی خود با اظهار اینکه طالبان در مسیر اشتباه حرکت می‌کند، تاکید کرد: تا زمانی که طالبان به این مسیر ادامه دهد، زمینه عادی‌سازی روابط با آن‌ها وجود ندارد.وی افزود: این تقصیر مردم افغانستان نیست که دولتشان توسط طالبان سرنگون شد. وزیر خارجه آلمان ادامه داد: برلین و اسلام‌آباد ترتیبی اتخاذ کرده‌اند تا پناهجویان افغان از طریق پاکستان به آلمان منتقل شوند. به گفته وی تاکنون ۱۴ هزار شهروند افغان که در خطر قرار داشتند به آلمان سفر کرده‌اند.

نسخه مناسب چاپ