مالکی: بحران عراق بی‌ارتباط با اسرائیل نیست
سرویس خارجی:نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه بحران عراق بی ارتباط با رژیم صهیونیستی نیست، تاکید کرد که امروز نامزد فراکسیون بزرگ‌ترین پارلمان باید مامور تشکیل دولت جدید شود.نوری مالکی در خصوص تحولات سیاسی کشورش تصریح کرد که امروز، نامزد بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمان، باید به عنوان نخست‌وزیر، مامور تشکیل دولت جدید شود.مالکی همچنین اعلام کرد که بغداد تلاش کشورهای خارجی برای دخالت در روند انتخاب نخست‌وزیر را رد می‌کند.مالکی همچنین بر ضرورت احترام به قانون اساسی و خواست مردم تأکید کرد و گفت: مخالفت با چارچوب قانون اساسی، آتش جهنم را به روی این کشور می گشاید و اراده رأی‌دهندگان را مصادره و راه عریض و طویلی برای دخالت‌های خارجی در امور داخلی باز می‌کند.نخست وزیر عراق تصریح کرد که اقدام هر مسئولی در معطل نگاه داشتن قوانین موجود در قانون اساسی به بهانه فشارها، کاری بی‌توجیه است و عذری ندارد.مالکی اظهار داشت: کسی که دچار این توهم شد که از داعش به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف خود استفاده کند،‌ برایش عکس این مساله ثابت شد و خطر داعش تنها محدود به سوریه و عراق نمی‌شود.
در این حال،نماینده پارلمان عراق از فراکسیون ائتلاف دولت قانون، تصریح کرد که این ائتلاف از رئیس جمهوری عراق می‌خواهد، نوری مالکی را مکلف به تشکیل دولت جدید کند.«خالد الاسدی»، نماینده پارلمان عراق از فراکسیون ائتلاف دولت قانون تصریح کرد که قانون اساسی عراق اختیار تمدید مدت مکلف کردن نامزد مورد نظر برای تشکیل دولت جدید را نداده و این مدت در قانون اساسی عراق محدود و مشخص شده است.
الاسدی در ادامه افزود: به همین منظور از رئیس جمهوری عراق انتظار می‌رود که به چارچوب‌های قانونی پایبند باشد و نامزد مورد نظر برای تصدی پست نخست وزیری را به تشکیل دولت جدید مکلف کند و این شخص براساس اطلاعات موجود نامزد دولت قانون است.وی خاطر نشان کرد که نامزد ائتلاف دولت قانون برای تصدی پست نخست وزیری کسی جز نوری مالکی نیست و عدم موافقت یا موافقت جریان‌ها و گروه‌های سیاسی با نامزدی وی با حضور یا عدم حضور آنها در دولت آینده و نه از راه‌های دیگر امکان پذیر است.
ایجاد کریدور هوایی
روسیه برای ارسال سلاح به عراق و به منظور حمایت از این کشور در مقابله با تروریسم کریدور هوایی میان روسیه و عراق ایجاد می‌کند. عراق طی روزهای گذشته در راستای اجرای قرارداد سلاح میان خود و مسکو مقادیری سلاح از روسیه تحویل گرفت .«ایگور کوروچنکو»، سردبیر مجله دفاع ملی روسیه در خصوص این معامله اعلام کرد: روسیه با عراق روابط خوبی دارد و به خاطر حمایت از آن مقابل داعش به این کشور سلاح می‌فروشد.
تحولات میدانی
در پی اعلام حمایت نوری مالکی از مبارزه پیشمرگه‌‌ها علیه داعش، این نیروهای کرد به پیشروی‌هایی در موصل با پشتیبانی نیروی هوایی عراق دست یافتند. در همین حال کاخ سفید از حمایت مالکی از پیشمرگه‌ها استقبال کرده است. در کرکوک نیز تا اطلاع ثانوی و بنا به دلیل امنیتی مقررات منع آمد و شد اعلام شده است.منابع اعلام کردند که درگیری‌های شدیدی در چندین منطقه و روستاهای وابسته به شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق در جریان است و توپخانه‌های نیروهای پیشمرگه و هلی‌کوپترها و جنگنده‌های ارتش عراق گروه‌های وابسته به داعش را هدف قرار می‌دهند.صدای انفجارها در روستاهای الساده، بعویزه و بعشیقه که در فاصله چند کیلومتری از مرکز موصل قرار دارند، شنیده می‌شود.در همین حال نیروی هوایی ارتش عراق ناحیه القیاره و همچنین سنجار را هدف قرار می‌دهند.
هلکر حکمت، سخنگوی رسمی وزارت پیشمرگه‌ها اعلام کرده است: این درگیری‌ها در چند مرحله صورت می‌گیرد. روز گذشته مرحله نخست پایان یافت و ما مرحله دوم را آغاز کرده‌ایم و در آینده‌ نزدیک خبرهای خوبی در این خصوص اعلام می‌کنیم.
از سوی دیگر، مرکز اطلاع رسانی ملی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای هوایی ارتش تجمع‌های اعضای داعش در منطقه سنجار را هدف قرار دادند که بر اثر آن ۲۸۲ تن از اعضای داعش کشته و زخمی شدند. در همین حال،مرکز ملی اطلاع‌رسانی عراق از کشته و زخمی شدن ۲۸۲ عضو گروه تروریستی و تکفیری داعش در حمله هوایی ارتش به شهر سنجار در استان نینوا خبر داد. حملات جنگنده‌های ارتش عراق به مواضع گروهک تکفیری داعش نیز، دست کم ۱۳۰ کشته بر جای گذاشت.
در این حال، یک منبع آگاه در موصل اعلام کرد: ابو جعفر السبعاوی وزیر دارایی دولت اسلامی عراق و شام با ۱۶ میلیارد دینار به مکان نامعلومی گریخته است.این منبع بیان کرد: گروهک داعش یک میلیارد دینار برای فردی که جعفر السبعاوی را بازداشت و تحویل دهد در نظر گرفته است.
در چنین شرایطی،تروریست‌های داعش در عراق استفاده از تونل‌های محرمانه که صدام آن‌ها را ایجاد کرده بود آغاز کردند تا به بغداد نزدیک شوند.
در همین حال،شورای امنیت اقدامات داعش علیه اقلیت‌ها در عراق را به شدت محکوم و اعلام کرد که این اقدامات احتمالا جنایت علیه بشریت به شمار می‌آیند. شورای امنیت بر حمایت خود از دولت عراق برای مقابله با تهدیدهای تروریستی تاکید کرده و از تمام گروه‌های تروریستی در عراق خواست تا برای تحکیم وحدت ملی عمل کنند .شورای امنیت با بیان اینکه داعش مناطق گسترده‌ای را از سوریه و عراق تحت تصرف خود درآورده است تاکید کرد: این گروه فقط تهدیدی برای این دو کشور به شمار نمی‌آید بلکه تهدیدی علیه صلح، امنیت و ثبات منطقه‌ محسوب می‌شود.
در این حال،یک منبع امنیتی در استان نینوا اعلام کرد که گروه تروریستی داعش ۴۰۰ زن ایزدی را در منطقه سنجار در این استان ربوده و مردان آنها را نیز به قتل رسانده است.این منبع که خواست نامش فاش نشود افزود: تروریست های داعش این زنان را در پایگاه های خود و برای آنچه به زعم خود جهاد نکاح می نامند تقسیم کرده اند. همچنین صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) از کشته شدن ۴۰ کودک عراقی از اقلیت ایزدی‌ها در شمال عراق در جریان حملات تکفیری‌های داعش خبر داد.در بیانیه یونیسف آمده است: طبق گزارش‌های رسمی که به دست سازمان ملل رسیده است، این کودکان از اقلیت ایزدی در شمال عراق به دلیل تبعات خشونت، آوارگی و کم شدن آب بدن کشته شده‌اند.
در این حال،هلال احمر عراق از اقدام گروه تروریستی داعش در ربودن دهها تن از زنان طایفه ایزدی و مسیحی برای فروش آنها خبر داد.محمد الخزاعی،سخنگوی سازمان هلال احمر عراق گفت: عناصر داعش زنان مسیحی و ایزدی را با هدف فروش در بازارهای برده، ربوده‌اند.به گزارش العالم، وی با محکوم کردن این اقدامات جنایتکارانه این گروه تأکید کرد: این گروه، دهها تن از زنان ترکمان، ایزدی و مسیحی را در فرودگاه تلعفر نگهداری می‌کند و مردان آنان را نیز به قتل رسانده است.
از طرفی،سفیر ایران در بغداد اعلام کرده که تهران آمادگی دارد به آوارگان مسیحی عراقی که در پی حملات داعش وادار به کوچ اجباری از خانه‌های خود شده‌اند کمک کند.
در همین حال احمد طیب، شیخ الازهر اقدامات جنایتکارانه علیه شهروندان عراقی با هر دین و آیینی که باشد، محکوم و تاکید کرد که باید روحیه تسامح در عراق اشاعه یابد .
خبر دیگر اینکه،منابع خبری گزارش دادند که افراد مسلح ناشناس به قبر صدام که در منطقه العوجه در جنوب تکریت قرار دارد، حمله کرده و آن را آتش زدند.این در حالی است که پیشتر اخبار تایید نشده‌ای مبنی بر انتقال جسد صدام توسط نزدیکانش به مکانی ناشناس منتشر شده بود که این اقدام از هراس حمله به این قبر صورت گرفته است.

نسخه مناسب چاپ