نگاه هفته
* غزه این هفته نیز آماج حملات ددمنشانه رژیم صهیونیستی بود و گفته می‌شود شمار شهدا و مجروحان این تجاوز ضدبشری طی ۳۰ روز جنگ از ۱۱ هزار تن فراتر رفته است. البته از دو روز قبل آتش‌بس ۷۲ ساعته آغاز شده و این امیدواری وجود دارد که این آتش‌بس که با نظارت مصر برقرار شده، تداوم داشته باشد. گفته می‌شود اسرائیل با برخی شروط مقاومت فلسطین از جمله پایان محاصره غزه و آزادی اسرا موافقت کرده است. این هفته همچنین کشورهای مختلف جهان شاهد تظاهرات گسترده ضدصهیونیستی بود و از جمله در واشنگتن دهها هزار نفر مقابل کاخ سفید شعارهای ضداسرائیلی سردادند.
* بحران عراق این هفته هم ادامه یافت. در آخرین تحول تروریست‌های داعش پس از عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگه از برخی مناطق شمال به آنجا مسلط شدند و دست به جنایات تازه‌ای زد. تروریست‌ها پس از محاصره کامل منطقه‌ای ایزدی‌نشین سنجار آب را به روی ساکنان این شهر بستند که براساس اعلام سازمان‌های جهانی، دهها کودک از تشنگی جان باختند. در همین حال اخباری نیز از آغاز کشتار گروهی ایزدی‌ها در سنجار و مناطق اطراف آن منتشر شده است. در این حال، نیروهای پیشمرگه با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش عراق به مواضع داعش در موصل حمله کردند و گفته می‌شود که درگیری‌های سنگینی میان تروریست‌ها و نظامیان کرد در ناحیة عشقیه روی داده و تروریست‌ها متحمل هزینه‌های سنگینی شدند.
* لبنان این هفته بخاطر نفوذ داعش به بخش‌هایی از آن ناآرام شد. پس از آنکه نیروهای امنیتی لبنان یک فرمانده گروهک تروریستی جبهه النصره را در منطقه «عرسال» واقع در مرز سوریه دستگیر کردند، اعضای این گروه به همراه داعش که به تازگی به لبنان نیز نفوذ کرده است، با نیروهای لبنانی در عرسال درگیر شدند که در پی آن ۱۶ نیروی ارتش لبنان کشته شدند. البته ارتش بلافاصله دست به کار شد و کنترل عرسال را به دست گرفت اما زد و خوردها همچنان ادامه دارد. شورای امنیت نیز در بیانیه‌ای این حمله تروریست‌ها به ارتش لبنان را محکوم کرد.
* ارتش سوریه که به نظر می‌رسد از زمان خروج شمار زیادی از اعضای داعش از این کشور و استقرار در عراق، توانش را بازیافته است، این هفته ضربه سنگینی به تروریست‌ها زد و در یک عملیات در حومه حلب حدود ۲۰۰ تروریست را به هلاکت رساند. ارتش سوریه همچنین مرز لبنان را که تروریست‌های داعش در آن مستقر شده‌اند بمباران کرد و گفته می‌شود تروریست‌ها در این منطقه زمینگیر شده‌اند چون از هر دو طرف لبنان و سوریه هدف حمله قرارگرفته‌اند.
* تنش بین روسیه و اوکراین این هفته نیز ادامه یافت و دامنه تحولات، اروپا و روسیه را بیش از پیش در مقابل هم قرار داد.
در همین رابطه، روسیه در واکنش به تحریم غرب تصمیم به استقرار سامانه موشکی اسکندر گرفت. از طرفی، مسکو رزمایشی را در نزدیکی مرز اوکراین با بیش از ۱۰۰ جنگنده برگزار کرد.
در چنین شرایطی، دبیرکل ناتو خواستار تهیه برنامه دفاعی جدید علیه روسیه از سوی کشورهای عضو شد.
از طرفی روسیه در واکنش به تحریم‌های اعمال شده از سوی غرب اعلام کرد که قصد دارد عبور پروازهای اروپایی از آسمان «سیبری» را محدود یا ممنوع کند.
* تنش‌ها در این هفته در لیبی ادامه داشت. بعد از تصرف فرودگاه «طرابلس» شبه نظامیان مسلح توانستند پادگان‌های ارتش را نیز به تصرف خود درآورند. همزمان با بالا گرفتن درگیری‌ها در شهرهای مختلف لیبی از جمله طرابلس و بنخازی بسیاری از سفارتخانه‌ها مانند آمریکا، انگلیس و ترکیه تعطیل شدند. این تنش‌ها تا جایی پیش رفت که وزیر خارجه لیبی از جامعه بین‌الملل تقاضای کمک کرد. در این میان، «صالح عیسی» نیز به عنوان رئیس پارلمان انتخاب شد.
* ادامه اختلاف نظر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، وزیر خارجه آمریکا را برآن داشت تا در گفت‌وگو با کاندیداهای مذکور از آنها بخواهد در زمینه بازرسی کل آرا به توافق برسند و بر تشکیل دولت وفاق ملی اتفاق نظر داشته باشند.
خبر دیگر این که ، یک سرباز افغان چهارنظامی خارجی شامل یک ژنرال دو ستاره ارتش آمریکا، یک فرمانده ایتالیایی و دو نظامی دیگر آمریکایی را در یک دانشگاه دفاعی در غرب کابل به قتل رساند. در همین حال، یک عامل انتحاری به بهانه تبریک عید فطر در دیدار با پسرعمومی حامدکرزی، رئیس جمهوری افغانستان، وی را به قتل رساند.
* موج سرکوب هواداران اخوان توسط ارتش مصر این هفته هم ادامه یافت و پلیس این کشور به معترضان علیه سیاست‌های موسی حمله کردند. در این حمله ۳ تن کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند. در این حال، عبدالفتاح‌الیسی در چرخش موضعی آشکار اعلام کرد که اعضای اخوان می‌توانند در کنار ملت مصر حضور داشته باشند. این در حالی است که رئیس جمهوری مصر پیشتر اعلام کرده بود که اخوان جایی در مصر ندارد.
* بحران در روابط اسلام‌آباد ـ کابل به اوج خود رسیده است.
در همین رابطه مقامات پاکستانی خواستار کنترل بیشتر دولت افغانستان به نقاط مرزی شده و اعلام کرده که اگر کابل اقدامات لازم برای مهار تروریست‌ها را انجام ندهد، ارتش پاکستان دست به کار خواهد شد. از طرفی تروریست‌ها نماینده حزب تحریک انصاف پاکستان را ترور کردند. این در حالی است که «محمدعلی فتاد» به عنوان وزیردفاع پاکستان انتخاب شد.
* ابوبکر البغدادی خلیفه خودخوانده داعش در صفحه اینترنتی خود اعلام کرد که این گروه قصد حمله به کویت را دارد تا از این طریق با نیروهای آمریکایی درگیر شود و با این کشور تسویه حساب کند. این در حالی است که داعش پیشتر هم اعلام کرده بود که به خاک کویت حمله خواهد کرد.
سرویس خارجی

نسخه مناسب چاپ