وزیر اقتصاد: بسته کنترل تورم برای امسال در حال اصلاح نهایی است
 

بنابر تاکید رئیس جمهوری، وزارتخانه های اقتصاد و صنعت و همچنین بانک مرکزی مکلف شدند برای ماه باقیمانده امسال نسبت به تهیه و تدوین بسته کنترل تورم اقدام کنند که تاکنون با برگزاری جلساتی این بسته آماده و به رئیس جمهوری ارائه شده و در حال اصلاح نهایی است و به محض اینکه اصلاحات نهایی اعمال شود، به شکل رسمی رونمایی خواهد شد.

سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی دیروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در گفتگو با خبرنگاران ضمن اعلام این مطلب گفت: از ابتدا مصوبه ستاد اقتصادی دولت این بوده است تا زمانی که اجرای آزمایشی کالابرگ به پایان نرسیده و نتایج آن محرز نشده است، اجرای رسمی آن را در کل کشور کلید نزنیم. به همین جهت در برخی از استان‌ها کار پیش رفته و پیشرفت کار خوب بوده است. البته در برخی از استان‌ها هم ایراداتی وجود داشت که ناچار شدیم به لحاظ فنی برخی نقاط ضعف را اصلاح کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با دستور رئیس جمهوری تمام کسانی که مشمول دریافت یارانه نبودند اما خود را مستحق دریافت یارانه می‌دانستند، به صورت علی الحساب به حساب آنها یارانه نقدی واریز و مسدود شده است.

البته اگر افرادی هستند که اعتراض کردند اما پول علی الحساب به حساب‌های آن‌ها واریز نشده است، مجدداً مراجعه کنند.

وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی یک ماه فرصت دارد تا بررسی‌های خود را در مورد معترضین به عدم دریافت یارانه نهایی کند.

وزیر اقتصاد در مورد طرح جلوگیری از گرانی‌ها گفت: در ابعاد مختلف فشار هزینه‌ای به اقتصاد ایران در دو ماه اخیر وارد شده است.

هم به جهت مصوباتی که هزینه تولید را افزایش داد و هم به جهت افزایش قیمت‌های بین‌المللی که موجب شد بسیاری از کالاهای بین‌المللی به ویژه کالاهای اساسی سفره مردم با قیمت بیشتری از خارج خریداری و مواد اولیه گران شود.

وی در مورد اقدامات برخی نانوایی‌ها در فروش آرد به فانتزی‌ها و شیرینی فروشی‌ها گفت: کنترل وضعیت عرضه آرد و نان در کشور بر عهده وزارت جهاد و وزارت کشور است که رصد روزانه در این خصوص دارند و متاسفانه در این موضوع با تخلفات حداقلی مواجه هستیم که به جمع کثیری از فعالان آرد و نان تعمیم پیدا می‌کند.

خاندوزی عنوان کرد: ما با یک اقلیت مواجه هستیم. البته اطلاعات تمام کارتخوان های نانوایی‌های کشور را از طریق بانک مرکزی اخذ کرده و مورد بررسی قرار دادیم.

در کمتر از یک درصد تراکنش‌های نانوایی‌ها دچار مشکل هستیم اما این افراد مبلغ بالایی را جابجا می‌کنند.از این رو ستادی به صورت هوشمند در حال رصد این موضوع است و به طور مشخص با شماره کارت و شماره ملی که سوء استفاده می‌کند یا نانوایی‌هایی که نان کمتری نسبت به آردی که دریافت می‌کنند، عرضه می کنند، برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در پاسخ به نامه یک دانش آموز یزدی گفت: ایران اسلامی با عنایت پروردگار و با کمک و تلاش همه فرزندان هوشیار و سخت کوش این مرز و بوم شاهد آینده ای درخشان و پر از موفقیت خواهد بود.

به گزارش شادا، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن قدردانی از ابراز محبت یگانه میرجلیلی نوشته است: انشاء الله در اولین سفر پیش رو به استان یزد در صورت فراهم بودن شرایط با شما دیدار خواهم کرد.

یگانه میرجلیلی دانش آموز یزدی چندی قبل در نامه ای به وزیر اقتصاد نوشته بود: با عرض سلام، امیدوارم حضور عزیز شما سالم باشد و خداوند شما را در پناه قرآن حفظ فرماید، چنانچه سرتان می گیرد منزل ما تشریف بیاورید و با قدوم خود منزل مان را روشن کنید.

نامه وزیر اقتصاد در سالروز ولادت باسعادت حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر توسط محمد دهقان منشادی مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد به این دانش آموز اهداء شد.

خبر دیگر اینکه دبیر شورای عالی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم اعلام کرد: در اجرای ماده (۹) آیین‌نامه اجرایی ماده (۱۴) الحاقی قانون مبارزه با پولشویی مبنی بر تهیه فهرست اشخاص با خطر بالا از منظر پولشویی و تامین مالی تروریسم به منظور اتخاذ رویکرد مبتنی بر ریسک و تعیین خطر ارباب‌رجوع در تعاملات کاری با اشخاص مشمول، اولین نسخه از فهرست مزبور توسط مرکز اطلاعات مالی به اشخاص مشمول موضوع ماده (۵) و (۶) قانون مبارزه با پولشویی ابلاغ شد.

به گزارش شادا، این فهرست که به تفکیک اشخاص حقیقی و حقوقی با همکاری برخی نهادهای ذیربط تهیه و گردآوری شده است، در بستر سامانه گزارش معاملات مشکوک در دسترس اشخاص مشمول قرار دارد و انتظار می‌رود بر اساس تبصره (۱) ماده مذکور، همه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی، در تکمیل و بروزرسانی اطلاعات مورد نیاز در انجام این مهم با مرکز اطلاعات مالی همکاری کنند.

شایان ذکر است: برابر ماده (۶) آیین‌نامه مورد نظر، نحوه همکاری نهادهای ذیربط و ذینفع در قالب گزارش آسیب‌شناسی و تهدیدهای پولشویی و تامین مالی تروریسم که سالانه توسط مرکز اطلاعات مالی در اختیار روسای قوای سه‌گانه و همچنین دفتر مقام معظم رهبری قرار می‌گیرد، منعکس خواهد شد

اوجی: وضعیت فروش نفت ایران خوب است

وزیر نفت هم وضعیت فروش نفت و فرآورده‌های نفتی ایران را خوب توصیف کرد.

به گزارش ایرنا، جواد اوجی این مطلب را در حاشیه جلسه هیأت دولت در پاسخ به سوالات خبرنگاران اعلام کرد. وی در هفته‌های گذشته هم با اشاره به برنامه وزارت نفت برای شناسایی بازارها و مشتریان جدید نفت کشورمان گفته بود ایران نفت خود را به قیمت خوبی می‌فروشد.

نسخه مناسب چاپ