بانک جهانی: رشد اقتصادی ایران به ۷/۳ درصد افزایش می‌یابد
بانک جهانی با اصلاح پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایران طی سال جاری میلادی اعلام کرد: اقتصاد ایران در این سال ۷ر۳ درصد رشد می‌کند که بالاتر از متوسط رشد اقتصادی جهان طی این سال خواهد بود.

به گزارش ایرنا، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به دورنمای اقتصادی جهان پیش‌بینی خود را از رشد اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی به ۹ر۲ درصد کاهش داد و نوشت: حمله روسیه به اوکراین به همراه تبعات ناشی از شیوع کرونا باعث شده است تا رشد اقتصادی جهان کند شود و وارد دوره‌ای از رشد ضعیف و تورم بالا در جهان شویم.

بانک جهانی در گزارش جدید خود در حالی رشد ۹ر۲ درصدی را برای اقتصاد جهان طی امسال پیش‌بینی کرد که در گزارش ماه ژانویه خود پیش‌بینی کرده بود اقتصاد جهان طی این سال ۱ر۴ درصد رشد کند. اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ با کاهش محدودیت‌های کرونایی توانسته بود به رشد قابل توجه ۷ر۵ درصدی دست یابد.

بر اساس این گزارش، افت رشد اقتصاد جهان در اثر جنگ اوکراین، کاهش سرمایه‌گذاری‌ها و اختلال در تجارت طی سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ هم ادامه خواهد یافت.همچنین پیش‌بینی شده است درآمد سرانه کشورهای درحال‌ توسعه طی سال ۲۰۲۲ پنج درصد کمتر از دوران پیش از کرونا باشد.

کشورهای توسعه ‌یافته که سال ۲۰۲۱ رشد اقتصادی ۱ر۵ درصدی را تجربه کرده بودند در سال جاری میلادی فقط ۶ر۲ درصد رشد را تجربه خواهند کرد. این رقم در سال ۲۰۲۳ هم بیشتر از ۲ر۲ درصد نخواهد بود. رشد اقتصادی کشورهای درحال‌توسعه هم که در سال میلادی گذشته ۶ر۶ درصد گزارش‌شده بود طی امسال به ۴ر۳ درصد کاهش خواهد یافت.

همچنین رشد اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۲۲ به کمتر از نصف خواهد رسید، درحالی‌که اقتصاد آمریکا طی سال ۲۰۲۱ رشد ۷ر۵ درصدی را تجربه کرده بود، در سال ۲۰۲۲ رشدی بهتر از ۵ر۲ درصد نخواهد داشت.

رشد اقتصادی منطقه یورو هم از ۴ر۵ درصد در سال گذشته میلادی به ۵ر۲ درصد طی امسال کاهش خواهد یافت.همچنین چین در سال ۲۰۲۱ رشد اقتصادی ۱ر۸ درصدی داشت که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ با رشد ۳ر۴ درصدی مواجه شود.

رشد اقتصادی روسیه هم با وجود افزایش قیمت نفت، از ۷ر۴ درصد در سال گذشته میلادی به منفی ۹ر۸ درصد طی امسال می‌رسد اما رشد اقتصادی ژاپن برای امسال ۷ر۱ درصد، ترکیه ۳ر۲ درصد و هند ۸ر۶ درصد پیش‌بینی شده است.

بانک جهانی در ادامه گزارش خود پیش‌بینی کرده است رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه از ۴ر۳ درصد در سال گذشته میلادی به ۳ر۵ درصد در سال جاری میلادی برسد. خاورمیانه برخلاف سایر مناطق جهان در سال ۲۰۲۲ با افزایش رشد اقتصادی نسبت به سال قبل از آن مواجه خواهد شد که علت آن افزایش قابل توجه قیمت انرژی اعلام ‌شده است.

در همین حال، این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی خود را از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۲ اصلاح‌کرده و درحالی‌که پیشتر رشد اقتصادی ۴ر۲ درصدی را برای اقتصاد ایران طی این سال پیش‌بینی کرده بود در گزارش جدید خود انتظار دارد رشد اقتصادی ایران طی سال جاری میلادی به ۷ر۳ درصد برسد که ۳ر۱ درصد بیشتر از رقم پیش‌بینی شده در گزارش ماه ژانویه است. در عین‌ حال رشد اقتصادی ۷ر۳ درصدی ایران کمتر از رقم ۱ر۴ درصدی است که به‌ عنوان رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ برآورد شده است.

بانک جهانی در گزارش خود نوشته است: انتظار می‌رود اقتصاد ایران تحت تأثیر رنگ باختن کرونا و قیمت‌های بالای نفت به رشد ۷ر۳ درصدی در سال ۲۰۲۲ برسد، البته چالش‌های حل‌نشده ساختاری و سرمایه‌گذاری ضعیف، پتانسیل رشد اقتصادی در ایران را محدود کرده‌اند.

نسخه مناسب چاپ