نشست چهار جانبه همکاری ترانزیتی ایران ، عمان ، ترکمنستان و ازبکستان
محمد جواد ظریف در سخنرانی خود در نشست چهار جانبه همکاری‌های ترانزیتی کشورهای ایران‌، عمان ، ترکمنستان و ازبکستان که در مسقط برگزار شد، خاطرنشان کرد:تجارت جهانی و مبادله کالا در سطح منطقه ای و بین المللی روز به روز در حال افزایش است و ایجاد یک دالان ترانزیتی قابل اعتماد برای حمل و نقل منظم کالا و مسافر میان بنادر خلیج فارس و دریای عمان و کشورهای آسیای میانه امری لازم و ضروری است.

وی افزود: خوشبختانه امروز با اجرایی شدن توافق نامه ترانزیت موسوم به عشق آباد آغازی مبارک برای افزایش همکاری‌های عملیاتی میان کشورهای عضو موافقتنامه خواهد بود.

وزیر خارجه گفت: بدون شک نگاه ما به کریدورهای تجاری حمل و نقل باید به عنوان ابزار توسعه و تجارت باشد هرچند دراین سال‌ها مسیری که امروز به عنوان نقشه راه همکاری حمل و نقلی انتخاب نموده ایم به عنوان سرمایه از یاد رفته بود، ولی با توجه به نقش کلیدی مسیر ترانزیتی مذکور می‌توانیم با احیاء آن یک بزرگراه اصلی ترانزیتی در منطقه را خلق نمائیم و با ایجاد زمینه های توسعه در مناطق پیرامونی این مسیر ترانزیتی ، زمینه گسترش افراط و تروریسم ناشی از فقر را کاهش دهیم.

دکتر ظریف در ادامه اظهار داشت : این منطقه با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود همواره مسیری با اهمیت در زمینه حمل و نقل در طول تاریخ مطرح بوده است. با رشد صنایع مختلف در شاخه های مختلف اقتصادی و شکل گیری اقتصاد جهانی، نیاز به حمل ونقل و استفاده از صنعت لجستیک روز به روز بیشتر می‌شود. موقعیت جغرافیایی و بی نظیر و استراتژیک کشورهای عضو موافقتنامه به عنوان نقطه ای کلیدی در کریدورهای تجاری بین المللی در صورت حسن توجه و برنامه ریزی مناسب مزایای قابل توجهی را از طریق ترانزیت کالا برای کشورهای عضو به ارمغان خواهد آورد.

وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن شبکه گسترده حمل و نقل و ناوگان کارآمد و مناسب و دارابودن مرزهای خشکی و دریایی با ۱۵ کشور منطقه و وجود منابع عظیم زیرزمینی در حمل و نقل ترانزیت کالا درمنطقه جایگاه ویژه ای دارد.

دکتر ظریف با اشاره به این که منطقه ترانزیتی که برای آن گرد هم آمده ایم از سه فرصت استثنایی استفاده از سود ناشی از افزایش حجم تجارت و معاملات میان اروپا و آسیا ، نقش آفرینی در حمل و نقل دریایی و نیاز منطقه به بنادر چند وجهی برخوردار است، گفت: در کنار فرصت‌های بیان شده‌، برخورداری از یک زیرساخت قوی و کارآمد در زمینه حمل و نقل و لجستیک اجتناب‌ناپذیراست.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با عنایت به قرار گرفتن در قلب کریدور‌های تجاری می‌تواند نقش ویژه ای در ارائه خدمات جریان کالای ترانزیت از کشورهای حاشیه خلیج فارس به آسیای میانه ایفاء نماید.

این فرصت می تواند به عنوان مبنایی برای جایگزینی درآمدهای عاید از ذخایر نفتی برای کشورهای عضو هم نگریسته شود. نشست چهار‌جانبه ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان برای آغاز به کار خط ترانزیت جنوب به شمال از مسیر ایران برای انتقال کالا، در مسقط برگزار شد.

گفتنی است: وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران ، عمان ، ازبکستان و ترکمنستان در پایان نشست مسقط بر تصمیم خود برای اجرایی کردن پروژه ایجاد یک مسیر ترانزیتی حمل و نقل کالا و مسافر در خدمت به توسعه اقتصادی در کشورهای چهار گانه تاکید کردند.

رایزنی ظریف با وزرای خارجه عمان، ازبکستان و ترکمنستان

دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست چهارجانبه همکاری‌های ترانزیتی وزرای خارجه کشورهای ایران ، عمان‌، ترکمنستان و ازبکستان دیدار‌های دو جانبه‌ای با وزرای خارجه این سه کشور داشت‌.

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با یوسف بن علوی ، وزیر مشاور در امور خارجه عمان با آرزوی سلامتی برای سلطان قابوس که اکنون برای مداوا در خارج از عمان بسر می برد، از برگزاری این نشست چهار جانبه از سوی دولت عمان قدردانی کرد و با اشاره به نقش استثنایی و قرار گرفتن کشورمان در قلب کریدورهای تجاری ابراز امیدواری کرد این بزرگراه ترانزیتی بتواند در ارائه خدمات انتقال کالا از کشورهای خلیج فارس و آسیای میانه نقش مهم خود را در توسعه منطقه ایفاء نماید.

وزیران خارجه ایران و عمان همچنین در این دیدار با تاکید بر وجود روحیه تعامل و همکاری فیمابین دو کشور که از الزامات برادری وهمسایگی نشات گرفته است ، ابراز امیدواری نمودند همکاری‌های دو کشور در جهت ارتقاء و گسترش همه جانبه مناسبات توسعه یابد.

وزیر امور خارجه کشورمان و وزیر امور خارجه جمهوری ازبکستان هم در حاشیه نشست مسقط با یکدیگر دیدار و زمینه‌های ارتقاء روابط دو کشور با توجه به مشترکات فرهنگی فیمابین و همچنین ظرفیت‌های موجود برای گسترش روابط را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش ایسنا، وزرای خارجه دو کشور با تأکید بر دیدگاه رؤسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان در جریان دیدار سال گذشته خود در حاشیه اجلاس شانگهای بر ضرورت ارتقاء همکاری ها در حوزه های مختلف تأکید کرده و دیدار مقام های عالیرتبه دو کشور در فرصت های مختلف را زمینه ساز فعال سازی هر چه بیشتر روابط دانستند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار اولویت دولت دکتر روحانی در گسترش همکاری ها با کشورهای همسایه را مورد تأکید قرار داد.

دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و محمد بردی‌اف، وزیر خارجه جمهوری ترکمنستان در حاشیه نشست چهار جانبه ترانزیتی در مسقط با یکدیگر دیدار و موضوعات مهم مطرح در روابط دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. به گزارش ایسنا، دو طرف با تاکید بر مشترکات فرهنگی، تاریخی و همسایگی دو کشور بر ضرورت گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف تاکید کردند.

همکاری در زمینه موضوعات انسانی از جمله تبادل زندانیان، همکاری‌ها در حوزه ترانزیت، حمل و نقل و راه‌آهن و هم‌چنین توسعه و بهبود امکانات مواصلاتی و مرزی میان دو کشور برای تسهیل در انتقال کالا و هم‌چنین توسعه مناطق مرزی دو کشور از جمله مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.

نسخه مناسب چاپ