هشدار سازمان ملل درباره فاجعه غذایی در جهان درصورت ادامه جنگ اوکراین
سرویس خارجی: سازمان ملل متحد هشدار داد اگر صادرات غلات از روسیه و اوکراین بیشتر کاهش یابد، میلیون ها نفر ممکن است گرسنه بمانند.
بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، در سال جاری به دلیل درگیری در اوکراین و تأثیر آن بر صادرات غلات و کود، بیش از ۱۸۱ میلیون نفر در ۴۱ کشور جهان با کمبود شدید مواد غذایی مواجه خواهند شد. سازمان ملل متحد با بیان اینکه غذا هرگز نباید لوکس باشد و این یک حق اساسی بشر است اعلام کرد:‌ این بحران ممکن است به سرعت به یک فاجعه غذایی با ابعاد جهانی تبدیل شود. به گفته سازمان ملل، اگر صادرات مواد غذایی از روسیه و اوکراین همچنان کاهش یابد، انتظار می رود در سال ۲۰۲۳، ۱۹ میلیون نفر دیگر در سطح جهان با سوء تغذیه مزمن مواجه شوند. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل هم گفت: بحران غذایی امسال به دلیل عدم دسترسی است و سال آینده ممکن است کمبود غذا باشد. وی افزود: تعداد افرادی که به شدت دچار ناامنی غذایی هستند در دو سال گذشته دو برابر شده است. در این حال وزارت امور خارجه روسیه درباره وقوع درگیری نظامی مستقیم با غرب در صورت تداوم حملات سایبری هشدار داد. در این بیانیه آمده است برخی زیرساخت‌های حیاتی و نهادهای دولتی روسیه مورد خرابکاری سایبری قرار گرفته‌اند و انگشت اتهام را نیز به سمت آمریکا و اوکراین نشانه می‌رود.
وزارت امور خارجه روسیه هشدار داد: مطمئن باشید روسیه اقدامات تهاجمی را بدون پاسخ نمی‌گذارد. در خبری دیگر معاون رئیس اطلاعات نظامی اوکراین گفت کی‌یف در حال شکست در مقابل روسیه در خطوط مقدم است و اکنون برای دور نگه داشتن روسیه تقریباً تنها به سلاح‌های غرب متکی است. «وادیم اسکیبیتسکی» اظهار داشت: خطوط مقدم اکنون جایی است که آینده را تعیین می‌کند و ما از نظر توپخانه‌ای در حال شکست هستیم. وی افزود: اکنون همه چیز به آنچه غرب به ما می‌دهد بستگی دارد.

نسخه مناسب چاپ