امروز در تاریخ
درگذشت اسکندر مقدونی
بنا به نوشته اکثر مورخان، اسکندر مقدونی ۱۱ ژوئن سال ۳۲۳ پیش از میلاد، در ۳۲ سالگی در بابل درگذشت. وی که از همدان و از طریق شوش به بابل رفته بود، در این شهر دچارعارضه تب شد و از دنیا رفت. مورخان برای مرگ زودرس اسکندر نیز سه علت ذکر کرده‌اند. گروهی از آنان مرگ او را نتیجه بیماری مالاریا که در سفر هند به آن دچار شده بود قلمداد کرده، دسته‌ای دیگر نوشته‌اند که کاساندر قائم‌قام او در مقدونیه نوعی زهر فرستاده بود تا آشپز اسکندر که از دوستانش بود در غذای او بریزد و اسکندر با خوردن این غذا ظرف چند روز درگذشت و گروه دیگر مرگ او را نتیجه تب روده نوشته‌اند که از همدان به آن مبتلا شده بود.

سیبویه ایرانی که برای زبان عربی، قواعد دستور زبان نوشت
ژوئن سال ۸۴۰ میلادی، سیبویه ایرانی کار صرف و نحو دستور زبان عربی را به اتمام رساند و قواعد آن را در رساله «الکتاب» تألیف کرد. تا آن زمان، زبان عربی صرف و نحو مدون (دستور زبان) نداشت و کار سیبویه ایرانی خدمت بزرگی به همه اعراب به‌شمار می‌آید. سیبویه که با این اقدام، از تاریخ لقب «نحوی» گرفته است، در ایالت فارس به دنیا آمده بود.

«توماس مان» داستان نگار و منتقد فرهنگی ـ اجتماعی
«توماس مان» داستان‌نگار، رساله‌نویس، مقاله‌نگار، مفسر و منتقد فرهنگی ـ اجتماعی بنام آلمانی است که در ژوئن ۱۸۷۵ در لوبک به دنیا آمد و ۸۰ سال عمر کرد و در آگوست سال ۱۹۵۵ در زوریخ درگذشت. «مان» کار نوشتن را از مجله‌نویسی آغازکرد. وی اشخاص داستان‌های خود را از میان بورژواها انتخاب کرده که دچار برخورد عقیدتی و تضاد روانی با گذشته و حال و هنر و ادبیات بودند.

نبرد ۶ روزه اعراب و اسرائیل
۱۳ ژوئن ۱۹۶۷، پیشنهاد مسکو به شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر مجازات اسرائیل و تخلیه اراضی متصرفه، رد شد. ارتش اسرائیل پنجم ژوئن ۱۹۶۷ به پایگاه های هوایی مصر حمله کرده بود که مقدمه جنگ شش روزه اسرائیل با اعراب به‌شمار می‌آید. این جنگ دهم ژوئن عملا پایان یافته بود. جنگ شش روزه با شبیخون ۱۹۷ هواپیمای اسرائیلی به پایگاه‌های هوایی مصر آغاز شده بود.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ