کشته شدن ۶ غیرنظامی افغان در حمله تروریستی به اتوبوسی در کابل
سرویس خارجی: وقوع انفجاری در شرق شهر «کابل» که به گفته برخی منابع یک اتوبوس مسافربری را هدف قرار داده بود، به کشته شدن دست کم شش غیرنظامی و زخمی شدن شماری دیگر منجر شد.

منابع آگاه از وقوع انفجاری در یک دستگاه اتوبوس مسافربری در شهر کابل، پایتخت افغانستان خبر دادند. به گفته آنها، در این انفجار شش غیرنظامی افغان کشته و شماری نیز زخمی شدند که حال برخی از مجروحان وخیم گزارش شده است. خبرگزاری «اسپوتنیک» نیز در گزارشی کشته شدن شش غیرنظامی در این انفجار تروریستی را تایید کرد.

همچنین «خالد خدران» سخنگوی پلیس طالبان در کابل نیز وقوع این انفجار را تایید کرد و گفت: انفجار در منطقه چهاراهی «بتخاک» در حوزه دوازدهم شهر کابل روی داد. تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت وقوع این انفجار را بر عهده نگرفته است.

از طرفی، همزمان با این حمله تروریستی، چند انفجار دیگر در مسیر خودروهای نظامی طالبان در مناطق مختلف این کشور نیز روی داد که براثر آن چهار غیرنظامی زخمی شدند. رسانه‌های افغانستان در این رابطه از وقوع سه انفجار در ولایت‌های «قندوز»، «بدخشان» و «کنر» خبر دادند. بر اساس گزارش ها، اولین انفجار در محله کهنه ‌فروشی?ها در سرای صرافی، شهر «قندوز» روی داد که براثر آن چهار غیرنظامی زخمی شدند. «عبیدالله عابدی»، سخنگوی فرماندهی امنیتی طالبان در «قندوز» وقوع انفجار در مرکز این ولایت را تأیید کرد.از سویی، یک دستگاه خودروی نظامی طالبان در «فیض آباد»، مرکز ولایت «بدخشان» نیز هدف حمله قرار گرفت. این خودرو در منطقه‌ «کری» در بزرگراه در شهر «فیض‌آباد»، هدف انفجار بمب کنار جاده ای قرار گرفت. «معزالدین احمدی»، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در «بدخشان» درباره جزئیات این انفجار گفت که این انفجار ناشی از بمب کنارجاده‌ای بوده که بر اثر آن کسی آسیب ندیده است. همچنین انفجاری دیگر در ولایت «کنر» در شرق افغانستان گزارش شد و بر اثر آن یک خودروی نظامی طالبان در این ولایت مورد حمله قرار گرفت.مسئولان محلی طالبان تاکنون وقوع این انفجار را تأیید نکرده اند و درباره‌ نوع و تلفات احتمالی ناشی از آن جزئیاتی در دست نیست. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجارهای همزمان را برعهده نگرفته است.در چنین شرایطی، گروه طالبان در افغانستان اعلام کرد که حداقل هشت عضو داعش در شمال شرق این کشور را از پا درآورده و سه تن دیگر را نیز اسیر کرده است. «ذبیح الله مجاهد»، سخنگوی طالبان این عملیات را تأیید کرد و گفت: نیروهای ویژه «اداره کل اطلاعات» (نام جدید سازمان اطلاعات افغانستان) به پایگاه شبه نظامیان حمله کردند. وی افزود: طی درگیری‌های شدید با تروریست ها، هشت عضو داعش از جمله یکی از سرکرده های مهم این گروه به نام «یونس ازبکستانی» کشته شدند.در این حال، منابع محلی در ولایت «تخار» اعلام کردند که در نتیجه‌ درگیری داخلی میان دو گروه از اعضای طالبان در شهر «تالقان»، مرکز این ولایت، پنج غیرنظامی کشته شده‌اند. یک منبع محلی به رسانه ها گفت : این درگیری در کوچه «کلفگانی‌ها» واقع در شهر «تالقان» روی داد.

به‌گفته‌ این منبع، در نتیجه‌ این درگیری، افزون بر کشته شدن پنج غیرنظامی، یک سرای چوب‌فروشی نیز در منطقه آتش گرفته است. در همین حال، یک منبع دیگر گفت که نیروهای استخبارات طالبان در این منطقه در تلاش بازداشت «مولوی قدیر حامی»، یکی از اعضای این گروه بودند که با مقاومت نیروهای طرفدار وی مواجه شده‌اند.

نسخه مناسب چاپ