چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز دوشنبه ۲۴ خردادماه ۱۳۶۱ (برابر با ۲۱ شعبان ۱۴۰۲، ۱۴ ژوئن ۱۹۸۲) نقل شده است
امام: راهی که صدام به ما میدهد، راه جنگ با اسرائیل نیست، راهی است که نجات خودش را در آن می‌یابد
در پی برگزاری سمینار مدیریت سیاسی ایدئولژیک و دوائر سیاسی ایدئولژیک نیروی دریائی، صبح دیروز ناخدا افضلی فرمانده نیروی دریائی و حجت‌الاسلام محمد علی‌الهی مدیر سیاسی ایدئولژیک این نیرو و سرپرستان دوائر این اداره در پایگاه‌های دریائی و گروه کثیری از پرسنل نیروی دریائی در حسینیه جماران با امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بنیانگزار جمهوری اسلامی دیدار کردند.
در این دیدار که نمایندگان نهضت‌های آزادیبخش جهان، وزیر ارشاد اسلامی و گروهی از مدیران و کارکنان وزارت ارشاد اسلامی نیز حضور داشتند، پس از سخنان وزیر ارشاد اسلامی و فرمانده نیروی دریائی، امام امت و مراد محرومین جهان بیانات مهم و مبسوطی بدین شرح ایراد فرمودند:
… آتش‌بسی که صدام میگوید، آتش‌بسی است که دنبالش آتش میگشاید. راهی که صدام میخواهد بما بدهد، راهی است که نجات خودش را در آن راه مییابد. نه راه میخواهد برای اسرائیل بدهد. این، طرفین قضیه را ملاحظه کرده است که اگر ما قبول کنیم، پس مصالحه واقع شده است و صدامی‌ها نجات پیدا کردند. و اگر قبول نکنیم، پس معلوم میشود که ما نمیخواهیم جهاد کنیم، نمیخواهیم با اسرائیل جنگ کنیم و…

اسرائیل ۶۰۰ هزار فلسطینی و لبنانی را بی‌خانمان کرد
بگزارش واحد مرکزی خبر بنقل از یونایتدپرس از بیروت، آتش‌بس لبنان دیروز با بمباران بخش مرکزی بیروت توسط جنگنده‌های رژیم صهیونیستی یکبار دیگر نقض شد. این هواپیماها بخشهای مسکونی و مناطق اطراف فرودگاه بین‌المللی بیروت را بمباران کردند.
یک سخنگوی «ساف» گفت: آیا این آتش‌بس است که آنها تمام اطراف ما را بمباران می‌کنند؟
با این همه هیچکدام از دو طرف رسماً اعلام نکرده‌اند که آتش‌بس نقض شده است.
بیروت ـ ۱۳ ژوئن ـ خبرگزاری امارات عربی متحده ـ یک نماینده‌ی صلیب سرخ جهانی در لبنان گفته است در هجوم اسرائیل به لبنان ۶۰۰ هزار تن بی‌خانمان شده‌اند.
این سخنگو گفت که تنها ۲۰۰ هزار پناهنده از شهر صیدا وجود دارند. در این شهر ۱۵۰۰ غیرنظامی کشته و دو برابر این عده زخمی شده‌اند.

فهد، شاه عربستان شد
بگزارش خبرگزاریها، شاه خالد دیروز در سن ۶۹ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت. دربار سعودی با انتشار بیانیه‌ کوتاهی ضمن انتشار این خبر بدون هیچ‌گونه توضیحی اعلام کرد که فهد بن عبدالعزیز جانشین شاه خالد شده است.
خالدبن عبدالعزیز در سن ۶۲ سالگی در سال ۱۳۵۴ شمسی در پی کشته شدن برادرش ملک فیصل که بدست یکی از اعضای خانواده سعودی به قتل رسید، زمام امور در عربستان را بدست گرفت و بر تخت سلطنت نشست و بلافاصله بعد از بدست گرفتن قدرت، فهد برادر خود را به عنوان ولیعهد عربستان سعودی معرفی کرد و خود پست نخست‌وزیری را بعهده گرفت خالد بعد از ۷ ماه کابینه خود را ترمیم کرد ولی در ترمیم فقط چند پست جابجا شد و از تغییرات اساسی خبری نبود.

قهرمان جهان به زانو درآمد
سرانجام پس از ۴ سال دیشب توپ دوازدهمین دوره مسابقات جهانی فوتبال در «بارسلون» اسپانیا بحرکت درآمد و تیمهای آرژانتین مدافع جهانی و بلژیک نایب قهرمان جام ملتهای اروپا به دیدار باهم شتافتند. این دیدار در حالی برگزار شد که میلیونها طرفدار فوتبال از تلویزیون به تماشای مسابقه نشستند و برای اولین‌بار طی ۶ دوره گذشته جام جهانی که مسابقات افتتاحیه مساوی تمام شد، توپ از دروازه گذشت و بلژیک پیروز از زمین خارج شد.
آرژانتین دارنده عنوان جهانی مسابقات سال ۱۹۷۸ در دیدار با بلژیک از آن تیم قهرمان در حد کمتری ظاهر شد و سرانجام نیز در مقابل حریف اروپایی خود زانو زد و سر تسلیم فرود آورد.

code

نسخه مناسب چاپ