مهاجرت بازیکنان فوتبال ایران‎ به لیگ‌های عربی!
 

جام‌ جهانی فوتبال، فرصتی است تا بازیکنان در بازار نقل و انتقالات به لیگ‌ها و تیم‌های معتبر بپیوندند؛ اما نه فقط شاهد این اتفاق برای ملی پوشان کشورمان در جام جهانی – ۲۰۱۴ نبودیم، بلکه لژیونرها و بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران شاغل در لیگ های اروپایی به تیم‌های عربی پیوستند!

دو انتقال مهم در چند روز گذشته، رخ داده است. اشکان دژآگه به تیم «العربی» قطر پیوست و رضا قوچان نژاد، سر از تیم «الکویت» درآورد. این انتقال‎ ها، بی تردید توجیه اقتصادی دارند. چونکه حضور در تیم های عربی، همواره پول های میلیاردی را نصیب بازیکنان ایرانی کرده است. اکنون این پرسش در ذهن دوستداران فوتبال ایرانی خطور کرده است که دستاورد جام جهانی برای فوتبال ما، چه بوده است؟

سال‎ های گذشته به خاطر درخشش بازیکنان خود در جام ملت‌های آسیا و جام‌های جهانی، آنان را رهسپار بوندس لیگا و لیگ برتر انگلستان کردیم. زمانی که فوتبال ما، شهرت کمتری نسبت به امروز داشت، بازیکنانی چون مهدی مهدوی کیا، کریم باقری، علی دایی، داریوش یزدانی، سیروس دین محمدی، علی موسوی، علیرضا منصوریان، خداداد عزیزی، رسول خطیبی، مهدی پاشازاده و … در بوندس لیگا و لیگ های اروپایی توپ می زدند.

آندرانیک تیموریان به لیگ برتر انگلیس رفت؛ بازیکنان ما در بدترین حالت در لیگ های اتریش و بلژیک توپ زدند. آنهم در شرایطی که از

لیگ‎ های به مراتب ضعیف‎ تر به لیگ‌های صاحبنام می پیوستند.

حال جریان چیست که بازیکنان لیگ برتری و بوندس لیگایی ما به لیگ‌های بسیار ضعیف‎ عربی می پیوندند؟ اگر چه نمی‌توان از توجیه اقتصادی این نقل و انتقالات چشم پوشی کرد، ولی این اتفاقات به لحاظ حرفه ‎ای، توجیه‌پذیر نیست.

دژآگه با وجود اینکه خودش و مدیر برنامه هایش از تیم های لیگ برتری و بوندس لیگایی پیشنهاد داشتند، راهی تیم العربی شد! قوچان نژاد که روند صعودی خوبی را طی می‎کرد و از لیگ بلژیک به لیگ انگلستان پیوسته بود و انتظار می‎ رفت که این روند ادامه داشته باشد و به یک تیم لیگ برتری انگلیس بپیوندد، ناگهان از تیم «الکویت» سر درآورد! راستی، جریان چیست که بهترین بازیکن کشورمان در جام جهانی و کسی که یک تنه تیم ملی فوتبال ایران را به جام جهانی رساند، سر از لیگ کویت درآورده است؟

سید جلال حسینی به تیم «الاهلی» ‌پیوست. مهرداد پولادی و احسان حاج صفی که قرار بود، پس از جام جهانی به فوتبال انگلستان منتقل ‎ شوند، خبری از انتقالشان نیست و بعید به نظر می رسد که به تیمی بروند که در فوتبال دنیا، جزو تیم های برتر و صاحب نام باشد.

این انتقالات به تیم های حاشیه خلیج همیشه فارس، اتفاق خوبی برای فوتبال ایران نیست و نوعی پسرفت محسوب می‎شود.

نسخه مناسب چاپ