‎بیشترین مبتلایان به تالاسمی در سیستان و بلوچستان زندگی می‌کنند
زاهدان ـ خبرنگار اطلاعات: مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: بالاترین آمار بیماران مبتلا به تالاسمی در کشور با ۳ هزار و ۳۰۰ نفر بیمار ماژور، مربوط به این استان است که سالانه نیازمند حدود ۸۰ هزار واحد خون هستند و این در حالی است که به همت مردم نوعدوست سالانه فقط ۶۰ هزار واحد خون دریافت می‌شود‏‎.

رضا عباسی در نشست خبری اظهار داشت: نیاز سازمان سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان ۱۴۰ هزار واحد است و در نتیجه با ۸۰ هزار واحد کمبود خون روبروست که آن را از استان‌های همجوار تامین می‌کند‏‎.

‎وی عمده مشکلات بیماران تالاسمی را ازدواج‌های فامیلی، عقدهای بدون مشاوره و عدم شرکت در کلاس‌های توجیهی قبل از ازدواج دانست و گفت: سازمان انتقال خون ایران از نظر سلامت خون در دنیا بی‌نظیر است و در زمینه‌‌های آزمایشگاهی با استانداردهای اروپا و آمریکا برابری می‌کند‏‎.

‎مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: آمار بالای تصادفات جاده ای، شیوع بالای مرگ و میر مادران، دیالیزی‌ها، هموفیلی‌ها و با عنایت به جمعیت بالای استان و تامین خون و فرآورده خونی ۵ مرکز درمانی و ۵مرکز جراحی محدود، اکنون مهمترین چالش این سازمان تهیه خون و فرآورده‌های خونی سالم و کافی برای نیازمندان به آن است که بیشترین خون مورد نیاز بیماران از سوی سازمان انتقال خون استان و کمبود آن به وسیله شبکه ملی خونرسانی تامین می‌شود‏‎.

‎وی اظهار داشت: پیشگیری و مشاوره‌های قبل از ازدواج مهمترین موضوع در زمینه جلوگیری از تالاسمی است زیرا هم اینک حدود ۶۵ درصد خون سیستان و بلوچستان صرف این بیماران می‌شود‏‎.

‎عباسی گفت: پزشکان خانواده در مراکز روستایی باید علاوه بر کار درمان، در زمینه آموزش و فرهنگ سازی اقدام و جمعیت را رصد و کنترل کنند و در زمینه آزمایش‌های ژنتیک نیز مشاوره‌های لازم را انجام دهند‏‎.

نسخه مناسب چاپ