اخبار مجلس
شناسایی مقصران علل ریزش ساختمان متروپل در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از بررسی علل ریزش ساختمان متروپل آبادان خبر داد و تاکید کرد که بخشی از قصور ریزش ساختمان به لحاظ نظارت عالیه متوجه وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی و منطقه آزاد اروند بوده اما به لحاظ اجرا و عدم توجه به تذکرات نظام مهندسی، شهرداری مقصر است.

عبدالجلال ایری در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت :رعایت اصول فنی و مهندسی ساختمان هم باید توسط مالکان ساختمان مورد توجه قرار می‌گرفت؛ اما اصولی فنی در این ساختمان که دارای سه مالک یعنی شهرداری، آب و فاضلاب و مالک حقیقی بود در نظر گرفته نشده بود. متاسفانه بخشی از ساختمان متروپل بدون پروانه و ناظر نظام مهندسی ساخته شده بود. پس از یک سال پروانه برای سه طبقه توسط شهرداری صادر شده است و درنهایت با پیگیری های وزارت راه و شهرسازی، ساختمان در این مرحله به نظام مهندسی ارجاع می‌شود.

کشت محصولات کشاورزی خوراکی با آبهای آلوده

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی با انتقاد از عدم پاسخگویی مناسب و مستند دستگاه‌های مربوطه به مکاتبات کمیسیون درباره آبیاری اراضی کشاورزی با آب‌های غیرمتعارف گفت: مقرر شد دستگاه‌ها ظرف مدت ۱۰روز آینده گزارش مکتوب از این موضوع در تمامی استان‌ها ارائه کنند.

علی خضریان در گفتگو با ایسنا افزود: جلسه کمیسیون درباره کشت محصولات کشاورزی خوراکی با آبهای آلوده در کلانشهرها با حضور مدیران دستگاه‌های ذیربط تشکیل شد.وی ادامه داد: کشت محصولات کشاورزی با آب‌های غیر متعارف روز به روز رشد می‌کند و به مصیبتی در کلانشهرها تبدیل شده است اما متاسفانه دستگاه‌های متولی از جریان حاکم بر مصرف آب و مواد خوراکی بی اطلاع هستند.در این جلسه قرار بر این بود که دستگاه‌های مربوطه از وزارتخانه‌های بهداشت، نیرو، کشاورزی، کشور و سازمان‌های استاندارد و حفاظت از محیط زیست گزارش مکتوب از میزان مصرف آب‌های آلوده در اراضی کشاورزی در سراسر کشور و کلانشهرها ارائه کنند.

در نشست قبل گزارش قابل دفاعی از دستگاه‌ها ارائه نشد و تناقض آماری داشته‌ایم.خضریان با بیان اینکه دستگاه‌های ذیربط هنوز نمی‌دانند چه میزان از سطح کشت در کشور با پساب آبیاری می‌شود، اظهار داشت: طبق گزارش‌های ارائه شده در استان تهران ۲۳۵هکتار از اراضی زیر کشت با آب غیر متعارف آبیاری می‌شود. وزارت جهاد کشاورزی از آبیاری ۲۶هزار هکتار اراضی با آب‌های غیر متعارف خبر می‌دهد این در حالی است که وزارت بهداشت این آمار را ۱۹هزار هکتار می‌داند. به هر حال کشت هر محصولی با این آب‌ها سلامتی جامعه را به خطر می‌اندازد؛ چه مصرف کننده چه کشاورزی که از این آب استفاده می‌کند.

توضیحات درباره حقوق بازنشستگان قانع کننده نبود

محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس و عضو کمیسیون امورداخلی و شوراها در صفحه شخصی خود در توییتر، نوشت:«جلسه‌ غیر علنی با حضور وزیر تعاون‌، کار و رفاه‌ اجتماعی درباره ‎حقوق‌ بازنشستگان برای نمایندگان قانع کننده نبود.با تاکید نمایندگان، پرداخت‌ حقوق‌ بازنشستگان باید طبق میزان‌ پرداختی‌ آنها به‌صندوق در زمان اشتغال‌ باشد؛در غیر این‌صورت مجلس درخواست ابطال می دهد و آن‌را ازطریق‌ قانون پیگیری‌ خواهد کرد‏.

نسخه مناسب چاپ