مراکز پایش آلایندگی زیست محیطی راه اندازی می شود
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از راه‌اندازی مراکز پالایش آلاینده زیست محیطی با همکاری شهرداری‌ها و شوراها تا پایان سال خبر داد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست بنا دارد از ظرفیت موجود در شوراها و شهرداری‌ها برای پایش آلایندگی زیست محیطی استفاده کند.

معصومه ابتکار در دومین اجلاس سراسری مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها در دوره چهارم که روز گذشته برگزار شد گفت: طبق توافقنامه و موافقت‌نامه امضا شدن بین سازمان محیط زیست و مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کشور، تا پایان سال مراکز پایش راه‌اندازی خواهد شد. او ادامه داد: هدف این مراکز سنجش و اندازه‌گیری آلاینده‌های محیط زیست است.

به گفته ابتکار، یک مرکز پایش در مشهد راه‌اندازی شده ضمن اینکه در تهران نیز مرکزی باعنوان مرکز مهار داریم که قرار است بازنگری ای در این مرکز صورت گیرد .

میزان آلودگی آب، هوا و غذا در تهران

رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران هم در این مراسم با بیان این که موضوع سلامت در ۳۰ سال گذشته مورد غفلت واقع شده است، آماری تکاندهنده از آلودگی آب، هوا و غذا در پایتخت ارائه کرد.

وی با اشاره به انجام مطالعاتی که در حوزه سلامت در کمیسیون انجام شده است،افزود: آلودگی آب، هوا و غذا نخستین موردی بود که مشخص شد.

آمارها نشان می دهد در شهر تهران سالانه ۲۴۰۰ مورد مرگ بر اثر آلودگی هوا، ۴۵۰۰ مورد بستری و ۲۵۰۰ مورد بستری بیمار قلبی در ارتباط با آلودگی هوا انجام می‌گیرد.

حافظی با بیان این که در مطالعات ما مشخص شد سوختی که توسط پتروشیمی‌ها تحت عنوان بنزین تولید می‌شود بیش از حد استاندارد بنزن دارد، تاکید کرد: علاوه بر این خودروهای ما استاندارد نبود و ما این موارد را مطالبه کردیم.اکنون چند ماه است که خودروسازها شروع به تولید خودرو با موتور استاندارد کرده‌اند.

وی همچنین به گزارش‌هایی درباره آلودگی مواد غذایی اشاره کرد و گفت: مصرف پیاز در کشور ما زیاد است اما نیترات که ماده‌ای سرطان زاست در پیاز پنج برابر میزان استاندارد وجود دارد.

یکی از مشکلاتی که ما داشتیم این بود که با محصولات آلوده چه کار کنیم؟ اکنون موضوع بارکدگذاری را دنبال می‌کنیم تا از محل تولید محصول بارکدگذاری و مشخص شود در کدام مرحله آلودگی رخ می‌دهد.

حافظی با اشاره به مشاهده مواردی از آلودگی آب به نیترات گفت: نمونه گیری از آب منازل نشان می‌دهد نیترات در برخی مواقع بسیار زیاد است. استانداردهای بین المللی میزان نیترات در آب را زیر ۲۰ PPM اعلام کرده‌اند که میزان آن بهتر است زیر ۱۰PPMباشد.

این در حالی است که استاندارد ملی ما ۴۵ PPM‌است و در یکی از مناطق حتی به ۴۸ PPM رسیده بود.رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به مسائل زیست محیطی مطرح در مورد دریاچه ارومیه تاکید کرد: دریاچه ارومیه حاصل ۲۰ سال خطای اقتصادی ماست. زمین‌های کشاورزی اطراف دریاچه از ۱۵۸ هزار هکتار به ۷۰۰ هزار هکتار رسیده‌اند.

سدسازی‌ها راه ورود آب را بسته و حجم بسیار زیاد خاک ، شن و ماسه گردش طبیعی آب را مانع شده‌اند.

شرایط به گونه‌ای است که نگرانیم مبادا ریزگرد نمکی کشور را تهدید کند.وی همچنین با بیان این که روغن پالم صنعتی است و نباید در مواد غذایی مصرف شود، یادآور شد: در سال ۸۵ طی تحقیقاتی متوجه شدیم میزان اسیدهای چرب به نام اسیدهای ترانس در محصولات غذایی بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است که استاندارد آن زیر ۱۰ درصد است در نتیجه تکلیف شد کارخانه‌ها در یک مقطع یکساله میزان اسید چرب را کاهش دهند که این اتفاق افتاد.

وی با بیان این که در روغن پالم اسید ترانس بین ۴۵ تا ۵۰ درصد است و جز در مواردی مانند پنیر پیتزا نباید استفاده شود، گفت: به عنوان نمایندگان مردم درخواست کردیم که این موضوع مورد بررسی قرار گیرد و نظارت‌های لازم اتفاق افتد تا اگر جایی تخلف رخ می‌دهد اطلاع رسانی شود و دستگاه‌های نظارتی هم به این موضوع ورود کنند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری همچنین تاکید کرد: حوزه ما خدماتی و اجتماعی است و نباید به هیچ عنوان به آن رنگ و بوی سیاسی بدهیم.

وی افزود: در بحث فضای سبز هم ، حفظ باغات مهم و این موضوع از ایجاد فضای سبز جدید مهمتر است.

همانطور که ما میراث فرهنگی داریم باید میراث طبیعی را هم ثبت کنیم تا کسی حق تخریب و ورود به آن را نداشته باشد. ما در شهر رنگ سبز ایجاد کرده‌ایم اما ارزش خاصی ندارد.

نسخه مناسب چاپ