جنبش مقاومت اسلامی «نجبا» : قدردان حمایت های ایران از عراق برای شکست داعش هستیم
سرویس خارجی: دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی «نجبا» عراق به مناسبت سالروز صدور فتوای جهاد کفایی آیت الله العظمی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان این کشور و تأسیس الحشد الشعبی برای مقابله با هجوم تروریست های تکفیری، در بیانیه‌ای ازحمایت‌های بی دریغ جمهوری اسلامی ایران از عراق برای شکست داعش قدردانی کرد.

شیخ «اکرم الکعبی» در پیامی ضمن تبریک سالروز صدور فتوای جهاد کفایی و تأسیس بسیج مردمی (الحشد الشعبی) طی بیانیه‌ای، از کمک ها و حمایت های همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از عراق در مبارزه با داعش قدردانی و بر ادامه مبارزه با تروریسم تأکید کرد. در این بیانیه آمده است: در این روز خجسته، نقشه قدرت‌های بزرگ با صرف هزینه‌های هنگفت و حمایت‌های متنوع از گروه‌های تروریستی به‌منظور اشغال، تجزیه و نسل‌کشی فرزندان عراق، به شکست انجامید. وی افزوده است: فتوای جهاد کفایی مرجع عالیقدر عراق و تاسیس الحشد الشعبی به همراه کمک ها و ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در کنار عراق طی جنگ علیه تروریسم، تمامی تلاش داعشی ها را ناکام گذاشت.

شیخ «اکرم الکعبی» در ادامه با بیان اینکه این دستاورد ارزشمند حاوی پیام مهمی برای دنیاست، افزود: جهانیان بدانند که قهرمانان غیور عراقی همیشه در برابر امواج تروریسم که ساخته و پرداخته آمریکا و صهیونیسم است خواهند ایستاد و سپری در مقابل نیروهای تاریکی و تکفیری‌ها خواهند بود.

همزمان، سخنگوی ائتلاف پارلمانی «الفتح» عراق نیز در سالروز تأسیس سازمان الحشد الشعبی عراق از جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان به دلیل حمایت از عراق در مبارزه با تروریسم قدردانی کرد.«احمد الاسدی» همچنین با بیان اینکه الحشد الشعبی خط قرمزی است که قابل مذاکره سیاسی نیست، گفت: پس از فتوای آیت الله العظمی سیستانی، میلیونها عراقی برای جلوگیری از پیشروی داعش، به الحشد الشعبی پیوستند.

همچنین «سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی هشتمین سالروز صدور فتوای جهاد کفایی از سوی مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق را گرامی داشت. وی در این پیام گفت: این فتوا علاوه بر واداشتن غیرتمندان به حضور در میدان، ساختار تربیتی و معرفتی ملت عراق، از پیر و جوان و عشایر و دیگران و پیوند آنان با مرجعیت را به افکار عمومی جهان نشان داد.

از طرفی، رئیس سازمان الحشد الشعبی نیز در سالروز تأسیس این گروه مقاومت در سخنانی تأکید کرد: سلاح «الحشد الشعبی» برای دفاع از امنیت ملی عراق است زیرا ما با یک جنگ نرم کثیف مواجه هستیم. «فالح الفیاض» افزود: الحشد الشعبی طرفدار حزب سیاسی خاصی نخواهد بود و این سازمان به معنای گرد آوردن نیرو است ، لذا الحشد الشعبی همچنان پرچم عراق را بالا می برد و عقب نشینی و عقب‌گرد نمی‌کند.

وی ادامه داد: الحشد الشعبی عراق در معرض انواع تخریب وجهه و دسیسه‌چینی قرار گرفت و سرانجام نیز با هدف قرار دادن رهبران و فرماندهان آن مواجه شد ، الحشد الشعبی ثابت کرد که ثابت قدم است و قدرت خود را از میراث شهدا و مرجعیت به دست می‌آورد ، الحشد الشعبی طرفدار ملت است و ابزاری برای تسلط یا کنترل نیست ، الحشد الشعبی و تمامی نیروهای امنیتی یکدست هستند و برای دفاع از کشور یکدیگر را کامل می‌کنند .

فالح الفیاض افزود: ما حامل سلاح حق هستیم و این سلاح‌ ابزاری برای محافظت از کشور ، آزادی انسان و عزت است ، کسانی هستند که تلاش دارند به منظور بازگردادن توطئه‌ها علیه کشور، الحشد الشعبی را به یک پدیده موقت در عراق تبدیل کنند اما این سازمان به دلیل فتوای مرجعیت دینی، یک امت است، الحشد الشعبی یک نظام سرکش علیه فساد، بردگی و ذلت است و چیزی جز عراقی که حاکم بر خود باشد، نمی‌پذیرد.

رئیس سازمان الحشد الشعبی در ادامه گفت: ما در تلاش هستیم تا وضعیت فعلی را به یک وضعیت منطقی تبدیل کنیم. ما کسی هستیم که از دولت در مقابل سقوط حمایت کردیم و مانع تشکیل دولت افسانه‌ای مورد نظر داعش شدیم ، عراق با یک جنگ نرم کثیف با هدف گسترش ناامیدی در میان مردم مواجه است. وی تصریح کرد: الحشد الشعبی فرصت بزرگی را از دشمنان گرفت به همین دلیل کسانی هستند که به دنبال سرنگونی آن هستند و این سازمان را موقت توصیف می‌کنند و به دنبال بازگشت هرج و مرج به عراق هستند.

در این حال، وزیر امور خارجه عراق، در گفتگو با الغد، درباره حملات ترکیه به خاک عراق تأکید کرد: هیچ توافقی میان بغداد و آنکارا وجود ندارد که به ارتش ترکیه اجازه انجام عملیات نظامی در خاک عراق بدهد و آنچه در سال ۱۹۸۴ میان دو کشور امضا شده فقط برای یک سال اعتبار داشته است.

در رویدادهای سیاسی و تلاش ها برای تشکیل دولت در این کشور نیز کمیساریای عالی انتخابات عراق به استعفای نمایندگان فراکسیون «صدر» از پارلمان این کشور واکنش نشان داد. یک منبع مسئول در این کمیساریا به پایگاه خبری «شفق نیوز» گفت: کمیساریا تا این لحظه هیچ چیز رسمی در خصوص استعفای نمایندگان فراکسیون صدر دریافت نکرده‌ است تا جایگزین های آنان برای پارلمان معرفی شوند.

در چنین شرایطی، دفتر جریان «صدر» عراق از تعطیلی و بسته شدن تمامی دفاتر و نهادهای وابسته به این جریان درپی دستورات «مقتدا صدر» خبر داد. به گزارش «سومریه نیوز»، «مقتدا صدر» رهبر جریان صدر عراق درپی درخواست برای استعفای نمایندگان فراکسیون وابسته به این جریان در پارلمان عراق و موافقت رئیس پارلمان با این استعفا ، دستورات جدیدی صادر کرد. از طرفی، ساعاتی بعد، «محمد جعفر صدر» نیز کناره‌گیری خود را از نامزدی برای تصدی پست نخست وزیری عراق اعلام کرد.از سوی دیگر اما برخی رهبران «چارچوب هماهنگی شیعیان» عراق از استعفای نمایندگان جریان صدر استقبال کردند.

در تحولات امنیتی نیز ، منبعی در فرماندهی نیروهای الحشد الشعبی عراق در استان الانبار اعلام کرد : این نیروها در یک عملیات پیشگیرانه علیه داعش در شهر «الرمادی» محل اختفا و انبار تسلیحات تروریست ها را منهدم کردند.

نسخه مناسب چاپ