تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۵ نفر رسید
معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به ابتلای ۵ نفر به ویروس کرونا در ایران بر لزوم انجام اقدامات احتیاطی از سوی کادر پزشکی بیمارستان‌ها برای مبتلا نشدن به این بیماری تأکید کرد.

به گزارش فارس ،محمود نبوی، معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیردار در سمپوزیوم عفونت تنفسی MERS – CORONA ، افزود: این بیماری سال گذشته کشف شد یعنی زمانی که یک بیمار بخش دیالیز نشانه‌های عفونت تنفسی را از خود نشان داد و به دنبال آن سایر بیماران نیز این علائم را از خود بروز دادند که کادر پزشکی بیمارستان متوجه شدند و این بیماران حدود ۳۰ درصد تلفات دادند .نبوی افزود: خوشبختانه بیماری و ویروس کرونا به سرعت سرایت پیدا نمی‌کند و اطلاعات درباره این ویروس در گذر زمان در حال جمع آوری است.

نبوی افزود: برخی حجاج هنگام بازگشت به کشورهای خود این ویروس را به اطرافیان خود منتقل می‌کردند و برخی دیگر نیز منتقل نمی‌کردند یعنی برخی خوشه‌ها ادامه می‌یافت. برخی دیگر قطع می‌شد و علتی برای درگیرشدن برخی افراد به این بیماری وجود ندارد و نمی‌توان این موضوع را به ضعف سیستم ایمنی ارتباط داد. معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برخی پزشکان نیز که برای بررسی بیمارستان‌های عربستان به این کشور سفر کرده بودند نیز به این بیماری مبتلا شدند که در این میان می‌توان به ۲ پزشک آمریکایی اشاره کرد که پس از بازگشت به آمریکا نشانه های این بیماری را بروز دادند.

وی گفت: بیماری کرونا در بین شترهای مصر، قطر و عمان نیز دیده شد که این موضوع نشان دهنده چرخه بیماری و حرکت این ویروس بین خفاش‌ها و شترها شاید از ده‌ها سال قبل است اما شترها نسبت به این بیماری واکنش خاصی نشان نمی‌دهند و در نهایت علائمی مانند سرماخوردگی از خود نشان می‌دهند ولی انسان ها در تماس با این شترها به این ویروس و بیماری مبتلا می‌شوند .

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: این بیماری از طریق دستگاه تنفسی به افراد دیگر منتقل می‌شوند و در کل درباره این بیماری و نحوه انتقال اطلاعات زیادی موجود نیست چرا که زمان زیادی از شناسایی آن نگذشته و افراد زیادی به این بیماری مبتلا نشده‌اند.

نبوی درباره نحوه پیشگیری یا تلاش برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس گفت: استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست‌ها به خصوص هنگامی که احساس ابتلا به سرماخوردگی در فرد یا اطرافیان وجود دارد، بسیار مفید است.

وی درباره خطر ابتلا به بیماری کرونا به خصوص در مشهد ابراز نگرانی کرد و گفت: هر روز ۳۰۰ شهروند شیعه عربستانی از شرق این کشور با هدف زیارت به مشهد پرواز می‌کنند که این می‌تواند ریسک بالقوه بالایی را به ایران و به ویژه مردم مشهد تحمیل کند که البته ابتلا به ویروس کرونا در مشهد از طریق نمونه‌گیری در حال انجام است که تا کنون مورد مثبتی گزارش نشده است.

نسخه مناسب چاپ